Notowania

USA nakłada cła odwetowe na produkty z Unii Europejskiej. UE zapowiada ten sam krok

Komisja Europejska ostrzegła Stany Zjednoczone, że jeżeli USA wprowadzi cła odwetowe na towary z Europy, to UE zrobi to samo. To kolejna odsłona konfliktu dot. nielegalnego finansowania Airbusa przez państwa unijne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
USA już zapowiedziało cła na produkty z Europy, które mają wejść w życie 18 października. (Fot: AP/EAST NEWS)

– UE żałuje, że Stany Zjednoczone, jak się wydaje, podjęły decyzję, by nałożyć dodatkowe taryfy na unijny eksport. To ruch, który po pierwsze i przede wszystkim uderzy w konsumentów i firmy w USA i skomplikuje wysyłki na rzecz rozwiązania sporu – powiedział rzecznik KE Daniel Rosario, cytowany przez PAP.

Rosario przypomniał, że nie tylko UE, ale również USA zostały uznane a winne nielegalnego dofinansowywania swoich producentów lotniczych (Airbusa i Boeinga). Ostrzegł on, że "za kilka miesięcy" UE również będzie miała prawo do "nałożenia środków odwetowych" za "nieprzestrzeganie zasad WTO".

Jednocześnie Rosario wskazał, że w Europie jest słyszalny głos przedstawiciela ds. handlu USA Roberta Lighthizera, który wskazał, że USA oczekują przystąpienia Unii do negocjacji w sprawie rozwiązania sporu.

Zobacz także: Wojna handlowa USA-Chiny. Jak to wpływa na polską gospodarkę

Komisja Europejska ciągle komunikowała Stanom Zjednoczonym, że UE jest gotowa do tego, by pracować nad sprawiedliwym i zrównoważonym rozwiązaniem dotyczącym przemysłu lotniczego. UE w lipcu przedstawiła USA swoje propozycje w sprawie nowego reżimu dotyczącego subsydiów dla producentów samolotów i tego, jak pójść do przodu, by zapewnić wdrożenie decyzji WTO po obu stronach – oświadczył Rosario. Dodał też, że odpowiedzią UE na środki odwetowe będzie takie samo działanie.

Wcześniej USA zapowiedziały nałożenie ceł odwetowych na produkty z Europy, m.in. samoloty, francuskie wino, szkocką i irlandzką whisky oraz sery. To efekt decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO), która umożliwiła Stanom nałożenie podatku na towary z UE o wartości do 7,5 mld dolarów.

Donald Trump ostrzegał kraje UE przed cłami odwetowymi.
Odwet za Airbusa. USA nakładają cła na produkty z UE

Wyrok WTO dotyczył subwencji unijnych dla Airbusa. Zdaniem Światowej Organizacji Handlu były one nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE karne taryfy na jej dobra. Zaostrzone restrykcje ze strony Stanów mają wejść w życie 18 października.

Wniosek do WTO ze strony UE, dotyczący nałożenia ceł na USA, wymienia sumę 12 mld dolarów. Nie jest jednak pewnym, czy WTO zgodzi się na jaką kwotę.

Giełda leci na głowę
Wojny handlowe przerażają rynki. Szósty dzień spadków na giełdach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2019

ZYBIPISS ZAWSZE OKONIEM DO EUROPY BO TU JUZ ICH NIKT NIE UWAZA SA PIONKAMI W PE

03-10-2019

dastąd ta przyjaźń Trumpa z Dudą - sojusz przeciwko UE

03-10-2019

nielotTrampek i jego awaryjne samoloty

Rozwiń komentarze (10)