Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samorządy tracą unijne pieniądze

0
Podziel się

Krosno, Jasło, Międzyrzec Podlaski i Jędrzejów miały dostać unijne dotacje na infrastrukturę.

Samorządy tracą unijne pieniądze
(jepoirrier/CC/Flickr)
bEiSgjYl

Po raz pierwszy w historii resort rozwoju regionalnego odebrał samorządom pieniądze z unijnych funduszy. Chodzi o Krosno i Jasło.

Jak dowiedziała się _ Gazeta Wyborcza _ Krosno, Jasło, Międzyrzec Podlaski i Jędrzejów miały dostać unijne dotacje na infrastrukturę. Okazało się jednak, że samorządy nie poradziły sobie z realizacją unijnych projektów.

Oficjalna wersja brzmi, że same zgłosiły do ministerstwa rezygnację z eurodotacji. Jednak cytowany przez gazetę wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman przyznaje, że resort nie mógł już dłużej trzmać pieniędzy zamrożonych w oczekiwaniu na realizację tych projektów.

bEiSgjYn

W podkarpackich gminach dzięki unijnym dotacjom miały powstać tereny dla inwestorów, z drogami, kanalizacją, wodociągami. Teraz szansę otrzymają gminy z Polski wschodniej

Tymczasem Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował,przelał w lutym na konta firm i samorządów 1,3 miliarda złotych. To sześć i pół razy więcej niż w styczniu, kiedy ta kwota nie przekroczyła 200 milionów złotych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Banku Gospodarstwa Krajowego.
Informacje dotyczą Regionalnych Programów Operacyjnych.

bEiSgjYt

Jak podał właśnie BGK, który po zmianie przepisów dopiero drugi miesiąc zajmuje się dysponowaniem unijnych pieniędzy, największym zainteresowaniem cieszą się w tej chwili programy Kapitał Ludzki oraz Innowacyjna Gospodarka.

Polska w Unii
*30 mld euro zysku z pięciu lat w Unii * Jak oszacował Money.pl, pięć lat w Unii Europejskiej to dla Polski czysty zysk w wysokości 30 mld euro. Do tej pory do unijnej kasy przelaliśmy 12 mld euro, w tym samym czasie zyskaliśmy ponad 42 mld euro.
*6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie * Najwięcej w Europie za pracę dostają Duńczycy. Polskie pensje są od trzech do sześciu razy niższe niż na Zachodzie. Ale gonimy czołówkę.
*1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa * Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.
bEiSgjYO
unia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)