Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Urlop rodzicielski o 2 miesiące dłuższy? Wiceminister jest za

54
Podziel się:

Unia chce wymusić na krajach członkowskich lepsze dbanie o równowagę miedzy życiem zawodowym a rodzinnym. Dlatego chce wprowadzić po dwa miesiące urlopu na dziecko tak dla matki, jak i dla ojca. Wiceminister pracy Stanisław Szwed mówi, że jest za.

Wiceminister pracy jest zwolennikiem wydłużenia urlopu rodzicielskiego o 2 miesiące
Wiceminister pracy jest zwolennikiem wydłużenia urlopu rodzicielskiego o 2 miesiące (WP.PL, Money.pl)

W wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wiceminister Stanisław Szwed opowiada o unijnej dyrektywie, która ma zagwarantować po dwa miesiące urlopu rodzicielskiego zarówno dla matki, jak i dla ojca. Takie, których nie będzie można "przenieść" na drugiego rodzica.

W tej chwili polskie przepisy dają większą dowolność w tej kwestii. Pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka na urlopie musi być matka. Pozostały czas (cały urlop: macierzyński wraz z rodzicielskim trwa rok) z potomkiem rodzice mogą podzielić według własnego uznania.

Zobacz także: Zobacz: Wiceminister rodziny: "Rolą ojca jest podejmowanie pracy"

Ale skoro Unia każe, to Polska musi, mimo że w kluczowym głosowaniu wstrzymała się od głosu. Choćby dlatego, że - jak mówi Szwed - trudno będzie wkomponować obligatoryjne 2 miesiące dla ojca oraz matki w obecne przepisy.

Drogi są dwie (zakładamy, że roczny urlop w tej chwili w pełni wykorzystuje matka): albo zabieramy z 12 miesięcy wspomniane 2 dla ojca i matce zostaje 10 miesięcy, albo do tych 12 dokładamy jeszcze 2 kolejne, tak by w sumie było ich 14. Jak mówi wiceminister Stanisław Szwed, on sam optowałby za tym drugim wariantem.

- Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Dzięki temu żaden z rodziców nieczułby, że odbiera mu się jakąś część dotychczasowego uprawnienia - powiedział "DGP" Przy czym zaznaczył, że jest to "jego pogląd, a nie oficjalne stanowisko ministerstwa".

Może się bowiem okazać, że to nie Szwed będzie odpowiedzialny za wdrożenie unijnej dyrektywy. Polska ma na to 3 lata, więc najpewniej prace w tej kwestii rozpoczną się już po jesiennych wyborach. Zwraca na to uwagę nawet sam wiceminister.

Wspomniana dyrektywa ma jeszcze jeden zapis. Pracownicy mają dzięki niemu zyskać pięć dni urlopu rocznie. Miałby on być przeznaczony na opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Może to być dziecko, ale również na przykład rodzic.

Czy taki urlop będzie płatny? Początkowo miało być wypłacane wynagrodzenie w wysokości 80 proc. Ostatecznie jednak Unia zostawia w tej kwestii dowolność państwom członkowskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Smerf
5 lata temu
Powinno być tak że mama wcale nie pracować tylko dostawać minimum 2500 netto jak urodzi i koniec tematu. Nie ma kasy ? Niech Pan Kaczyński nasz Zbawiciel z kieszeni własnej wyłożyć razem z naszym bratem i ojcem wszystkim KS Rydzykiem
Weekend
5 lata temu
Nalezy dodać 2 miesiace, dla dziecka rozwoju to duzo znaczy zeby tak szybko do zlobka nie trafialo. Dla pracodawcy to obojetne bo i tak musial zatrudnic kogos na zastepstwo. A ze tatus wezmie 2 miesiace wolnego to zapomnijmy, tak dlugi urlop jest nierealny ze wzgledow zawodowych. Nikt nie przyjdzie na zastepstwo na 2 miesiace.
antyklerykał
5 lata temu
a kiedy RZAD polski katolickiej w brukseli zmusi RZAD cara watykanu w warszawie aby płace były jednakowe w całym eurokołchozie bo ceny praktycznie już są takie same !!!!!!!!!!!
wasz odmienie...
5 lata temu
Unia okrada dzieci jak nasz rząd. Niech członkowie Unii sami na siebie zapracują to nikogo nie okradną!Oto dowód Polaku że sam kradniesz a wydaje się tobie ze jeszcze dzieciom pomagasz! Gdybyś ty Polaku zapracował tylko na siebie to dziecko twoje by pomocy nie potrzebowało bo ono też jest Polakiem! Proste a dla Polaków skomplikowane. Będą dawać ulgi zamiast przestać kraść!
kraj niespraw...
5 lata temu
a co z Prowadzącymi DG !!?? nawet płatnego wypoczynkowego Nie Mają !!!
...
Następna strona