Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska płatnikiem netto. To już pewne. W 2016 wpłacimy więcej do Brukseli niż dostaniemy

To będzie pierwsza taka w historii polskiego członkostwa w Unii Europejskie. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził w programie #dziejesienazywo, że w 2016 roku składka będzie wyższa niż to co z Brukseli dostaniemy. Winne są opóźnienia w wydawaniu środków z nowej perspektywy. - Gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego-czwartego kwartału - dodawał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

To pierwsza taka sytuacja w historii polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził w programie #dziejesienazywo, że w 2016 roku wpłacimy do Brukseli więcej niż dostaniemy.

Wszystko przez opóźnienia w wydawaniu środków. - Gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego, czwartego kwartału - tłumaczy Jerzy Kwieciński.

Minister przypomniał, że w nowej perspektywie budżetowej Polska zagwarantowała sobie ok. 500 mld zł, ale pieniądze te wydawane będą przez kilka najbliższych lat. W poprzednich każda wydana na Unię Europejską złotówka oznaczała ponad 2 zł, które zyskiwaliśmy. Dlaczego tak nie będzie w tym roku?

Jerzy Kwieciński
- W starej perspektywie wszystko zostało nam wypłacone. Jeśli chodzi o nową, to ona niestety jest bardzo opóźniona.

Jak dodał, polska gospodarka odczuje te pieniądze dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Wiceminister gospodarki dodał, że w podpisanych umowach jest nieco ponad 16 mld zł, a wydanych zaledwie 2 mld zł.

- My powinniśmy w ramach każdego miesiąca wydawać ok. 4 mld zł - powiedział w programie #dziejesienazywo.

Tagi: płatnik netto, ranking money.pl, wiadomości, gospodarka, unia, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz