Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Grecji. Dziś w nocy kluczowe głosowanie budżetowe

0
Podziel się:

Opozycja i związki zawodowe ponownie wyległy w proteście na ulice Aten. W parlamencie ważą się losy...

Protesty w Grecji. Dziś w nocy kluczowe głosowanie budżetowe
(PAP/EPA)

Dziś w nocy kluczowe głosowanie budżetowe w greckim parlamencie. Deputowani zdecydują o przyjęciu bądź odrzuceniu budżetu na przyszły rok. Opozycja i związki zawodowe ponownie wyległy w proteście na ulice Aten.

aktualizacja 19:30

Kilkanaście tysięcy ludzi zebrało się w niedzielę w Atenach przed gmachem parlamentu, który obraduje nad projektem budżetu na 2013 rok. Demonstranci protestują przeciwko rygorystycznym oszczędnościom, których od Grecji domagają się kredytodawcy.

Uchwalony ostatnio pakiet oszczędnościowy i budżet na przyszły rok są warunkiem otrzymania przez pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję kolejnej transzy (31,5 miliarda euro) drugiego już pakietu ratunkowego, przygotowanego przez tzw. trojkę, czyli Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

_ - Zabierzcie swój pakiet oszczędnościowy - już nie wytrzymujemy _ - skandują demonstranci. Protest, do którego wezwały największe centrale związkowe, przebiega pokojowo.

Głosowanie nad budżetem ma się odbyć około północy czasu miejscowego (godz. 23 czasu polskiego). Projekt budżetu zakłada na przyszły rok spadek gospodarczy o 4,5 proc. (po spadku o 6,5 proc. w tym roku). Deficyt budżetowy ma się zmniejszyć z 6,6 proc. PKB w tym roku do 5,2 proc. Proponowany budżet na 2013 rok obejmuje szereg oszczędności o łącznej wartości 9,4 mld euro, w tym 7,6 mld euro z cięć emerytur, wynagrodzeń niektórych kategorii urzędników (sędziów, naukowców, policjantów, strażaków, wojskowych) i zmniejszenia zasiłków.

Pakiet oszczędnościowy przewiduje cięcia i oszczędności na sumę 13,5 mld euro w latach 2013-14. Obejmuje m.in. zniesienia dodatkowych wypłat z okazji Bożego Narodzenia, zmniejszenie aż o 20 proc. pensji dyrektorów państwowych przedsiębiorstw, skrócenie okresu wypowiedzenia umów o pracę i redukcję odpraw dla zwalnianych pracowników. Zmniejszone mają być także wynagrodzenia sędziów i wojskowych. Wiek emerytalny ma zostać podwyższony z 65 do 67 lat.

Grecja ma nadzieję, że na spotkaniu ministrów finansów strefy euro w poniedziałek w Brukseli dostanie zielone światło dla dalszego korzystania z pomocy finansowej. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył jednak w opublikowanym niedzielę wywiadzie dla gazety _ Welt am Sonntag _, że strefa euro i MFW chcą wprawdzie pomóc Grecji, ale nie zamierzają czynić tego pod presją czasu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/249979.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;3;proc;ankietowanych;wierzy;krajowym;politykom,148,0,1194644.html) *Tylko 3 procent ankietowanych wierzy politykom * Aż dwie trzecie obywateli spodziewa się, że sytuacja w kraju jeszcze się pogorszy. Tymczasem poparcie dla opozycji rośnie.

Schaeuble nie spodziewa się, by do poniedziałku gotowy był raport ekspertów trojki, którzy oceniają postępy we wdrażaniu oszczędności w Grecji. Raport ten będzie podstawą do decyzji o wypłacie kolejnej transzy pakietu ratunkowego.

Około 15 tysięcy osób zebrało się przed parlamentem na wezwanie central związkowych, na sąsiednim placu spotkali się komuniści. Centralne ulice i stacje metra są na razie otwarte i sytuacja jest spokojna. W połowie minionego tygodnia debatom w parlamencie towarzyszyły masowe protesty, które zakończyły się zatrzymaniem ponad stu osób.

Jak się oczekuje, podczas nocnego głosowania parlament przyjmie budżet zakładający skurczenie się gospodarki tego kraju o 4,5 procent. Grecja jest w recesji już pięć lat.
W minionym tygodniu parlament przegłosował pakiet oszczędnościowy przewidujący cięcie wydatków państwa o 14 milionów do roku 2016.

Pakiet przeszedł większością zaledwie trzech głosów. Jednak obecnie wchodząca w skład koalicji rządzącej partia _ Demokratyczne siły lewicowe _, która wstrzymała się podczas głosowania pakietu oszczędnościowego, teraz zapowiedziała, że poprze budżet swoimi 16 głosami.

Grecja oczekuje, że w zamian za przyjęcie wymaganych przez kredytodawców rozwiązań oszczędnościowych otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej o wartości 31 i pół miliarda euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. Bez tych funduszy 16 listopada może stać się niewypłacalna, bo musi wówczas wkupić 3-miesięczne obligacje warte 5 miliardów auro.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w Hiszpanii. Nie tylko oszczędności W Hiszpanii kolejny dzień manifestacji. Największe zwołano w centrum kraju i Galicji - prowincji sąsiadującej z Portugalią.
Greckie wyspy odcięte od świata. Co dalej? Spotkanie związków zawodowych z minister ds. rozwoju i żeglugi Anną Diamantopulu nie przyniosło żadnych rezultatów.
Za dwa euro wybierzesz tu szefa partii. Tanio? Tyle trzeba było zapłacić, by wybrać szefa partii rządzącej w Grecji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)