Notowania

unia europejska
04.04.2013 18:06

Radosław Sikorski chwali kandydaturę Donalda Tuska na szefa Komisji Europejskiej

W 2014 roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, liderzy Unii postanowią, kto zastąpi Hermana Van Rompuya, Jose Manuela Barroso oraz Catherine Ashton na kluczowych stanowiskach w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

_ Skoro w Europie tak mówią, to znaczy, że kandydatura naszego premiera na szefa Komisji Europejskiej byłaby pożądana _ - tak szef MSZ Radosław Sikorski ocenił spekulacje dotyczące obsadzenia Polakami kluczowych stanowisk w Unii Europejskiej w 2014 roku.

Wczoraj ekspert think tanku Centre for European Reform Hugo Brady napisał, że premier Donald Tusk jest _ zdecydowanym faworytem _ na nowego szefa Komisji Europejskiej, a minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji. W 2014 roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, liderzy Unii postanowią, kto zastąpi Hermana Van Rompuya, Jose Manuela Barroso oraz Catherine Ashton na kluczowych stanowiskach w UE.

_ - To są takie spekulacje, z jednej strony miłe, ale od razu wywołują falę takich ciemnych insynuacji w Polsce, więc zawsze mieszane uczucia wzbudzają u mnie _ - powiedział Sikorski dziennikarzom w Sejmie.

Pytany, czy Tusk rzeczywiście miałby szanse zostać nowym szefem Komisji Europejskiej odparł: _ Inni tak mówią, a to znaczy, że kandydatura naszego premiera byłaby pożądana. Cieszmy się, jeśli zagranica uważa, że w Polsce są kandydaci, którzy mogliby poprowadzić całą Europę _.

Brady napisał: _ Premier Polski Donald Tusk i jego elokwentny minister spraw zagranicznych Radek Sikorski są zdecydowanymi faworytami odpowiednio na stanowiska szefa KE i szefa dyplomacji, chociaż oczywiście oba nie mogłyby przypaść Polakom _.

Jego zdaniem Niemcy mogłyby poprzeć Tuska, aby _ scementować polityczny sojusz Berlina z Warszawą oraz dlatego, że czas najwyższy, by osobie z nowego kraju członkowskiego przypadło wysokie stanowisko _. Ekspert zastanawia się jednak, czy Tusk _ byłby wystarczająco silny, by stanąć na czele Komisji Europejskiej w trudnych czasach, oraz czy w ogóle chciałby starać się o nominację EPL na przewodniczącego KE _.

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk faworytem na nowego szefa KE W 2014 roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, liderzy UE postanowią, kto zastąpi Hermana Van Rompuya.
"Mamy szansę osiągnąć olbrzymi sukces" UE ma szansę odnieść w tym roku sukces w swojej polityce wschodniej - byłoby to podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz zakończenie rozmów o stowarzyszeniu z kilkoma innymi krajami - ocenił szef polskiej dyplomacji.
Tusk szefem Komisji Europejskiej. Ma szanse? "Premierem" Unii Europejskiej po raz pierwszy może zostać przedstawiciel Europy Wschodniej - zauważa dziennik "Kommiersant".
Tagi: unia europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz