Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent ratyfikuje traktat akcesyjny z Chorwacją

0
Podziel się:

Krytycy UE są zgodni, że to nie jest najlepszy moment na wejście tego państwa do Unii.

Prezydent ratyfikuje traktat akcesyjny z Chorwacją
(Damien Smith/CC/Flickr)

Chorwacja o krok bliżej do członkostwa w Unii Europejskiej. Dziś traktat dotyczący przystąpienia tego kraju do Wspólnoty ratyfikuje Bronisław Komorowski. Trzy miesiące temu pozytywnie w tej sprawie wypowiedział się Sejm.

Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca przyszłego roku i będzie 28. krajem członkowskim. Pod warunkiem jednak, że proces ratyfikacyjny przebiegnie zgodnie z planem i wszystkie kraje członkowskie Unii przyjmą traktat. W styczniu tego roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swojego kraju do Wspólnoty.
To już niemal tylko formalność. Podpis pod dokumentem złoży Bronisław Komorowski. We wrześniu za ratyfikacją opowiedział się Sejm. Dokument poparło 431 posłów, jeden wstrzymał się od głosu. Choć nie obyło się wówczas bez problemów. Sprzeciw wobec trybu głosowania zgłaszali podczas debaty posłowie PiS i Solidarnej Polski. Apelowali o to, aby nad ratyfikacją głosować za pomocą kwalifikowanej większości 2/3 głosów. Ich wniosek został jednak odrzucony.

Dzisiejsza uroczystość ma miejsce niemal dokładnie rok po podpisaniu przez Chorwatów traktatu akcesyjnego. Reprezentującą polską prezydencję Donald Tusk mówił wówczas:

- _ Dzisiaj Chorwacja wśród tych państw, które czekają na wejście do UE jest prymusem _ - twierdzi premier.

Z wnioskiem o członkostwo w UE Zagrzeb wystąpił w 2003 roku, ale negocjacje rozpoczęły się dopiero w październiku 2005 roku i trwały prawie 6 lat. Krytycy UE zwracają uwagę, że Chorwacja zasila jej szeregi w momencie wyjątkowo trudnym, gdy kryzys gospodarczy nakazuje odłożyć dalekosiężne plany na bok.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie kryją rozczarowania unijnym szczytem - _ Jak zwykle im nie wyszło. Nie po raz pierwszy _.
Rząd chce do strefy euro. Zobacz wszystkie za i przeciw Ekonomiści i konstytucjonaliści wskazują, co trzeba zmienić by myśleć o wejściu do Eurolandu.
Zaprotestowali przeciwko tanim Polakom Budowlańcy wezwali rząd do działania wobec nieuczciwej konkurencji w związku z tysiącami pracowników z innych krajów Unii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)