Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reformy na Ukrainie. Unijni ministrowie naciskają na władze

0
Podziel się:

Unia Europejska dostrzega wysiłki władz w Kijowie na rzecz reform i nalega, by kontynuowały one te starania, by możliwe było podpisanie w listopadzie umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE.

Reformy na Ukrainie. Unijni ministrowie naciskają na władze
(PAP/Adam Warżawa)

Unia Europejska dostrzega wysiłki władz w Kijowie na rzecz reform i nalega, by kontynuowały one te starania, by możliwe było podpisanie w listopadzie umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE - mówili unijni ministrowie, wśród nich Radosław Sikorski.

Przez trzy godziny rozmawiali oni w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Treści rozmów nie ogłoszono, ale szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius wskazał, że dyskutowano _ szczegółowo o tym, co powinno być zrobione _, by umożliwić podpisanie umowy.

Wcześniej, na początku spotkania z Janukowyczem, szef polskiej dyplomacji wskazał, że _ w zasięgu są historyczne decyzje _. Byłyby one - jak dodał Sikorski - sukcesem dla Ukrainy i osobiście dla Janukowycza. Ukraiński prezydent w odpowiedzi wyraził nadzieję na podpisanie umowy z UE w listopadzie, podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Na briefingu po spotkaniu Sikorski podkreślił, że UE odnotowała _ ostatnie przyspieszenie wysiłków na rzecz reform _ ze strony Kijowa. _ - Chcemy zaapelować, byście to kontynuowali _ - dodał, zaznaczając, że gdy Ukraina dokończy i wdroży projekty prawne, a także _ odniesie się do innych kwestii _, możliwa będzie _ pozytywna decyzja po stronie europejskiej _.

Choć w ostatnim czasie Ukraina podjęła działania idące w dobrym kierunku, to musi jeszcze zrobić więcej; chodzi w szczególności o _ reformy i dalsze zwolnienie osób znajdujących się w więzieniach _ - uzupełnił minister ds. europejskich Danii Nicolai Wammen, nie wymieniając żadnego nazwiska.

Wyraził on nadzieję, że wszystkie kraje UE zdołają się porozumieć w sprawie podpisania umowy o stowarzyszeniu i podpisanie będzie możliwe w listopadzie. _ Ale musimy szczerze i otwarcie powiedzieć, że jeszcze nie jesteśmy na tym etapie _ - zastrzegł.

Szef MSZ Litwy zapewniał, że choć do Kijowa przyjechało czterech ministrów, to _ przyjaciół Ukrainy w UE jest znacznie więcej _. Celem wizyty, jak dodał, jest upewnienie się, że czas do listopadowego szczytu PW zostanie w pełni wykorzystany. - _ Sukces w pierwszym rzędzie zależy od Ukrainy _ - wskazał.

Unijni ministrowie zaznaczali kilkakrotnie, że reformy Ukraina przeprowadza dla własnego dobra. _ - Ukraina jest ważnym krajem europejskim, musi zrealizować swój potencjał, ale aby tak się stało, musi się zreformować i to nie dla nas, lecz dla samej siebie _ - mówił szef dyplomacji holenderskiej Frans Timmermans.

Sikorski zaznaczył, że wizyta czterech ministrów odbywa się w kluczowym momencie, gdy _ zbliżamy się do decyzji o losie umowy o stowarzyszeniu _, która stanowi _ zaproszenie Ukrainy do europejskiej rodziny narodów _. Unijni ministrowie rozmawiali również z szefem MSZ Ukrainy Leonidem Kożarą, spotykają się także w Kijowie z przedstawicielami opozycji i organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja Sikorskiego. Rozmawia o reformach Minister spotka się z ukraińskim prezydentem, premierem i przedstawicielami opozycji.
Barroso prosi Ukrainę. Od tego zależy... Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył dzisiaj, że w dużej mierze od samej Ukrainy zależy, czy w listopadzie podpisana zostanie umowa stowarzyszeniowa między UE a tym krajem.
Unijna umowa jest wymierzona w Rosję? Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)