Notowania

Stopy procentowe w Polsce mogą zostać obniżone

Nie ma żadnych przesłanek, żeby zaostrzać politykę monetarną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że są przesłanki do obniżki stóp procentowych w Polsce. - _ Jak jest spowolnienie gospodarcze, to nie należy przesadzać z kosztami pieniądza _- powiedział.

_ - Nie ma żadnych przesłanek, żeby zaostrzać politykę monetarną. Nie ma żadnych obiektywnych przesłanek, żeby podwyższać stopy. Raczej są przesłanki, żeby te stopy procentowe obniżać. Jak jest spowolnienie gospodarcze, to nie należy przesadzać z kosztami pieniądza _- powiedział wicepremier, minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

_ - Myślę, że Rada Polityki Pieniężnej potrzebuje trochę oddechu, więc nie spodziewam się, że odpuści w najbliższym czasie. Ale za kilka miesięcy byłby czas, że można byłoby zacząć obniżać stopy procentowej _ - ocenił Pawlak.

Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - stopa referencyjna NBP wynosi 4,75 proc., stopa lombardowa - 6,25 proc., depozytowa - 3,25 proc., a redyskonta weksli - 5,00 proc.

Na majowym posiedzeniu RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb. W ubiegłym roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.

Czytaj więcej w Money.pl
Kredyty w euro jak na huśtawce Niepewna polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego i wahania kursu nie sprzyjają wysokości rat. Co dalej?
Ludowcy nie będą oglądać meczów? Szykują... Waldemar Pawlak wezwał swoich ludzi do ataku po mistrzostwach. Oczekuje nowych projektów ustaw.
Szef doradców premiera dla Money.pl: Niektórzy będą nas jeszcze całować po rękach Co ze złotym i co czeka nas po upadku Grecji? Na te i wiele innych pytań odpowiada Jan Krzysztof Bielecki, uczestnik Wrocław Global Forum, któremu patronuje Money.pl.
Tagi: stopy procentowe w polsce, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz