Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

UODO ukarał spółkę telemarketingową za uniemożliwianie kontroli

3
Podziel się:

Katowicka spółka Vis Consulting musi zapłacić karę 20 tys. złotych. Urząd Ochrony Danych Osobowych wskazał, że uniemożliwiała ona przeprowadzenie kontroli. Szczególnie że w trakcie jej trwania władze spółki podjęły decyzję o likwidacji. Właściciel może też odpowiadać karnie.

W trakcie trwania kontroli UODO ukarana spółka podjęła decyzję o likwidacji.
W trakcie trwania kontroli UODO ukarana spółka podjęła decyzję o likwidacji. (Fotolia, habrda)

UODO w czwartkowym komunikacie (do którego dotarła Polska Agencja Prasowa) wskazał, że do urzędu docierają liczne sygnały świadczące o nieuczciwej praktyce firm telemarketingowych które w wielu przypadkach stały się dużym problemem dla posiadaczy telefonów komórkowych i stacjonarnych.

Dlatego też Urząd rozpoczął kontrolę w jednej ze spółek telemarketingowych. Urzędnicy ustalili, że za rzeczywisty kontakt telefoniczny i przetwarzanie danych odpowiadała spółka Vis Consulting Sp. z o.o. na zasadzie świadczenia usług outsorcingowych.

UODO skierował swoje kroki w stronę wspomnianej spółki, jednak kontrolerzy nie zastali nikogo pod wskazanym adresem w KRS. Na miejscu była firma, która wynajmowała Vis Consulting powierzchnię biurową, tzw. wirtualne biuro.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. 1000+ dla branży turystycznej. Co jeszcze trafi do tarczy antykryzysowej?

Ostatecznie urzędnicy skontaktowali się telefonicznie z przedstawicielami firmy. Jednak jej pełnomocnik poinformował ich, że kontrola nie będzie miała miejsca. Prezes UODO uznał tym samym, że spółka nie chce współpracować. Po dwóch kolejnych próbach przeprowadzenia czynności kontrolnych, spółka wciąż nie chciała współpracować. Jednocześnie jej władze podjęły uchwałę o likwidacji tego podmiotu.

Prezes UODO podkreślił, że Vis Consulting nie realizuje obowiązków związanych z przetwarzaniem danych osobowych, a także unika poddania się kontroli w co najmniej zamierzony sposób. Jak poinformował, jest to naruszenie przepisów RODO, dlatego też uznał, że spełnione zostały przesłanki, które umożliwiły nałożenie kary pieniężnej. Urząd nie dopatrzył się żadnych okoliczności łagodzących.

Naruszyła tym samym przepisy RODO, mówiące o współpracy z organem nadzorczym i umożliwieniu temu organowi dostępu do wszystkich danych osobowych i wszelkich informacji. Prezes UODO uznał więc, że zostały spełnione przesłanki, by nałożyć na spółkę karę pieniężną. Ustalając jej wysokość organ nie dopatrzył się żadnych okoliczności łagodzących, mających wpływ na wysokość kary.

UODO zawiadomił też Prokuraturę Rejonową w Katowicach. Urząd podejrzewa, że spółka popełniła przestępstwo z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych. PAP podaje, że przepis ten mówi o udaremnianiu lub utrudnianiu prowadzenia kontroli przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności albo jej pozbawienie do dwóch lat.

Prokuratura już skierowała do sądu w tej sprawie akt oskarżenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
zamieszka
4 lata temu
Firma zapewne jest zarejestrowana na "bezludnej wyspie" i polskie prawo i kontrolerzy będzie miało tyle do powiedzenia jak Kaczylas jak mu Senat ustawe korespondencyjna uwali i wprowadzony zostanie stan wyjątkowy. Potem zapaść, 5 mln bezrobotnych zamieszki i president tutek odpadnie od ściany, pis straci presidenta bo zostanie nim Biedronka i wtedy to juz z kurki. No ale niech próbujom ...
Abonent nękan...
4 lata temu
No i dobrze. Przez ostatni miesiąc taka firma nękała mnie telefonami obiecując złote góry po zmianie taryfy. Nie reagowała na moje stanowcze NIE JESTEM ZAINTERESOWANY. Doprowadziła do tego, ze zamierzam zrezygnować z usługi tego operatora.
xyz
4 lata temu
jeden z banków dostarczył klientom oprogramowanie które nie działał przez 3 tygodnie. Klienci nie mieli dostępu do konta. Ale uokik ma to w nosie i czepia się jakiejś firemki.