Notowania

małgorzata zaleska
03.07.2016 13:26

Wchodzi w życie dyrektywa przeciw manipulacjom i nadużyciom na giełdzie

W niedzielę 3 lipca wchodzi w życie dyrektywa przeciw manipulacjom i nadużyciom na giełdzie. Chodzi o rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation). Odnosi się ono do przejrzystości relacji między inwestorami a spółkami emitentami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Obara)
Prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW

Dokument zakłada między innymi rozszerzenie przepisów dotyczących nadużyć na rynku, na przykład o nadużycia w alternatywnych systemach obrotu, poza tym dotyczy informacji poufnych.

Po wprowadzeniu nowych rozwiązań istotnie wzrosną kary za naruszenie obowiązków informacyjnych. Będzie je można nakładać na spółkę, jak i osoby zarządzające.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych profesor Małgorzata Zaleska mówiła ostatnio, że jest to jedna z najistotniejszych regulacji unijnych w zakresie raportowania informacji poufnych od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dotyczy rynków: regulowanego i alternatywnego.

Zgodnie z rozporządzeniem MAR, w całej Unii Europejskiej stosowane będą wspólne definicje przestępstw rynkowych, takich jak na przykład wykorzystywanie informacji poufnych, nieuprawnione ujawnianie informacji oraz manipulacje na rynku. Będą obowiązywać też jednolite sankcje karne, w tym grzywny oraz kary pozbawienia wolności za wykorzystywanie informacji poufnych i manipulacje na rynku oraz za nieuprawnione ujawnienie informacji poufnych.

Tagi: małgorzata zaleska, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2016

WladNa giełdzie 95% to naiwni przegrani, tylko 5% rekinów wtajemniczonych zbiera śmietankę ? Prawda czy fałsz?

03-07-2016

inwestorCzyzby pis chcial za chwile zabrac pieniadze drobnych inwestorow? Czas wyplacac kase za sprzedane akcje i zajac sie czyms, gdzie ich macki nie siegna. … Czytaj całość

03-07-2016

PolakJa informuje, że PiS prowadzi do upadku Polski.

Rozwiń komentarze (19)