Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

USA nakłada cła odwetowe na produkty z Unii Europejskiej. UE zapowiada ten sam krok

10
Podziel się:

Komisja Europejska ostrzegła Stany Zjednoczone, że jeżeli USA wprowadzi cła odwetowe na towary z Europy, to UE zrobi to samo. To kolejna odsłona konfliktu dot. nielegalnego finansowania Airbusa przez państwa unijne.

USA już zapowiedziało cła na produkty z Europy, które mają wejść w życie 18 października.
USA już zapowiedziało cła na produkty z Europy, które mają wejść w życie 18 października. (East News, AP/EAST NEWS)

– UE żałuje, że Stany Zjednoczone, jak się wydaje, podjęły decyzję, by nałożyć dodatkowe taryfy na unijny eksport. To ruch, który po pierwsze i przede wszystkim uderzy w konsumentów i firmy w USA i skomplikuje wysyłki na rzecz rozwiązania sporu – powiedział rzecznik KE Daniel Rosario, cytowany przez PAP.

Rosario przypomniał, że nie tylko UE, ale również USA zostały uznane a winne nielegalnego dofinansowywania swoich producentów lotniczych (Airbusa i Boeinga). Ostrzegł on, że "za kilka miesięcy" UE również będzie miała prawo do "nałożenia środków odwetowych" za "nieprzestrzeganie zasad WTO".

Jednocześnie Rosario wskazał, że w Europie jest słyszalny głos przedstawiciela ds. handlu USA Roberta Lighthizera, który wskazał, że USA oczekują przystąpienia Unii do negocjacji w sprawie rozwiązania sporu.

Zobacz także: Zobacz także: Wojna handlowa USA-Chiny. Jak to wpływa na polską gospodarkę

Komisja Europejska ciągle komunikowała Stanom Zjednoczonym, że UE jest gotowa do tego, by pracować nad sprawiedliwym i zrównoważonym rozwiązaniem dotyczącym przemysłu lotniczego. UE w lipcu przedstawiła USA swoje propozycje w sprawie nowego reżimu dotyczącego subsydiów dla producentów samolotów i tego, jak pójść do przodu, by zapewnić wdrożenie decyzji WTO po obu stronach – oświadczył Rosario. Dodał też, że odpowiedzią UE na środki odwetowe będzie takie samo działanie.

Wcześniej USA zapowiedziały nałożenie ceł odwetowych na produkty z Europy, m.in. samoloty, francuskie wino, szkocką i irlandzką whisky oraz sery. To efekt decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO), która umożliwiła Stanom nałożenie podatku na towary z UE o wartości do 7,5 mld dolarów.

Wyrok WTO dotyczył subwencji unijnych dla Airbusa. Zdaniem Światowej Organizacji Handlu były one nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE karne taryfy na jej dobra. Zaostrzone restrykcje ze strony Stanów mają wejść w życie 18 października.

Wniosek do WTO ze strony UE, dotyczący nałożenia ceł na USA, wymienia sumę 12 mld dolarów. Nie jest jednak pewnym, czy WTO zgodzi się na jaką kwotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Fr
5 lata temu
UE i Chiny powinny nałozyć cła na USA.Towary amerykańskie to badziewie.
Pol
5 lata temu
Nie długo będzie po ue rozpadnie się na Amen
Nnko
5 lata temu
Wojna Niemców z USA nie wróży nic dobrego i co jest śmieszne to sami Niemcy odczują to najbardziej mimo tego że już upadają.
Nina
5 lata temu
Chory człowiek tak jak nasz prezes, chory z nienawiści do innych. Nic i nikt się nie liczy
ZYBI
5 lata temu
PISS ZAWSZE OKONIEM DO EUROPY BO TU JUZ ICH NIKT NIE UWAZA SA PIONKAMI W PE