Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Skandal podatkowy na europejską skalę. Do wyłudzeń mogło dojść także w Polsce

8
Podziel się:

Parlament Europejski wezwał do zmian w przepisach podatkowych i przeprowadzenia dochodzenia w związku z oszustwami podatkowymi cum-ex. Wśród krajów, w których doszło do wyłudzeń, rezolucja PE wymienia także Polskę.

Skandal podatkowy na europejską skalę. Do wyłudzeń mogło dojść także w Polsce
(Arkadiusz Ziolek)

Oszustwa podatkowe na transakcjach cum-ex wykryto w 2012 roku. Jak wyliczyli dziennikarze śledczy z europejskiego centrum "Correctiv", straty sięgają 55 mld euro, a poniosły je Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Dania, Austria, Finlandia, Polska i Czechy, a poza UE Norwegia i Szwajcaria.

Transakcje cum-ex polegały na takim obrocie akcjami, który umożliwiał ukrycie tożsamości właściciela i pozwalał wszystkim stronom zaangażowanym w transakcję ubieganie się o zwrot podatku od zysków kapitałowych, który został zapłacony tylko raz.

Ofiarami wyłudzeń podatkowych padło przynajmniej 11 państw UE.

Parlament Europejski wezwał w czwartek Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie systemów umożliwiających dokonywanie podobnych oszustw.

Europosłowie domagają się oceny potencjalnych zagrożeń dla rynków finansowych i ustalenia które podmioty były zaangażowane w te programy. Chcą też sprawdzenia, czy doszło do naruszenia krajowego lub unijnego prawa oraz zbadania działań podejmowanych przez krajowe organy nadzoru.

Rezolucja wzywa też władze poszczególnych państw do wszczynania postępowań w sprawach karnych i nakładania kar na sprawców oszustw. W tym na prawników, księgowych czy pracowników banków.

- UE musi być w stanie przeciwstawić się dużym bankom, gdy nie robią tego państwa członkowskie, by mogła dowieść swojej wartości dla obywateli. Właśnie dlatego Parlament Europejski przejmuje inicjatywę w obronie podatników i domaga się, aby europejskie organy nadzoru rozpoczęły pierwsze w historii dochodzenie w sprawie skandalu związanego z rynkiem finansowym - oświadczył w czwartek niemiecki europoseł Zielonych Sven Giegold.

Eurodeputowani wzywają też Komisję Europejską do zaproponowania europejskich ram dla transgranicznych dochodzeń podatkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Mg-42
5 lata temu
Mędrcy Syjonu 100 lat temu pisali że goje muszą pracować na nich i to się dzieje.A kto by się sprzeciwiał to będzie antysyjonistąA więc Za@pier@da@lajt@
jarek
5 lata temu
straty sięgają 55 mld euro? Tyle to za PO tylko w Polsce wyparowało.
aqaq
5 lata temu
Finlandia, Polska i Czechy, a poza UE Norwegia i Szwajcaria.to Szwecja jest poza UE ?
rycho
5 lata temu
A jak sprawy z naszymi bogobojnymi europoslami ktorzy zatrudniali fikcyjnie cala rodzine jako asystentow?.
Gerry
5 lata temu
Szkoda, że Ziomal nie wspomina o wypranych120mld, o których głośno w serwisach Blomberga. O pracodawcy nie wolno nic złego pisać