Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

UOKiK o podwyżkach cen za wywóz śmieci. Winny m.in. brak konkurencji

4
Podziel się:

UOKiK zbadał rynek firm odbierających odpady. Jak ustalili urzędnicy, winę za podwyżki cen ponosi brak konkurencji i wzrost cen za składowanie śmieci.

UOKiK o podwyżkach cen za wywóz śmieci. Winny m.in. brak konkurencji
(Pixabay.com)

Urząd Ochrony Kunkurencji i Konsumentów przeanalizował sytuację w 302 gminach miejskich. Badano przyczyny podwyżek cen za odbiór śmieci.

- Badanie urzędu pokazało, że wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r, a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018 -2019 ponad 60 proc. gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny. Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Największe dotyczą woj. mazowieckiego, gdzie w jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Ceny wzrosły też w niektórych gminach w woj. podkarpackim i podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. Najniższe były w woj. opolskim.

Zobacz także: Oglądaj też: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

Najwyższe ceny za wywóz śmieci obowiązują w gminach: Józefów, Marki i Otwock (32 zł za odpady segregowane i 65 lub 63 za niesegregowane). Najniższe stawki są w Białymstoku (5 i 11 zł) oraz Stalowej Woli (6 i 12 zł).

Jak piszą w raporcie urzędnicy, przyczyną podwyżek cen na Mazowszu jest "brak Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami (WPGO), za uchwalenie którego odpowiada Sejmik Województwa".

Dodatkowo poprzedni plan, obowiązujący na terenie województwa, nakładał zbyt małe limity przetwarzania odpadów, przez co na terenie województwa powstało niewiele instalacji przetwórczych.

Na tym jednak nie koniec. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost cen wywozu śmieci jest mała konkurencja na rynku.

- Z roku na rok maleje liczba podmiotów, które biorą udział w przetargach. W ciągu ostatnich dwóch lat w ponad połowie gmin miejskich o zamówienie ubiegał się tylko jeden przedsiębiorca. Jednocześnie widać, że tam gdzie o kontrakt z gminą walczy większa liczba firm mieszkańcy płacą taniej za odbiór śmieci - mówi Marek Niechciał.

Kolejna przyczyną jest wzrost kosztu składowania czy przetwarzania odpadów. W ostatnich latach wzrosła liczba surowców podlegających segregacji. Wzrosła też opłata, którą gminy ponoszą za składowanie śmieci.

Badanie gmin to pierwsza część analizy rynku jaką zamierza przeprowadzić UOKiK. W kolejnej zbadane zostaną Regionalne Instalacje Przetwórstwa Odpadów.

- Urząd zamierza zbadać ich działalność zarówno pod względem pozycji rynkowej i polityki cenowej, jak i szczegółów dotyczących technologii przetwarzania oraz ilości i przyjmowanych śmieci - czytamy w komunikacie UOKiK.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
racjonalista
5 lata temu
jak ma byc konkurencja w systemie przetargowym kazdy dobrowolnie powinnien wybierac
Jaro
5 lata temu
Bzdura najwazniejszym elemwntem jest skrocenie mozliwosci skaldowania odpadow. Z. 3.do 1 roku. Jedyne podmioty utylizujace termicznie odpady to niemieckie i meksykanskie cementownie, ktore winduja cene i na bramie teraz to kwota 150 zl za przetworzone paliwo z. Odpadow. Dostaja paliwo po cenie minusowej a ostattecznie placa za zwykli mieszkańcy. I to dlatego bedzie sie pogłębiać. Wzrost kosztow odpadow o kaloryczności ponizej 6 MJ to ulamek z tego co czeszą cementownie.
Piotr1235
5 lata temu
Trzeba było sprzedać więcej Suez francuska Remondis Niemiecka i wiele innych tego typu a teraz płacz ktoś przez osiem lat realizował ten plan
gość
5 lata temu
Tak jak z energią.