Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unijne porozumienie klimatyczne. Polska może zmienić decyzję i je poprzeć

18
Podziel się

To się nazywa wolta. Polska, która odegrała kluczową rolę w zablokowaniu przyjęcia unijnego porozumienia o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, "prawdopodobnie" poprze je do końca roku. W zamian oczekuje gigantycznych pieniędzy.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Agencja Gazeta, Franciszek Mazur)
bDRUixaZ

Tydzień po tym, jak Polska poprowadziła kraje regionu do zablokowania przyjęcia wniosków o neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r., rząd wysyła sygnał o możliwości zmiany stanowiska o 180 stopni. Donosi o tym brytyjski "Financial Times".

- Prawdopodobnie podpiszemy się pod tymi celami - przyznał podczas debaty organizowanej przez "FT" wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Jak dodał, najpierw rząd w Warszawie obliczy łączny koszt transformacji i spróbuje odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zmniejszyć jej wpływ na społeczeństwo.

bDRUixbb

Szacowanie kosztów potrzebne jest, by wystawić Brukseli rachunek. Dąbrowski wprost powiedział, że uzależnia poparcie dla neutralności klimatycznej od stworzenia "mechanizmu kompensjacji kosztów", który netto da Polsce kwotę "równą lub bardzo bliską poniesionym kosztom".

Zobacz także: Nie ma bardziej precyzyjnych badań. Idziemy w fatalnym kierunku

W końcu, jak zauważa "Financial Times", Polska jest w 80 proc. zależna od energii ze spalania węgla, a w sektorze związanym z węglem pracuje około 100 tys. osób. W efekcie zmiana systemu energetycznego na całkowicie wolny od spalania węgla może kosztować nasz kraj około 900 miliardów euro (3,6 biliona złotych).

bDRUixbh

- Podczas dyskusji na temat rocznych ram finansowym UE proponowano kwotę około 5 miliardów euro. Jeśli porównacie te dwie liczby, zobaczycie różniće - wskazał Tomasz Dąborwski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDRUixbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
wacek
2 lata temu
nie dawac im kasy do lapy
DWK
2 lata temu
To wyjątkowy tupet i bezczelność., budować El Ostrołęka 1000MW i żądać pieniędzy na likwidację energetyki węglowej.
+ -
2 lata temu
Jeżeli UE zapłaci rocznie 30 mld euro to wybudujemy elektrownie atomowe, wiatrakowe, solaryczne i nowe miejsca pracy dla górników. W odwodzie jeszcze gazyfikacja węgla. Gdyby to wyszło byłby sukces Morawieckiego, a do tego dopuścić wielu oponentów by nie chciało.
bDRUixbD
vvvvvvvvvvvvv...
2 lata temu
Cała kasa pójdzie na ogromne premie za ciężką pracę w negocjacjach.
komo
2 lata temu
Pieniędzy które pujdą na cele wyborcze.
...
Następna strona