Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Witalij Kliczko wzywa Janukowycza do ustąpienia

0
Podziel się:

Lider opozycji wzywa rząd do natychmiastowego wycofania oddziałów Berkutu oraz oddziałów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z ulic miasta.

Witalij Kliczko wzywa Janukowycza do ustąpienia
(PAP/EPA)
bEKYdLzF

- _ Ukraiński rząd na czele z Wiktorem Janukowyczem posuwa się do stosowania nieusprawiedliwionej, bezprawnej przemocy na wielką skalę _ - pisze Witalij Kliczko w najnowszym oświadczeniu dla mediów. Służba Bezpieczeństwa ogłosiła początek ogólnokrajowej akcji antyterrorystycznej.

Od wczoraj zginęło już 26 osób, około tysiąc jest rannych. Opozycyjne źródła mówią nawet o 60 zabitych. Wśród grup protestujących krążą prowokatorzy, zwany tituszkami, którzy działają pod ochroną milicji, prowokują bójki i zastraszają ludzi.

- _ Cała odpowiedzialność za eskalację przemocy oraz ofiary po obu stronach konfliktu spoczywa na prezydencie Janukowyczu oraz na tych, którzy wydają rozkazy. Umierają niewinni ludzie _ - pisze Kliczko.

bEKYdLzH

Lider opozycji wzywa rząd do natychmiastowego wycofania oddziałów Berkutu oraz oddziałów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z ulic miasta oraz zapewnienia, że pod żadnym pozorem w konflikt nie zaangażują się Siły Zbrojne. Jeśli do tego dojdzie opozycjoniści zobowiążą się do powstrzymania ofensywy.

Jednak szanse na taki obrót sprawy są niewielkie. Wiktor Janukowycz, który jeszcze przed świtem wystąpił w specjalnym orędziu, zarzuca opozycji próbę dokonania przewrotu i zapowiada, że nie ugnie się pod naporem protestujących. Na jutro prezydent zapowiedział dzień żałoby narodowej, więc nie wykluczone, że do głównych starć z milicją może dojść dziś w nocy.

Opozycja oczekuje natychmiastowych sankcji wobec przedstawicieli rządu, odpowiedzialnych za eskalację przemocy, samego Janukowycza oraz przedstawicieli władz regionalnych. Zdaniem jej liderów niezbędne jest rozpisanie nowych wyborów prezydenckich oraz przywrócenia Konstytucji z roku 2004 oraz sformowania rządu, na którego czele stanie przywódca opozycji.

Witalij Kliczko domaga się także wpuszczenia na Ukrainę zewnętrznych obserwatorów, którzy będą kontrolowali przebieg negocjacji między władzą a opozycją oraz będą nadzorowali wprowadzenie w życie wszelkich postanowień.

bEKYdLzN

Czytaj więcej w Money.pl

bEKYdLAi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)