Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Polska płatnikiem netto. To już pewne. W 2016 wpłacimy więcej do Brukseli niż dostaniemy

0
Podziel się:

To będzie pierwsza taka w historii polskiego członkostwa w Unii Europejskie. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził w programie #dziejesienazywo, że w 2016 roku składka będzie wyższa niż to co z Brukseli dostaniemy. Winne są opóźnienia w wydawaniu środków z nowej perspektywy. - Gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego-czwartego kwartału - dodawał.

Polska płatnikiem netto. To już pewne. W 2016 wpłacimy więcej do Brukseli niż dostaniemy
(Jacek Bereźnicki)

To pierwsza taka sytuacja w historii polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził w programie #dziejesienazywo, że w 2016 roku wpłacimy do Brukseli więcej niż dostaniemy.

Wszystko przez opóźnienia w wydawaniu środków. - Gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego, czwartego kwartału - tłumaczy Jerzy Kwieciński.

Minister przypomniał, że w nowej perspektywie budżetowej Polska zagwarantowała sobie ok. 500 mld zł, ale pieniądze te wydawane będą przez kilka najbliższych lat. W poprzednich każda wydana na Unię Europejską złotówka oznaczała ponad 2 zł, które zyskiwaliśmy. Dlaczego tak nie będzie w tym roku?

Jerzy Kwieciński
- W starej perspektywie wszystko zostało nam wypłacone. Jeśli chodzi o nową, to ona niestety jest bardzo opóźniona.

Jak dodał, polska gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Wiceminister gospodarki dodał, że w podpisanych umowach jest nieco ponad 16 mld zł, a wydanych zaledwie 2 mld zł.

- My powinniśmy w ramach każdego miesiąca wydawać ok. 4 mld zł - powiedział w programie #dziejesienazywo.

ranking money.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)