Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk popiera Merkel i integrację eurolandu

0
Podziel się:

Premier: Popieramy zacieśnianie współpracy w ramach strefy euro, nawet w niej nie będąc.

Tusk popiera Merkel i integrację eurolandu
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk zapewnił, że nie obawia się integracji państw strefy euro i wyraził zadowolenie z zaproszenia państw UE spoza tej strefy do współpracy. Polska popiera w tej kwestii stanowisko Niemiec.

W Brukseli rozpoczął się szczyt unijny, na którym przywódcy państw strefy euro mają opowiedzieć się za zacieśnianiem eurolandu i koordynacją polityk gospodarczych.

_ - Jeśli chodzi o przyszłość Europy w dobie kryzysu finansowego to ja się bardziej obawiam postępującej dezintegracji strefy euro niż integracji strefy euro. Ale nie ukrywajmy: to jest konflikt między Niemcami a Grecją, bo to jest kwestia problemu w strefie euro, kto za kogo płaci _ - powiedział Tusk dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem szczytu.

_ - Ale to jest ważne, żeby to nie oznaczało powrotu do Europy dwóch prędkości _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t130922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ue;zniesie;sankcje;jesli;bialorus;zwolni;wiezniow,107,0,765803.html) UE zniesie sankcje, jeśli Białoruś zwolni więźniów
Na wniosek Niemiec przywódcy państw strefy euro przyjmą deklarację o zacieśniania eurolandu i koordynacji polityk gospodarczych i społecznych w gronie 17 państw eurolandu. Projekt wniosków końcowych ze szczytu mówi jednak, że _ zainteresowane kraje spoza euro będą w pełni zaangażowane w tej proces _.

Źródła dyplomatyczne twierdzą, że ten zapis jest gestem Niemiec w stronę przede wszystkim Polski i innych krajów spoza euro, które boją się, że zacieśnianie strefy euro oznacza pogłębianie Europy dwóch prędkości.

Tusk wyraził radość z zapisu o zaproszeniu państw spoza euro. _ My w tych dyskusjach na temat wzmocnienia mechanizmu stabilizacyjnego czy o mocniejszym zarządzaniu finansowym czy kiedy mówimy o tym co strefa euro dla siebie szykuje - w tych wszystkich sprawach Polska zainteresowana jest nie tylko uczestnictwem w dyskusjach, ale i zwiększeniem integracji ramach UE _ - powiedział.

_ Jeśli mówimy o konkretnych mechanizmach takich jak euroobligacje, to z naszego punktu widzenia każdy nawet twardy mechanizm, który dotyczy całej UE, jest do przyjęcia. Ale każdy mechanizm, który będzie ekskluzywnie dedykowany tylko do grupy państw jest czymś negatywnym z punktu widzenia całej UE i Polski _ - powiedział premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;ue;finanse;juz;uzgodnione,214,0,738774.html) Szczyt UE. Finanse już uzgodnione Przywódcy unijni debatują w Brukseli. Zdecydowali o zmianie Traktatu z Lizbony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;dolozy;sie;do;ratowania;strefy;euro,34,0,737314.html) Polska dołoży się do ratowania strefy euro? Rząd rozważa uczestnictwo w europejskim mechanizmie stabilizującym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/85;mld;euro;dla;dublina;ue;zatwierdzila;pomoc,109,0,724589.html) 85 mld euro dla Dublina. UE zatwierdziła pomoc Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreśla ważność decyzji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)