Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Unia wprowadzi limit cen na gaz? Coraz więcej państw skłania się ku temu rozwiązaniu

93
Podziel się:

Trwa nieformalny szczyt ministrów państw Unii Europejskiej odpowiedzialnych za energię w Czechach. Jak się okazuje, w jego trakcie zwiększył się front państw chcących wprowadzenia ograniczenia cenowego na gaz. Obecnie już 17 krajów UE chce w ten sposób wspomóc przemysł i odbiorców indywidualnych – przekazał wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński.

Unia wprowadzi limit cen na gaz? Coraz więcej państw skłania się ku temu rozwiązaniu
Cena maksymalna za gaz? Coraz więcej państw UE jest gotowe poprzeć takie rozwiązanie. Na zdjęciu szefowa KE Ursula von der Leyen (PAP, PAP/EPA/TOMS KALNINS)

O zwiększaniu się grupy państw unijnych chcących wprowadzić maksymalną cenę za gaz wiceminister klimatu poinformował w środę 12 października.

Udało się nam zmobilizować w gronie czterech, razem z Włochami, Belgią i Grecją, 17 państw członkowskich, które mówią tym samym językiem i zwracają się do Komisji Europejskiej: "potrzebujemy rozwiązania, które natychmiast ograniczy ceny gazu na rynku europejskim, nie tylko dla produkcji elektryczności, ale też dla przemysłu oraz dla obywateli, którzy się ogrzewają gazem" – przekazał Adam Guibourge-Czetwertyński.

Tak miałby wyglądać limit cenowy na gaz

Przedstawiciel MKiŚ zapewnił, że powoli udaje się przekonywać pozostałych partnerów do takiego rozwiązania. Zaznaczył zarazem, że jest kilka rozwiązań dotyczących wyznaczenia ceny gazu. Komisja Europejska już otrzymała dokument opisujący, jak mógłby wyglądać limit cenowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd przed wyborami dopali inflację. Do czego będą jeszcze zdolni rządzący? – pyta prof. Orłowski

– Wyobrażamy sobie, że jest to limit cenowy, który mógłby funkcjonować z pewnym dopuszczalnym odchyleniem, np. 5 proc. aby zapewnić możliwość funkcjonowania rynku na poziomie unijnym, (...) na dużo bardziej realnym i niższym poziomie niż ten, który dzisiaj widzimy – wyjaśnił Adam Guibourge-Czetwertyński.

Podjęcie tego tematu potwierdził już gospodarz spotkania w Pradze czeski minister przemysłu i handlu Josef Sikela. – Komisja Europejska została poproszona o przedstawienie propozycji, w tym oceny zalet i wad każdej opcji, więc przyjrzymy się sposobom dalszego usprawnienia i przyspieszenia pracy wspólnej platformy zakupowej, zwłaszcza w obszarze gazu – stwierdził.

Decyzja w tej sprawie za kilka dni

Czech zapowiedział także, że podczas obrad zostanie omówiona sytuacja dotycząca przygotowań do zimy w każdym z państw członkowskich, a w dyskusji uczestniczyć mają również główni kontrahenci na rynku energii. Ponadto czeska prezydencja z podjęcia tematu wodoru podczas spotkania w środę.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące limitu cen na gaz powinny być wypracowane do formalnego posiedzenia Rady Unii Europejskiej, a ta jest zaplanowana na 20 i 21 października w Brukseli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(93)
zakała unijna
4 miesiące temu
niemaszki to zablokują
123
4 miesiące temu
Wygra chyba na skrzypcach.
Polak
4 miesiące temu
Oby państwa narodowe jak najszybciej się przebudziły... Hegemonii Niemiec STOP !
Polak
4 miesiące temu
Juz UE tak pogmatwa sprawy aby na tym niemcy jak najwiecej zyskału i było im to na ręka bo inni sie nie licza =niemra Von Lajen tak gmatwa zeby nikt sie w tym nie połapał
obywatel RP
4 miesiące temu
BRAWO !!! W TVN powiedzą coś innego albo wcale i non stop o pożyczce z KPO.
...
Następna strona