Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transport w Portugali znów działa

0
Podziel się:

W Portugalii zakończył się ogólnokrajowy strajk pracowników transportu miejskiego przeciwko rządowym planom reorganizacji tego sektora.

Transport w Portugali znów działa
(freddie boy/CC/Flickr)

W Portugalii zakończył się ogólnokrajowy strajk pracowników transportu miejskiego przeciwko rządowym planom reorganizacji tego sektora. Całodobowy protest spowodował największe utrudnienia w komunikacji miejskiej w Lizbonie i Porto.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom organizatorów strajku, nie udało się całkowicie sparaliżować transportu na terenie kraju. Największy odzew na wezwanie do udziału w proteście odnotowano wśród pracowników metra w Lizbonie. W strajku uczestniczyła cała załoga podziemnej kolejki, a wejścia na stacje zostały zamknięte już w środę przed północą.

_ - W czwartek w ciągu dnia żadna ze stacji nie została otwarta. Dopiero wieczorem ruszyło kilka pociągów metra, lecz przywrócenia pełnego ruchu na wszystkich czterech liniach należy się spodziewać dopiero w piątek rano _ - poinformował przedstawiciel lizbońskiego metra.

W strajku w stolicy Portugalii uczestniczyli również pracownicy spółek Soflusa i Transtejo, obsługujących promy na rzece Tag. Kursowanie barek było zatrzymane na trzy godziny podczas każdej zmiany.

Utrudnienia w komunikacji wystąpiły też w Porto, gdzie w proteście uczestniczyło ponad 70 proc. pracowników metra i zajezdni autobusowych.

Czwartkowy strajk podzielił portugalskie związki zawodowe oraz pracowników poszczególnych spółek transportu miejskiego. Organizatorom protestu udało się przekonać do udziału w strajku zaledwie połowę załogi spółki Carris, stołecznego operatora autobusów. Niewielki oddźwięk strajk miał również na kolei.

_ - Liczyliśmy na aktywniejsze zaangażowanie ze strony syndykatu maszynistów oraz kontrolerów kolejowych. Większość z nich zbagatelizowała nasz protest i przystąpiła do pracy _ - powiedział Vitor Pereira ze Związku Zawodowego Pracowników Branży Transportowej.

Jak ujawnił w środę wiceminister transportu Sergio Monteiro, jednodniowy strajk komunikacji miejskiej w Portugalii może doprowadzić do strat rzędu 150 mln euro.

Zaprezentowany w październiku ubiegłego roku rządowy Plan Strategii dla Transportu przewiduje fuzje kilkunastu spółek transportowych i służy ich oddłużeniu. Zaplanowano w nim także kilkuprocentową redukcję etatów oraz ograniczenie liczby połączeń komunikacji miejskiej. W 2011 roku łączny dług spółek transportowych wyniósł prawie 17 mld euro, co stanowi 10 proc. PKB Portugalii.

Czytaj więcej o strajkach w Portugaliach
Z wycieczką do tego kraju lepiej się wstrzymać Protest rozpoczął się wczoraj wieczorem na lotnisku w Lizbonie od przemówienia liderów dwóch największych central związkowych.
Przeciw oszczędzaniu użyli koktajli Mołotowa Szefowie dwóch największych central związkowych, które zorganizowały strajk generalny w Portugalii, zapowiedzieli kolejne protesty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)