Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Segregacja śmieci po nowemu. Kubeł otworzy się na kod i sam zważy odpady

360
Podziel się:

Pojemniki na śmieci otwierane przy pomocy naklejek z kodami same zważą posegregowane odpady. Na osiedlu nr 5 Płońska w Ciechanowie pod koniec tygodnia ruszy pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów.

Zwykła segregacja śmieci bywa elementem nadużyć - nie każdy potrafi i chce właściwie segregować odpady, ale każdy chce płacić za odpady jak najmniej. System z Ciechanowa pokrzyżuje plany oszustom.
Zwykła segregacja śmieci bywa elementem nadużyć - nie każdy potrafi i chce właściwie segregować odpady, ale każdy chce płacić za odpady jak najmniej. System z Ciechanowa pokrzyżuje plany oszustom. (Urząd Miasta Ciechanów, Urząd Miasta Ciechanów)
bFdFsoGJ

To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, a być może i na świecie - czytamy na stronie Urzędu Miasta Ciechanów. Miastu zależało na znalezieniu sposobu na odpowiedzialną segregację - by mieszkańcy wyrzucali śmieci zgodnie ze złożonymi deklaracjami. Jak wiadomo, opłata za śmieci segregowane jest niższa niż za zmieszane, co może być pokusą do nadużyć. W Ciechanowie od osoby segregującej śmieci pobierane jest 13 zł, podczas gdy od niesegregującej - 25 zł.

Jak czytamy, kody kresowe używane przy rozliczaniu mieszkańców z segregacji funkcjonują w zabudowie jednorodzinnej. Teraz będą stosowane również przy zabudowie wielorodzinnej, gdzie trudno zweryfikować, czy ktoś faktycznie segreguje odpady, czy nie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Minister środowiska nie potrafi segregować śmieci. Złapaliśmy go
bFdFsoGL

Stare pojemniki znikną, w trzech punktach pojawią się zupełnie nowe ze szczelnymi obudowami. Każde gospodarstwo domowe objęte ujęte w pilotażu otrzyma naklejki z kodami kreskowymi - trzeba je nakleić na worek z odpadami danego rodzaju, a kod zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów, by klapa pojemnika się odblokowała, czytamy na portalu Urzędu Miasta Ciechanów. Śmieci zostaną zważone po zamknięciu wrzutni.

Nowe pojemniki są skonstruowane tak, że nie jest możliwe rozprzestrzenianie się z nich śmieci przy wietrzenej pogodzie - zapewnia miasto. Będą miały do nich dostęp tylko osoby posiadające naklejki i kody, więc skończy się też podrzucanie śmieci, cieszy się miasto.

bFdFsoGR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdFsoHm
KOMENTARZE
(360)
zsa
2 lata temu
No to trzeba rozejrzec sie za najblizszym lasem ,,,, tam bedzie segregacja niedługo...
yogi123
3 lata temu
Jednym słowem chcą wykosić konkurencję (np.puszko-zbieraczy), bo im biznes rozkradają...
hałas
3 lata temu
a co z hałasem wrzucanego szkła do pojemników - najpierw dostosujcie odpowiednie normy hałasu a potem zmuszajcie ludzi do segregacji - tylko czekać aż posypią se pozwy o zakłócanie miru domowego
bFdFsoHn
dr med
3 lata temu
nie jestem kloszardem i nie będe sie babrał w śmieciach
robert
3 lata temu
KUBEŁ POWINIEN POSEGREGOWAĆ ZWAŻYĆ A NA KOŃCU ZAPŁACIĆ
...
Następna strona