Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE i Japonia chcą szybko umowy o wolnym handlu

0
Podziel się:

Dzięki umowie o wolnym handlu, unijny eksport do Japonii może zwiększyć się o ponad 30 proc., podczas gdy eksport japoński do UE o ponad 20 proc.

UE i Japonia chcą szybko umowy o wolnym handlu
(kadmy/iStockphoto)

Unia Europejska i Japonia chcą jak najszybciej zakończyć negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - przekazały obie strony we wspólnym oświadczeniu, na zakończenie 21. unijno-japońskiego szczytu w Tokio.

Japonia jest trzecią gospodarką na świecie i jednym z najważniejszych partnerów handlowych Europy.

W celu przyspieszenia rozmów obie strony będą wymieniać idee dotyczące wzajemnego otwarcia rynków towarów, usług i zamówień publicznych oraz będą pracować nad rozwiązaniem problemu barier w handlu - poinformowali we wspólnym oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Strony szczytu zgodziły się też, że należy znacząco obniżyć emisję gazów cieplarnianych - mimo że kilka dni temu władze japońskie ogłosiły, że drastycznie obniżą swój cel redukcji emisji tych gazów. Jako powód podano konieczność wyłączania elektrowni atomowych po katastrofie siłowni w Fukushimie. Nowy cel redukcji emisji CO2 do 2020 r. wyniesie 3,8 proc. w porównaniu z poziomem 2005 r. Oznacza to, że w porównaniu do 1990 roku emisja Japonii na koniec tej dekady nie zmaleje, a wzrośnie o 3,1 proc.

Zapowiedziano rozmowy o pogłębieniu współpracy w dziedzinie badań kosmicznych. W 2012 roku UE była dla Japonii trzecim - po Chinach i Stanach Zjednoczonych - partnerem handlowym; udział państw UE w japońskim handlu zagranicznym wyniósł 9 proc.

W tym czasie Japonia sprowadziła z UE towary o wartości 64 mld euro. UE w tym samym czasie zanotowała deficyt handlowy - wartość towarów importowanych z Japonii przez państwa unijne o 8 mld euro przekroczyła wartość towarów tam wyeksportowanych.

W listopadzie ub. roku Rada (ministrów) UE dała zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu, dzięki któremu unijny eksport do Japonii może zwiększyć się o ponad 30 proc., podczas gdy eksport japoński do UE o ponad 20 proc. Szacuje się, że w efekcie porozumienia w Unii Europejskiej może powstać 420 tys. nowych miejsc pracy. Pierwsza runda rozmów EU-Japonia odbyła się w kwietniu br.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)