Notowania

Unijne porozumienie klimatyczne. Polska może zmienić decyzję i je poprzeć

To się nazywa wolta. Polska, która odegrała kluczową rolę w zablokowaniu przyjęcia unijnego porozumienia o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, "prawdopodobnie" poprze je do końca roku. W zamian oczekuje gigantycznych pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fot: Franciszek Mazur)

Tydzień po tym, jak Polska poprowadziła kraje regionu do zablokowania przyjęcia wniosków o neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r., rząd wysyła sygnał o możliwości zmiany stanowiska o 180 stopni. Donosi o tym brytyjski "Financial Times".

Polska zablokowała wnioski UE dot. neutralności klimatycznej
Szczyt UE. Polska zablokowała wnioski dot. neutralności klimatycznej

- Prawdopodobnie podpiszemy się pod tymi celami - przyznał podczas debaty organizowanej przez "FT" wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Jak dodał, najpierw rząd w Warszawie obliczy łączny koszt transformacji i spróbuje odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zmniejszyć jej wpływ na społeczeństwo.

Szacowanie kosztów potrzebne jest, by wystawić Brukseli rachunek. Dąbrowski wprost powiedział, że uzależnia poparcie dla neutralności klimatycznej od stworzenia "mechanizmu kompensjacji kosztów", który netto da Polsce kwotę "równą lub bardzo bliską poniesionym kosztom".

Nie ma bardziej precyzyjnych badań. Idziemy w fatalnym kierunku

W końcu, jak zauważa "Financial Times", Polska jest w 80 proc. zależna od energii ze spalania węgla, a w sektorze związanym z węglem pracuje około 100 tys. osób. W efekcie zmiana systemu energetycznego na całkowicie wolny od spalania węgla może kosztować nasz kraj około 900 miliardów euro (3,6 biliona złotych).

- Podczas dyskusji na temat rocznych ram finansowym UE proponowano kwotę około 5 miliardów euro. Jeśli porównacie te dwie liczby, zobaczycie różniće - wskazał Tomasz Dąborwski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: globalne ocieplenie, klimat, zmiany klimatu, co2, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-06-2019

Nie ma żadnego ocieplenia!Oby tego nasz rząd nie zrobił! Nie możemy osłabiać się i płacić miliardów na walkę z wyimaginowanym "globalnym ociepleniem"!

27-06-2019

waceknie dawac im kasy do lapy

27-06-2019

DWKTo wyjątkowy tupet i bezczelność., budować El Ostrołęka 1000MW i żądać pieniędzy na likwidację energetyki węglowej.

Rozwiń komentarze (18)