Notowania

Szwecja chce do unii bankowej. Ulega największemu bankowi

Szwecja ma "przeanalizować, jakie korzyści przyniosłoby im wstąpienie do unii bankowej". To efekt presji największego banku w kraju - Nordei, która zagroziła przeniesieniem do innego państwa, które już jest w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Szwecja ma "przeanalizować, jakie korzyści przyniosłoby im wstąpienie do unii bankowej". To efekt presji największego banku w kraju - Nordei, która zagroziła przeniesieniem do innego państwa, które już jest w unii.

Jak informuje Bloomberg, plany przystąpienia do unii bankowej potwierdził w rozmowie z agencją TT minister finansów Szwecji Per Bolund. Jak stwierdził, rząd planuje "poważną analizę" w tej sprawie. Skąd nagła zmiana? Po części ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - stwierdził przedstawiciel szwedzkiego rządu.

Ale nie tylko. Spore znaczenie miały również zapowiedzi banku Nordea - największego na szwedzkim rynku. Już w maju zapowiadał on, że rozważa przenosiny do innego kraju.

Jak żyć po Brexicie? Theresa May ma plan

Oficjalnym powodem była chęć uniknięcia płacenia podwyższonej składki na bankowy fundusz gwarancyjny, o czym pisaliśmy w money.pl.

W tym kontekście pojawiały się m.in. Dania i Finlandia, które z chęcią przyjęłyby skandynawskiego giganta. Szczególnie że Finowie już są w unii bankowej, a Duńczycy wyrazili chęć wstąpienia już w 2015 roku.

Prawdopodobnie stąd ruch Szwecji, która chce udobruchać Nordeę i zatrzymać u siebie największy bank w regionie.

Nordea Bank powstał w 2000 roku po połączeniu kilku banków skandynawskich. Jest największym skandynawskim bankiem notowanym na giełdach papierów wartościowych w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze.

Tagi: unia bankowa, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2017

MirekMasońskie (wybranych ) banki i kalifat na ulicach. To tyle jak chodzi o to byłe państwo Szwecja. PISie bądź wieczny.

11-07-2017

WojenkaNie ma już takiego kraju jak Szwecja. Zacznijmy może od tego.

11-07-2017

HETMAN POLNYCZY KALIFAT SKANDYNAWSKI JESZCZE DZIAŁA?

Rozwiń komentarze (27)

Wybrane dla Ciebie