Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Segregacja śmieci będzie obowiązkiem, a nie kwestią wyboru

114
Podziel się:

Właściciele nieruchomości będą musieli zapewnić możliwość segregowania śmieci. Jeśli dziś wszyscy w bloku wrzucają odpady do zsypów, wkrótce będą musieli zmienić przyzwyczajenia.

Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do kompletu kontenerów na śmieci
Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do kompletu kontenerów na śmieci (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bETOGmEl

Dziś jest tak, że mieszkańcy deklarują, czy segregują śmieci i płacą mniej za ich wywóz, czy rezygnują z tego obowiązku i płacą więcej. Eksperci twierdza, że gdy w życie wejdzie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, takiej dowolności już nie będzie. Przekonują, że w myśl przepisów trzeba będzie segregować śmieci, a opłata stanie się de facto sankcją za niewypełnianie tego obowiązku – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Właściciel nieruchomości będzie musiał zapewnić warunki do zbiórki selektywnej. Obowiązek ten nie jest przewidziany wprost, ale można go wyinterpretować z rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

bETOGmEn

Jeśli dotychczas wszyscy mieszkańcy bloku wyrzucali śmieci do zsypu i nie mogli segregować, bo zwyczajnie nie było kontenerów dla różnych frakcji,to będą musieli zmienić przyzwyczajenia.

Zobacz także: Obejrzyj: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

- Ustawa mówi wyraźnie, że właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnienia warunków terenowych do prowadzenia segregacji. Oznacza to, że musi zapewnić miejsce do postawienia pojemników przez gminę – powiedział w rozmowie z DGP dr Marek Goleń, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH.

bETOGmEt

Gazeta przypomina, że sejm rozważał wprowadzenie do projektu ustawy sankcje w formie mandatów nakładanych na gospodarstwo domowe za brak segregacji, ale poprawka ostatecznie nie przeszła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETOGmEO
KOMENTARZE
(114)
Emerytka star...
2 lata temu
Ja już nie mam ani siły ani pieniędzy, ani zdrowia, co oni wymyślają z tymi smieciami
osobaN
2 lata temu
a co jeśli sa osoby starsze, z demencją, aischeimerem itp., osoby z niepełnosprawnością? Czy prawo ma być bezwzględne.
Karol
2 lata temu
Oddaję butelki i puszki bezpośrednio do CP Recycling i ja coś z tego mam i środowisko także. Znajomy prowadzi firmę i także z nimi współpracuje.
bETOGmEP
mejka
2 lata temu
A przyjeżdża śmieciarka i wszystkie kubły opróżnia razem.
Polka
2 lata temu
My segregujemy a przyjeżdża smieciarka i wrzuca wszystko do jednego. Przecież to bezsensu.
...
Następna strona