Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abonament rtv. Orban zrezygnował z niego już 14 lat temu

12
Podziel się:

Na Węgrzech, w odróżnieniu od Polski, nie ma abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne finansowane są ze środków budżetowych.

Abonament rtv. Orban zrezygnował z niego już 14 lat temu
(Parlament Europejski)

W tym miesiącu do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy abonamentowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem ściągalności abonamentu. Terminowo płaci go 10 procent gospodarstw domowych, choć niemal wszystkie mają odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Na Węgrzech, w odróżnieniu od Polski, nie ma abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne finansowane są ze środków budżetowych.

Abonament radiowo-telewizyjny zniesiono na Węgrzech 14 lat temu. Decyzja ta była konsekwencją zmian w ustawie budżetowej na rok 2002, która uwzględniała również reformę finansowania węgierskich mediów publicznych. Był to pierwszy okres rządów obecnego premiera Węgier Wiktora Orbana. W tamtym czasie władze w Budapeszcie argumentowały wprowadzenie zmian między innymi faktem, że i tak większość węgierskiego społeczeństwa uchyla się od płacenia abonamentu. Z kolei przeciwnicy ówczesnej władzy do tej pory twierdzą, że reforma finansowania mediów publicznych miała przede wszystkich podłoże polityczne.

Węgierskie media publiczne finansowane są ze środków budżetowych w ponad 70 procentach. Na ten cel przeznacza się rocznie około 80 miliardów forintów, czyli ponad miliard złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
baca
8 lat temu
Jakoś krasnal nie bierze przykładu z Orbana żeby kolesi w TVP finansować z budżetu,boi się że mu braknie na 500+,i straci poparci ponad 2 miliony głosów
ROSHFOR
8 lat temu
Z budżetu państwa powinno iść i nie zawracać ludziom gitary. Samo zbieranie tych opłat to olbrzymie koszty.
Krystyna922
8 lat temu
70% miliard złotych a nasza TVP ile wydaje rocznie? Na tym się skupcie tam nie ma marnowania pieniędzy, finansowania kolesiów. W naszej TVP miliard zarabia prezes
POLak1
8 lat temu
PIS też zlikwiduje abonament-to tylko kwestia czasu ,gdyż chce zlikwidować jak najwiecej podatków/patrz.obciążeń obywateli/.
TV edukacja
8 lat temu
Abonament moze ma byc niski a w TV ma uczyc a nie byc dojna zmiana?