Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka gospodarcza UE. Kanclerz Austrii za jej zmianą

3
Podziel się:

Aby Europa stała się znów "kontynentem nadziei", należy znacznie zwiększyć inwestycje publiczne - napisał Kern w autorskim artykule.

Polityka gospodarcza UE. Kanclerz Austrii za jej zmianą
(Parlament Europejski)

Kanclerz Austrii Christian Kern opowiedział się w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" za zasadniczą zmianą polityki gospodarczej Unii Europejskiej, w tym za zwiększeniem inwestycji publicznych.

Aby Europa stała się znów "kontynentem nadziei", należy znacznie zwiększyć inwestycje publiczne - napisał Kern w autorskim artykule. Jak zaznaczył, plany Komisji Europejskiej zakładające wyasygnowanie na ten cel 315 mld euro są "daleko niewystarczające". - "Nawet podwojenie tej kwoty nie wystarczy" - ocenił austriacki kanclerz.

Jego zdaniem polityka zaciskania pasa prowadzona w minionych latach spowodowała znaczne straty. Wielu ludzi "ucierpiało w jej wyniku, tracąc wiarę w obietnice dobrobytu związane z procesem integracji europejskiej" - podkreślił Kern. Rozczarowanie jest przyczyną narastających nastrojów antyeuropejskich - uważa austriacki socjaldemokrata.

Kern zaznaczył, że UE nie spełnia swojego zadania, jakim jest ochrona przed wypaczeniami globalnej gospodarki, i postrzegana jest przez obywateli przede wszystkim jako "promotor nieuczciwej modernizacji".

"Apologeci neoliberalizmu i politycy konserwatywni próbują interpretować kryzys finansowy i gospodarczy jako kryzys europejskiego państwa dobrobytu" - zauważył Kern. Według niego wywołuje to niepokoje w społeczeństwie i sprawia, że ludzie skłonni są do przejmowania populistycznych haseł.

Kern skrytykował sposób prowadzenia negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu UE z USA (TTIP). Jego zdaniem w rozmowach pominięto pytanie o to, "kto może być potencjalnym wygranym, a kto przegranym w tej umowie". Sprzeciw w Austrii wobec tej umowy wynika z faktu, że oznacza ona odejście od europejskiej praktyki udzielania pomocy przegranym w procesie liberalizacji poprzez stosowanie "państwowych mechanizmów redystrybucji" - napisał Kern na łamach "FAZ".

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
ola
8 lat temu
Trafnie powiedział!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RK
8 lat temu
Dobrze powiedziane
armen Hasen
8 lat temu
Na początek mógłby zająć, albo i zając, się przywróceniem prawa Austriaczek do spacerów spokojnych po parkach i ulicach.