Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum zaufania dla greckiego rządu. Co zrobi parlament?

0
Podziel się:

Lider greckiej opozycji zarzucił Papandreu, że ucieka się do szantażu, kłamie i kurczowo trzyma się stołka.

Wotum zaufania dla greckiego rządu. Co zrobi parlament?
(PAP/EPA)

We francuskim Cannes dziś drugi dzień szczytu państw grupy G20. Wczoraj wytyczono nowe kierunki polityki monetarnej w skali ogólnoświatowej. Tematem numer jeden pozostają zagrażające całej strefie euro kryzys Grecji oraz fatalna sytuacja gospodarcza Włoch. **Premier Grecji Jeorjos Papandreu oświadczył wczoraj wieczorem, że rozmowy z opozycją powinny zostać podjęte natychmiast.

Cały świat z niepokojem patrzy na to, co dzieje się w Grecji. Ateny z kolei nasłuchują wypowiedzi europejskich liderów. Premier Jeorjos Papandreu, po groźnych słowach Nicolasa Sarkozy'ego i Angeli Merkel, że Grecy nie otrzymają kolejnej transzy pomocy, dopóki referendum nie rozwieje wątpliwości w tej sprawie, powoli wycofuje się z krytykowanego przez niemal cały świat pomysłu.

Dziś grecki parlament ma głosować nad wotum zaufania dla rządu premiera Papandreu.

- _ Moje stanowisko jest takie, że rozmowy z opozycją w sprawie utworzenia szerszej bazy powinny się rozpocząć natychmiast. Uczyńmy to tak szybko, jak to możliwe, ostrożnie, bez zagrożenia _ - powiedział Papandreu wczoraj w parlamencie.

Premier zadeklarował wcześniej, iż zamierza zrezygnować z referendum w sprawie budżetowych przedsięwzięć oszczędnościowych, jeśli opozycja zdecyduje się poprzeć je w parlamencie. Opozycja żąda natomiast jego ustąpienia.

Europa stawia Atenom twarde warunki. Zobacz reakcje rynków.
[

Merkel i Sarkozy grożą. Grecja poza strefą euro? ]( http://www.money.pl/sekcja/referendum-w-grecji/ )

- _ Będę zadowolony, jeśli nie pójdziemy do referendum, co nigdy nie było celem samym w sobie. Cieszę się, że cała ta dyskusja sprawiła przynajmniej, że wielu ludziom wrócił rozsądek _ - oznajmił Papandreu. - _ Nie ma powodu, by rozpisywać referendum, jeśli opozycja siądzie za stołem rozmów i poprze plan ratunkowy _ - dodał.

Papandreu powtórzył, że członkostwo Grecji w strefie euro nie stoi pod znakiem zapytania. Wyraził także pogląd, że natychmiastowe zorganizowanie wyborów pociągnęłoby za sobą duże ryzyko bankructwa.

- _ Wybory tu i teraz oznaczałyby dużo większe ryzyko bankructwa i oczywiście wyjście ze strefy euro _ - oznajmił premier.

Agencje sprzecznie relacjonują późniejsze słowa ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa. Według agencji EFE, zapowiedział on w imieniu rządu, że referendum w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji nie odbędzie się. - _ Rząd oficjalnie ogłasza, że nie będzie zmierzać do przeprowadzenia referendum _ - cytuje EFE jego słowa na posiedzeniu frakcji parlamentarnej socjalistów, które transmitowała państwowa telewizja.

Natomiast według agencji Reutera Wenizelos wezwał rząd, by kategorycznie odrzucił możliwość referendum i uczynił wszystko, by wypełnić warunki pakietu ratunkowego.

Tymczasem szef opozycyjnej partii Nowa Demokracja Antonis Samaras zażądał ustąpienia Papandreu i rozpisania w ciągu 6 tygodni przedterminowych wyborów. Opozycyjni deputowani wyszli następnie z sali obrad parlamentu.

Czytaj wywiad Money.pl z ekonomistą

Podczas debaty parlamentarnej nad wotum zaufania dla rządu Samaras oznajmił: _ Powiedziałem Papandreu, żeby się podał do dymisji i poszedł w kierunku utworzenia przejściowego rządu tymczasowego w celu rozpisania przedterminowych wyborów _.

Zarzucił premierowi, że _ ucieka się do szantażu, kłamie i kurczowo trzyma się stołka _. - _ Apelowałem o dymisję Papandreu, aby ułatwić rozwiązanie sytuacji politycznej i dać władzę narodowi, ale on nie ustępuje ze stanowiska _ - dodał Samaras przed opuszczeniem sali obrad.

Rzecznik Samarasa zapowiedział jednak, że partia ta będzie uczestniczyć w dzisiejszym głosowaniu nad wotum zaufania.

Jeszcze przed wczorajszym posiedzeniem parlamentu rzecznik rządu Ilias Mosialos powiedział, że gabinet jest gotów do rozmów z opozycją na temat jej postulatu utworzenia rządu przejściowego do czasu rozpisania przedterminowych wyborów.

Telewizja państwowa NET podawała natomiast, że Papandreu już się zgodził na utworzenie rządu przejściowego.

Więcej o kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t180596.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nyt;zbyt;duzi;by;upasc;grecy;daja;zly;przyklad,14,0,957454.html) Zbyt duzi, by upaść. Grecy dają zły przykład Plan dla Grecji ma duże luki i może doprowadzić do zapaści gospodarczej - ostrzega _ New York Times _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t89298.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinczycy;nie;chca;placic;zarlocznym;i;leniwym;grekom,204,0,957132.html) Nie chcą pomóc Europie. _ To niesprawiedliwe _ Europejscy przywódcy, szukając sposobów zasilenia europejskiego funduszu ratunkowego, liczą, że Chiny na większą skalę zainwestują w Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalski;rzad;krytykuje;grekow;za;referendum,255,0,956927.html) Nie chcą losu Grecji. Żadnego referendum Premier Portugalii zapowiedział, że jego gabinet zrobi wszystko, aby Portugalia nie była mylona z Grecją przez opinię międzynarodową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)