Notowania

Segregacja śmieci będzie obowiązkiem, a nie kwestią wyboru

Właściciele nieruchomości będą musieli zapewnić możliwość segregowania śmieci. Jeśli dziś wszyscy w bloku wrzucają odpady do zsypów, wkrótce będą musieli zmienić przyzwyczajenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do kompletu kontenerów na śmieci (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Dziś jest tak, że mieszkańcy deklarują, czy segregują śmieci i płacą mniej za ich wywóz, czy rezygnują z tego obowiązku i płacą więcej. Eksperci twierdza, że gdy w życie wejdzie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, takiej dowolności już nie będzie. Przekonują, że w myśl przepisów trzeba będzie segregować śmieci, a opłata stanie się de facto sankcją za niewypełnianie tego obowiązku – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Właściciel nieruchomości będzie musiał zapewnić warunki do zbiórki selektywnej. Obowiązek ten nie jest przewidziany wprost, ale można go wyinterpretować z rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Zwykła segregacja śmieci bywa elementem nadużyć - nie każdy potrafi i chce właściwie segregować odpady, ale każdy chce płacić za odpady jak najmniej. System z Ciechanowa pokrzyżuje plany oszustom.
Segregacja śmieci po nowemu. Kubeł otworzy się na kod i sam zważy odpady

Jeśli dotychczas wszyscy mieszkańcy bloku wyrzucali śmieci do zsypu i nie mogli segregować, bo zwyczajnie nie było kontenerów dla różnych frakcji,to będą musieli zmienić przyzwyczajenia.

Obejrzyj: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

- Ustawa mówi wyraźnie, że właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnienia warunków terenowych do prowadzenia segregacji. Oznacza to, że musi zapewnić miejsce do postawienia pojemników przez gminę – powiedział w rozmowie z DGP dr Marek Goleń, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH.

Gazeta przypomina, że sejm rozważał wprowadzenie do projektu ustawy sankcje w formie mandatów nakładanych na gospodarstwo domowe za brak segregacji, ale poprawka ostatecznie nie przeszła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: śmieci, segregacja śmieci, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

kielTylko jak segregować odpady w mini kuchni w mini mieszkaniu?

17-07-2019

Bogdan 63Obecnie pejzaż miasta,przy posesjach wygląda tak: kilka szafek na licznik i zabezpieczenia prądu elektr.,szafka na licznik i zawór gazowy, i pięć … Czytaj całość

17-07-2019

UlaPOLSKI cyrk cena drastycznie w górę i jeszcze wielkie wymagania typowe chamstwo !

Rozwiń komentarze (112)