Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wchodzi w życie dyrektywa przeciw manipulacjom i nadużyciom na giełdzie

19
Podziel się:

W niedzielę 3 lipca wchodzi w życie dyrektywa przeciw manipulacjom i nadużyciom na giełdzie. Chodzi o rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation). Odnosi się ono do przejrzystości relacji między inwestorami a spółkami emitentami.

Prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW
Prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW (PAP/Marcin Obara)
bELgJdbF

Dokument zakłada między innymi rozszerzenie przepisów dotyczących nadużyć na rynku, na przykład o nadużycia w alternatywnych systemach obrotu, poza tym dotyczy informacji poufnych.

Po wprowadzeniu nowych rozwiązań istotnie wzrosną kary za naruszenie obowiązków informacyjnych. Będzie je można nakładać na spółkę, jak i osoby zarządzające.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych profesor Małgorzata Zaleska mówiła ostatnio, że jest to jedna z najistotniejszych regulacji unijnych w zakresie raportowania informacji poufnych od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dotyczy rynków: regulowanego i alternatywnego.

bELgJdbH

Zgodnie z rozporządzeniem MAR, w całej Unii Europejskiej stosowane będą wspólne definicje przestępstw rynkowych, takich jak na przykład wykorzystywanie informacji poufnych, nieuprawnione ujawnianie informacji oraz manipulacje na rynku. Będą obowiązywać też jednolite sankcje karne, w tym grzywny oraz kary pozbawienia wolności za wykorzystywanie informacji poufnych i manipulacje na rynku oraz za nieuprawnione ujawnienie informacji poufnych.

bELgJdci
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(19)
Marlena
5 lata temu
może za ukradzione akcje CEDC dostaniemy zwrot
cqcqcq
5 lata temu
Kombinatorow trzeba zwalczać lecz kiedy my wyborcy będziemy mieli pawo rozliczyć tych których wybralismy do sprawowania władzy w naszym imieniu !!!! ???l
poszkodowany
5 lata temu
Zagdzam się szulernia...wystarczy przypomnieć spółeczkę FON i jej emisję akcji serii F z 2007r która nigdy nie doszła do skutku, a inwestorzy nigdy nie dostali zwrotu pieniędzy, które poszły na PP. Spółka zatrzymała po prostu kasę, do tej pory ludzię się sądzą, Wystarczy zasięgnąć info w SII . Ciekawe czy ktoś z tym zrobi porządek...
bELgJdcj
Wlad
5 lata temu
Na giełdzie 95% to naiwni przegrani, tylko 5% rekinów wtajemniczonych zbiera śmietankę ? Prawda czy fałsz?
wojjak
5 lata temu
GPW to szulernia w czystym tego słowa znaczeniu, która okradła miliony polaków