Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Przedszkola przy firmach. Wiceminister wieści nowy model działania zakładów pracy

25
Podziel się:

Dobrze byłoby, gdyby przedszkola, szczególnie dla dzieci do trzech lat, powstawały w dużych firmach, gdzie pracują rodzice - uważa wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Przedszkola przy firmach. Wiceminister wieści nowy model działania zakładów pracy
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

- To, co my obserwujemy, to wielkie zapotrzebowanie Polaków na miejsca opieki nad dziećmi w wieku od roku do trzech lat - mówi Marczuk.

Jak zaznacza, podejmowanie decyzji o stworzeniu przedszkola leży jednak w gestii przedsiębiorców. - Ale to już jest ich zadanie, żeby konkurować o pracownika. Dopóki był rynek pracodawcy, to firmom nie opłacało się inwestować w tego rodzaju usługi, bo nie musiały walczyć o pracownika. Podejrzewam, że w miarę upływu czasu będzie się tak działo - przewiduje wiceminister.

Jego zdaniem od września 2017 sprawa z przedszkolami "zostanie domknięta". - Każdy Polak, który będzie chciał zapisać dziecko do taniego, publicznego przedszkola, będzie mógł to zrobić. Od września wchodzi przepis, który mówi, że gminy mają "podstawić" miejsce także rodzinom, które mają trzylatka - wyjaśnia Marczuk.

Od 1 września 2016 r. obowiązkiem przedszkolnym są objęte dzieci sześcioletnie. Natomiast wszystkie dzieci cztero- i pięcioletnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, a od 1 września 2017 r. - także dzieci trzyletnie.

Zgodnie z ustawą, przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola zostanie przesunięte z 1 września 2016 r. na 1 września 2019 r. Umożliwi to organom prowadzącym lepsze przygotowanie się do przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola. Decyzje dotyczące ewentualnej likwidacji oddziałów przedszkolnych będą mogły być poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb w zakresie wychowania przedszkolnego, uwzględniającą tendencje demograficzne po wdrożeniu wprowadzanych rozwiązań prorodzinnych.

Pod koniec stycznia premier Beata Szydło i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska chwaliły się też prowadzeniem projektu "Maluch plus", polegającym na tworzeniu nowych miejsc w żłobkach.

Początkowa informacja o projekcie wzbudziła wiele kontrowersji, ponieważ można było z niej wywnioskować, że to nowy, autorski pomysł rządu. Tymczasem program "Maluch" działa już od 2011 roku i był zaproponowany przez PSL w czasie, gdy partia ta była w koalicji rządowej z PO.

Obecny rząd wyjaśnił później, że faktycznie kontynuuje projekt wymyślony przez PSL, ale dodaje do niego nowe elementy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
swojak 102
7 lat temu
przecież to już było za komuny i nic nowego nie odkrył.Długo nad tym myślał,nic tylko być wiceministrem i powielać schematy dla kasy
go
7 lat temu
Od września wchodzi przepis, który mówi, że gminy mają "podstawić" miejsce także rodzinom, które mają trzylatka - wyjaśnia Marczuk.Tylko może mi Marczuk wyjaśnić kto da gminom pieniądze na to, bo znając pisland wiem że grosza gminy nie powąchają a my pokryjemy to z pieniędzy na drogi, place zabaw i tym podobne rzeczy
aaa
7 lat temu
podoba mi się styl powrotu do komuny kocham pisowcow - tylko w taki sposob za niedlugo bedzie mozna wyrazac sie o tej partii
slawek68
7 lat temu
Brawo minister brawo a dla tych co nie mają dzieci ... pomieszczenia w firmach do kopulacji !!
RS
7 lat temu
Wszystko od czego przez lata odchodziliśmy ma wrócić. Jeszcze niech zaczną odkupywać ziemię od rolników i zakładać N PGR: Narodowo - Państwowe Gospodarstwa Rolne.
...
Następna strona