Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Unijne porozumienie klimatyczne. Polska może zmienić decyzję i je poprzeć

18
Podziel się:

To się nazywa wolta. Polska, która odegrała kluczową rolę w zablokowaniu przyjęcia unijnego porozumienia o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, "prawdopodobnie" poprze je do końca roku. W zamian oczekuje gigantycznych pieniędzy.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Agencja Gazeta, Franciszek Mazur)

Tydzień po tym, jak Polska poprowadziła kraje regionu do zablokowania przyjęcia wniosków o neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r., rząd wysyła sygnał o możliwości zmiany stanowiska o 180 stopni. Donosi o tym brytyjski "Financial Times".

- Prawdopodobnie podpiszemy się pod tymi celami - przyznał podczas debaty organizowanej przez "FT" wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Jak dodał, najpierw rząd w Warszawie obliczy łączny koszt transformacji i spróbuje odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zmniejszyć jej wpływ na społeczeństwo.

Szacowanie kosztów potrzebne jest, by wystawić Brukseli rachunek. Dąbrowski wprost powiedział, że uzależnia poparcie dla neutralności klimatycznej od stworzenia "mechanizmu kompensjacji kosztów", który netto da Polsce kwotę "równą lub bardzo bliską poniesionym kosztom".

Zobacz także: Nie ma bardziej precyzyjnych badań. Idziemy w fatalnym kierunku

W końcu, jak zauważa "Financial Times", Polska jest w 80 proc. zależna od energii ze spalania węgla, a w sektorze związanym z węglem pracuje około 100 tys. osób. W efekcie zmiana systemu energetycznego na całkowicie wolny od spalania węgla może kosztować nasz kraj około 900 miliardów euro (3,6 biliona złotych).

- Podczas dyskusji na temat rocznych ram finansowym UE proponowano kwotę około 5 miliardów euro. Jeśli porównacie te dwie liczby, zobaczycie różniće - wskazał Tomasz Dąborwski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Krak
4 lata temu
NIE DAWAC.IM ZADNEJ KASY DO LAPY, DOBIERO PO PRZEDLOZENIU ROZLICZENIA, FAKTUR I KONTROLI CZY TO PRAWDA !!!!
*..*
4 lata temu
EU zgodzi się bo i tak pieniądze te finalnie wylądują w firmach hiszpańskich, niemieckich, brytyjskich... A propos, czy ktoś wie dlaczego polskie firmy nie wygrywają przetargów na budowę polskich dróg? Wszak kiedyś Polacy budowali drogi w Libii, Iraku. Teraz mieliśmy "powstać z kolan", i co?
Gg
4 lata temu
Pelo by podpisało bo ich główny ekonomista myli procenty z pkt procentowy a 250 mld z VAT... Nie zauważyli. Taka drobnostka.
PiS fun
4 lata temu
Nie ma żadnego ocieplenia klimatu - to fake. Zresztą tak mówi nasz prezydent Trump.
Gg
4 lata temu
Boli platfusów że rząd walczy o kasę, oni by tylko rozchylili POślady