Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Segregacja śmieci obowiązkowa. Jednak wciąż brak reguł kontroli

4
Podziel się:

Wszystkie śmieci będą musiały być segregowane – taki zapis znalazł się w rządowym projekcie. Kłopot w tym, że nowe prawo ma poważną wadę. Nie wiadomo jak egzekwować ten wymóg.

Odbiór śmieci staje się coraz droższy.
Odbiór śmieci staje się coraz droższy. (East News, TOMASZ RYTYCH/REPORTER)
bFgrzPkR

Projekt nowelizacji ustawy o trzymaniu czystości i porządku w gminach będzie pierwszy raz czytany podczas piątkowego posiedzenia w Sejmie – przypomina "Rzeczpospolita". Nowe prawo zakłada, że wszystkie śmieci mają być segregowane.

Samorządy już zgłaszają poważy problem i żądają autopoprawki bowiem rząd wykreślił z projektu delegację do wydania rozporządzenia określającego zasady kontrolowania selekcji. Oznacza to chaos, bowiem każda gmina będzie kierowała się swoimi wytycznymi.

bFgrzPkT
Zobacz także: Obejrzyj: Minister środowiska nie potrafi segregować śmieci. Złapaliśmy go

- Jeśli ktoś nie zostanie złapany za rękę, trzeba będzie mu udowodnić naruszenie przepisów, a to jest trudne, gdy nie ma określonych zasad i warunków kontroli oraz podstawy prawnej ukarania – wyjaśnia na łamach "Rz" Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

bFgrzPkZ

Dodatkowo, jak podkreśla dziennik, nowe prawo nie spowoduje, że opłaty dla mieszkańców zostaną obniżone w związku z segregacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFgrzPlu
KOMENTARZE
(4)
Ania
2 lata temu
Nie dosyć że ludzie mają problem gdzie co segregowac, to jak posypia się kary za sąsiada który nie sortuje tz zbiorowa kara to dopiero będzie masakra
cytat
3 lata temu
"Jeśli ktoś nie zostanie złapany za rękę, trzeba będzie mu udowodnić naruszenie przepisów, a to jest trudne, gdy nie ma określonych zasad i warunków kontroli oraz podstawy prawnej ukarania" jakie trudne, wystarczy podejrzenie i spokój, prawo w naszym kraju jest takie, że jak nie kijem, to pałą. Już ktoś z oficjeli to powiedział - dziki kraj.
Czas 7777 👽
3 lata temu
Skoro płacimy za segregacje, to firmy odbierając powinny nam płacić za produkty wtórne tak jak jest w Niemczech. Dlaczego tego żadna ustawa nie reguluje?????
bFgrzPlv
!!!!
3 lata temu
jesli segregacja, to smieci powinny byc odbierane za darmo, bo firmy zarabiaja na surowcach wtornych. za komuny byla ekologia, kazdy sklep przyjmowal butelki, a balcerowicz zniszczyl zbieranie surowcow wtornych.