Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szwecja chce do unii bankowej. Ulega największemu bankowi

Szwecja chce do unii bankowej. Ulega największemu bankowi

Fot. EAST NEWS
Szwecja ma "przeanalizować, jakie korzyści przyniosłoby im wstąpienie do unii bankowej". To efekt presji największego banku w kraju - Nordei, która zagroziła przeniesieniem do innego państwa, które już jest w unii.

Jak informuje Bloomberg, plany przystąpienia do unii bankowej potwierdził w rozmowie z agencją TT minister finansów Szwecji Per Bolund. Jak stwierdził, rząd planuje "poważną analizę" w tej sprawie. Skąd nagła zmiana? Po części ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - stwierdził przedstawiciel szwedzkiego rządu.

Ale nie tylko. Spore znaczenie miały również zapowiedzi banku Nordea - największego na szwedzkim rynku. Już w maju zapowiadał on, że rozważa przenosiny do innego kraju.

Jak żyć po Brexicie? Theresa May ma plan

Oficjalnym powodem była chęć uniknięcia płacenia podwyższonej składki na bankowy fundusz gwarancyjny, o czym pisaliśmy w money.pl.

W tym kontekście pojawiały się m.in. Dania i Finlandia, które z chęcią przyjęłyby skandynawskiego giganta. Szczególnie że Finowie już są w unii bankowej, a Duńczycy wyrazili chęć wstąpienia już w 2015 roku.

Prawdopodobnie stąd ruch Szwecji, która chce udobruchać Nordeę i zatrzymać u siebie największy bank w regionie.

Nordea Bank powstał w 2000 roku po połączeniu kilku banków skandynawskich. Jest największym skandynawskim bankiem notowanym na giełdach papierów wartościowych w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze.

Czytaj także
Polecane galerie
Beniu
2017-07-12 21:21
Szwecja tonie, ich rdzenni obywatele nie mają za wiele do gadania w swojej -jeszcze Szwecji. Idzie nowe, imigranci górą, Afryka i Azja zawitała tu w Szwecji na dobre. Są tu już kluby seniora imigranckiego i specjalne zajęcia na mieście dla starych imigrantów. Szwecja się starzeje mimo wszystko.
ed
2017-07-12 21:03
taki największy bank, że wciągnęliśmy go nosem :)
Znawca
2017-07-12 15:39
Juz niedlugo przejda do Unii Bankow Arabskich ale najpierw musi powstac kalifat sztokholmski.
Pokaż wszystkie komentarze (27)