Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Urlop w Grecji, Francji albo Włoszech? Zaszczepieni mogą więcej. Musisz pamiętać o tych restrykcjach

27
Podziel się:

Za granicą niezaszczepieni nie wejdą do restauracji, kin, nie pójdą na basen, a w niektórych krajach – nie wejdą nawet do hotelu. Coraz więcej państw wprowadza ograniczenia. Sprawdzamy najważniejsze kierunki wakacyjne.

Urlop w Grecji, Francji albo Włoszech? Zaszczepieni mogą więcej. Musisz pamiętać o tych restrykcjach
Wakacje tylko dla zaszczepionych. (Adobe Stock, Kuba Petrymusz FOTO Petrymusz)

Wariant Delta koronawirusa szerzy się w Europie. W związku z tym coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzanie restrykcji. Obejmują one głównie niezaszczepionych.

Osoby bez certyfikatu potwierdzającego szczepienie nie wejdą do restauracji, barów, hoteli, nie pójdą na basen ani nie wezmą udziału w targach.

W Polsce dyskusja na ten temat trwa. Za podobnymi rozwiązaniami są epidemiolodzy, biznes, ale też wicepremier Jarosław Gowin. Decyzja jak dotąd nie zapadła. Gdy jednak jedziemy na wakacje, trzeba się dostosować. Dlatego warto być zaszczepionym.

Zobacz także: Wakacje last minute. Nie zawsze się opłacają

Francja

We Francji już od 21 lipca obowiązuje zasada, że każda osoba powyżej 12. roku życia musi okazać certyfikat poświadczający zaszczepienie przeciw koronawirusowi, udowodnić przechorowanie choroby lub okazać negatywny wynik testu, by móc uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem powyżej 50 osób.

Od sierpnia restrykcje zostały zaostrzone i obejmują też restauracje, kina, centra handlowe, placówki medyczne, pociągi i samoloty.

Włochy

Od 6 sierpnia podobne restrykcje będą obowiązywać we Włoszech. Tam także - aby wejść do barów, restauracji, siłowni, hal sportowych, muzeów, kin i teatrów, na baseny, wziąć udział w wydarzeniach sportowych, koncertach, targach będzie trzeba okazać certyfikat potwierdzający szczepienie lub mieć negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Irlandia

W Irlandii dopiero od poniedziałku 26 lipca puby i restauracje mogą ponownie przyjmować gości wewnątrz lokali. Nie mogły tego robić od końca grudnia 2020 roku. Aby wejść do restauracji, trzeba jednak okazać certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 lub udowodnić przechorowanie tej choroby.

Portugalia

W Portugalii w wielu regionach, w tym Lizbonie, certyfikatem potwierdzającym szczepienie trzeba się legitymować nawet chcąc wejść do hotelu. W przypadku braku certyfikatu, trzeba okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Te same zasady obowiązują w restauracjach.

Dzieci poniżej 12. roku życia w towarzystwie osoby dorosłej są zwolnione z wymogów testowych i mogą swobodnie wchodzić do miejsc lub placówek, brać udział w wydarzeniach i podróżować po kraju.

Hiszpania

Restrykcje wprowadzają niektóre regiony Hiszpanii. Jako pierwsza 22 lipca zdecydowała się na to Galicja. Wstęp do kawiarni, barów i restauracji mają tam tylko osoby zaszczepione na COVID-19. To samo dotyczy Teneryfy.

Grecja

Na wprowadzenie restrykcji zdecydowała się też Grecja. Od 16 lipca, aby wejść do restauracji, barów, kawiarni, dyskotek, kin i teatrów trzeba okazać zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Podobne obostrzenia obowiązują przy wejściu do klubów. 

Austria

Restrykcje obowiązują także w Austrii. Certyfikat potwierdzający szczepienie trzeba okazać chcąc wejść do kawiarni, restauracji, klubów i miejsc rekreacji: siłowni i basenów.

Czechy

Zaszczepionym o wiele łatwiej żyje się też w Czechach. Negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub przebyciu COVID-19 trzeba przedstawić chcąc wejść do hotelu, restauracji, barów, zakładów fryzjerskich, krytych pływalni, dyskotek i kasyn. Te wytyczne obowiązują także podczas imprez kulturalnych i sportowych.

Izrael

Obostrzenia obowiązują także w Izraelu. Aby wejść do miejsc publicznych, w tym do restauracji oraz na imprezy urządzane w pomieszczeniach dla więcej niż 100 osób, należy okazać certyfikat potwierdzający szczepienie, negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa, wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin lub udokumentować, że przebyło się chorobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Miśka
3 lata temu
My własnie wróciliśmy z Portugalii. Bałam się tego urlopu jak ognia i tego, że w ostatniej chwili coś wyskoczy. Na szczęście udało się zabookować wcześniej pakiet na test pcr w laboratorium diagnostyki obowiązkowo z zaświadczeniem lekarza. Test zrobilismy przed samym wylotem. Wynik i opis w j.angielskim były na stronie diagnostyki na czas - ufff udało się sprawnie
realista
3 lata temu
Czy ten przykład nie jest gorszy od apartheidu? W systemie tym istniały osobne miejsca czy środki komunikacji dla białych i czarnych - dla tych drugich gorsze, ale były. Wymienione kraje, jeśli dobrze rozumiem, nie zapewniają niezaszczepionym żadnych alternatyw. PS: Zaświadczenie o szczepieniu to można pokazywać lekarzowi, a nie restauratorowi czy hotelarzowi.
lolo
3 lata temu
No i ja w takich czasach jak się teraz wolę zostać w kraju na wakacjach. Nawet nie chodzi o szczepienia a zmieniającą się ciągle sytuacje. W tym roku wakacje spędzam w Ustce w Hotelu Lubicz :D
Realista
3 lata temu
Nikt normalny nie jeździ na wakacje do krajów faszystowskich. Na szczęście jest spory wybór!
Justyna
3 lata temu
Jestem zaszczepiona i swobodnie mogę latać po świecie. Byłam niedawno w Portugalii enterem i ani w hotelu i ani w restauracji nie miałam żadnych problemów. Inni musieli mieć negatywny wynik testu.
...
Następna strona