Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tyle stracą banki na ratowaniu Grecji. Policzyli

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów, wierzyciele powinni zgodzić się na straty. To pozwoli uniknąć dalszego pompowania pomocy dla Aten.

Tyle stracą banki na ratowaniu Grecji. Policzyli
(PAP/EPA)

Bankowi wierzyciele długu Grecji powinni zaakceptować stratę przynajmniej połowy wartości greckich obligacji, aby uniknąć konieczności znacznego zwiększenia drugiego pakietu pomocy dla Grecji, jaki obiecała Atenom strefa euro i MFW - wynika z raportu Trojki.

W raporcie, do którego dotarła AFP, eksperci Trojki, czyli Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej, stwierdzają, że banki, które posiadają greckie papiery muszą zaakceptować stratę 50 proc., tak by doprowadzić do zmniejszenia długu publicznego Grecji do 120 proc. PKB do końca 2020 r., wobec obecnych 162 proc.

W tym przypadku Unia Europejska i MFW powinny udzielić pomocy w wysokości 114 mld euro w ramach drugiego pakietu pomocy dla Grecji zatwierdzonego na szczycie strefy euro w lipcu. Przywódcy zobowiązali się na tym szczycie do pożyczenia Atenom 109 miliardów euro, podczas gdy banki-wierzyciele długu greckiego zgodziły się udzielić pomocy szacowanej na około 50 mld euro, poprzez straty 21 proc. wartości greckich obligacji rządowych o terminie wykupu do 2020 roku.

By nie przekroczyć pierwotnie planowanej sumy 109 miliardów, banki powinny _ podnieść wysiłek _, do 60 proc., co umożliwiłoby obniżyć dług Grecji do 110 proc. PKB w tym samym terminie.

Wynoszący ponad 350 mld euro dług publiczny Grecji stanowi obecnie 162 proc. PKB, co uznawane zostało w raporcie za nie do spłacenia.

W _ najgorszym przypadku _ dodatkowa pomoc, którą będą musieli dostarczyć Europejczycy i MFW w celu utrzymania płynności finansowej Aten sięgnie 440 mld euro, zanim kraj wróci na rynki.

Czytaj w Money.pl

Raport trojki będzie podstawą decyzji szczytu strefy euro w niedzielę, co dalej z długiem Grecji i o ile zwiększyć straty sektora prywatnego ponad uzgodnione na szczycie w lipcu 21 proc. wartości greckich obligacji.

W Unii Europejskiej od dłuższego czasu oczekiwano, że raport trojki ujawni, że z powodu większej recesji gospodarczej dług Grecji znacznie wzrósł i w związku z tym uzgodniony w lipcu pakiet drugiej pomocy jest niewystarczający. W związku z tym dla partnerów strefy euro w grę wchodzić może albo zwiększenie pomocy publicznej albo - co bardziej prawdopodobne - zwiększenie strat banków posiadających greckie obligacje.

Otwarcie już mówił o tym kilka dni temu niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Zapytany, czy grecki dług można umorzyć o 50-60 proc., minister odparł w wywiadzie dla telewizji ARD: _ Trwałe rozwiązanie dla Grecji nie jest możliwe bez umorzenia długu, i to prawdopodobnie większego, niż brano pod uwagę latem _. Z kolej szef eurogrupy Jean-Claude Juncker sugerował, że jeśli banki i ubezpieczyciele prywatni nie zgodzą się dobrowolnie na większe straty, _ to będziemy musieli rozważyć obowiązkowe zaangażowanie wierzycieli _.

MFW dał zielone światło na odblokowanie pomocyChristine Lagarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zarekomenduje zarządowi MFW odblokowanie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło zbliżone do Funduszu.Chodzi o sumę 2,2 miliarda euro, stanowiąca część kolejnej transzy pomocy dla stojącej na progu bankructwa Grecji. Pozostałą część - 5,8 miliarda euro - ma wypłacić Unia Europejska

Ministrowie finansów strefy euro dali w Brukseli zielone światło dla przekazania Grecji tych pieniędzy.

Decyzja zapadła w ślad za raportem tzw. trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska), która oceniła, że mimo wielu zastrzeżeń międzynarodowych kredytodawców Grecja spełniła wymagane warunki wypłacenia pomocy, która jest częścią pierwszego programu ratunkowego przyjętego w zeszłym roku.

O ratowaniu Grecji i strefy euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t163667.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strefa;euro;gotowa;wyplacic;grecji;kolejna;transze;pomocy,199,0,945607.html) Jest zgoda w sprawie pomocy dla Grecji Ministrowie finansów strefy euro zebrani w Brukseli podjęli decyzję w sprawie gigantycznego pakietu pomocowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t157832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zbankrutuje;w;grudniu;juz;zdecydowali,82,0,925010.html) Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali Grecy swoje kłopoty zawdzięczają rządom z lat osiemdziesiątych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t46867.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;konsultowal;to;z;merkel;ujawniamy;o;czym;rozmawiali,198,0,945350.html) Tusk uzgodnił to z Merkel. Ujawniamy o czym rozmawiali Ważą się losy unijnego szczytu i ratunku dla Eurolandu. Francuzi chcą utworzyć unijny rząd, który miałby....
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)