Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polska dostanie 1,3 mld euro. Komisja Europejska przyznała pieniądze

80
Podziel się:

Komisja Europejska potwierdziła 2 sierpnia, że Polska wypełniła warunki wstępne w obszarze gospodarki odpadami. Dzięki temu dostaniemy 1,3 mld euro na inwestycje. Informacje przekazuje resort środowiska.

Polska dostanie 1,3 mld euro. Komisja Europejska przyznała pieniądze
(ADAM NOCON)

Ministerstwo kierowane przez Jana Szyszkę, wyjaśniło, że na wypełnienie warunków wstępnych (ex ante) złożyły się: uchwalenie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami do 2022, aktualizacja wojewódzkich planów gospodarki odpadami oraz wprowadzenie jednolitych w całym kraju zasad selektywnej zbiórki odpadów w podziale na papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne.

Jak tłumaczy wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, pieniądze z UE mają być przeznaczone m.in. na budowę większej liczby punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-ów.

Resort dodał, że KE zarekomendowała także zasady, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (POIŚ) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Trudniej będzie uzyskać np. dofinansowanie na budowę nowych spalarni śmieci. Związane jest to m.in. z hierarchią sposobu postępowania z odpadami, gdzie termiczne unieszkodliwianie śmieci powinno następować na końcu. Wcześniej takie odpady powinny zostać poddane odzyskowi i recyklingowi.

Zgodnie z rekomendacjami Komisji, pieniądze nie powinny też trafiać na nowe instalacje mechaniczno - biologicznego przetwarzania śmieci lub na działania prowadzące do zwiększania mocy przerobowych istniejących instalacji.

Warunkiem uzyskania wsparcia unijnego jest także wdrożenie bez opóźnień przez samorządy sytemu selektywnej zbiórki odpadów obowiązującego od 1 lipca br.

* Zmiany w segregacji odpadów. Co musisz robić od 1 lipca? *

Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) opierać się ma o segregację odpadów w podziale na cztery frakcje. Do pojemnika niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło, do żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji, np. resztki jedzenia.

Ministerstwo dodało, że KE podkreśliła, że dofinansowanie ze środków UE inwestycji w obszarze gospodarki odpadami w województwie mazowieckim "możliwe będzie dopiero po prawidłowym uchwaleniu wpgo (wojewódzkiego planu gospodarki odpadami) wraz z planem inwestycyjnym, czyli tym, który został pozytywnie zaopiniowany przez ministra środowiska".

Michał Boroń

gospodarka
inwestycje
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
abc
6 lat temu
No to się teraz nachapią różnego rodzaju stowarzyszenia przychylne i kierowane przez pisowców ,a także Rydzyki ,gazety polskie , kler , córki ,synowie i reszta rodzinek dojnej zmiany !!!
JK
7 lat temu
Dlaczego nawet dziennikarz boi się wspomnieć, że segregację śmieci wprowadził poprzedni rząd.
dyzio
7 lat temu
Pieniądze na ochronę środowiska będą przekazane do Fundacji Niezależne Media niejakiego Sakowicza z Gazety Polskiej. Może też córkom i synom leśniczego. Niektórzy na tej kasie dobrze zarobią.
jaja
7 lat temu
Szyszko ścina lasy a ci dają mu pieniądze
vertynik
7 lat temu
wiozłem kiedyś takiego naukowca co zanim zareagowałem wyrzucił z samochodu torbę ze śmieciami w lesie przez okno.Nieraz wykształcenie i pieniądze nie świadczą o mądrości.
...
Następna strona