Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Usta powiększy internista, ale nie kosmetolog. "To jak jeździć cysterną bez uprawnień"

19
Podziel się:

Nadchodzi rewolucja dla branży beauty. Resort zdrowia szykuje przepisy, które ograniczą kosmetologom prawo do wykonywania zabiegów estetycznych. Przedstawiciel środowiska lekarskiego podkreślił, że przez lata w Polsce panowała wolna amerykanka w tym zakresie. Porównał ją do jeżdżenia cysterną bez uprawnień.

Usta powiększy internista, ale nie kosmetolog. "To jak jeździć cysterną bez uprawnień"
Medycyna estetyczna. Nadchodzą zmiany, wkrótce zabiegi wykona tylko lekarz (Getty Images, Group4 Studio)

Ministerstwo Zdrowia wspólnie ze środowiskiem lekarskim pracuje nad rozporządzeniem zaostrzającym zasady wykonywania zabiegów medycznych. W praktyce oznacza to, że po zmianach w prawie kosmetolodzy i przedstawiciele branży beauty nie będą mogli np. podawać implantów czy używać nici liftingujących.

Lekarz internista powiększy usta. Kosmetolog już nie

Pacjentki i pacjenci nie stracą jednak całkowicie możliwości np. powiększenia sobie ust. W programie "Money.pl" Michał Gajda, adwokat i pełnomocnik Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, podkreślił, że tego typu zabieg wykonać będzie mógł nawet lekarz internista. – W Polsce, w dużym skrócie, nie mamy ograniczonego prawa do wykonywania zawodu – stwierdził i dodał, że każdy lekarz jest przygotowany do tego typu zabiegów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 30.05 Program Money.pl | Ograniczenia w medycynie estetycznej: Kontrowersje, ryzyko powikłań i przyszłość branży

Mecenas zapewnił, że lekarze nie chcą odbierać pracy kosmetologom, jednak zaznaczył przy tym, że zajęcie to od zawsze było zawodem uzupełniającym dla medyków. Czy zatem lekarz internista ma większą wiedzę niż osoba z wykształceniem w zakresie kosmetologii?

Oczywiście, że tak. Przejrzyjmy programy studiów, przepisy prawne, które obowiązują od wielu lat i wskazują, jakiego rodzaju przygotowanie, jakiego rodzaju kontrola nad tym przygotowaniem jest w przypadku zawodów lekarza i lekarza dentysty. Wielokrotnie to podkreślali lekarze Koalicji Lekarskiej, którzy brali udział w przygotowaniu zawodu kosmetologa i studiów z tym związanych. Nigdy celem tego zawodu nie było udzielanie świadczeń zdrowotnych (czyli zabiegów estetycznych – przyp. red.) – stwierdził mec. Michał Gajda.

"To jak jeździć cysterną bez uprawnień"

Nasz rozmówca zapewnił zarazem, że wszyscy lekarze na etapie studiów są przygotowywani do tego typu zabiegów. Przyznał zarazem, że docierają do niego skargi branży beauty, która obawia się ograniczenia swoich praw. Porównał jednak ich argumenty do sytuacji, w której o prawo do uprawiania zawodu adwokata zabiegali architekci.

– Słyszę argumenty branży. A jakie są przedstawiane? Głównie takie, że osoby w niej zatrudnione mają odpowiednie doświadczenie, a po drugie, że poczyniły duże nakłady na wykonywanie zawodu i swoje gabinety – wymienił gość programu "Money.pl".

W odpowiedzi na nie przywołał przykład zaczerpnięty od konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii. W trakcie prac w Ministerstwie Zdrowia skargi branży beauty porównał on do sytuacji, w której kupiłby on cysternę i jeździł nią przez 15 lat, mimo że nie posiadał odpowiedniej kategorii prawa jazdy.

To nie znaczy, że on może sobie rościć prawo do jeżdżenia cysterną ze względu na doświadczenie, a po drugie, że w późniejszym czasie może żądać zwrotów kosztów ze względu na zakup i utrzymanie cysterny, gdy ktoś mu udowodni, że jeździł nią nielegalnie – odparował mecenas i zakończył, że każdy może zrobić studia medyczne, które uprawniają do wykonywania zabiegów estetycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Gość
miesiąc temu
Lepiej zacznijmy produkować inżynierów. To dzięki nim następuje postęp w technice. U nas oni słabo zarabiają, cofamy się przez ich brak. Tylko lekarzy. Najwyższy czas otwierać fabryki, juz teraz tylko kupujemy od innych technologię,za 20 lat będziemy daleko za. Będziemy tylko mieć lekarzy i kosmetyczki. Ani laptopo, samochodów, telefonów, nic nie produkujemy, wszystko kupujemy u obcych.
Justyna
4 miesiące temu
Niech każdy ma swoje zdanie. Ale tez w końcu zacząć mówić głosno! Najwiecej powikłań estetycznych jest właśnie po lekarzach. Niestety. Tylko lekarze to kryją. Już nie mówiąc ile powikłań robią lekarze po operacjach plastycznych. Tylko ręka rękę myje. Masz kasę- jesteś królem. Lekarze i prawnicy- pacjentka gronkowca dostanie po operacji piersi to sprawdzę w sądzie przegra bo sami znajomi tam... już nie mówiąc o głośnej akcji jak lekarz znany który ma program w tv medycyna estetyczna podrabiał podpisy pacjenta a dużo lekarzy ma pozwy zbiorowe !!! Za powikłania!!! Czemu się o tym nie mowi?
Mateusz
4 miesiące temu
Problemy życia. A lekarzy brakuje w każdej placówce. Jak ratownik medyczny powiem tak. Zrobcie porządek ja za granica jest Aesthetic Nurse- pielęgniarki niech wykonują zabiegi. Będzie bezpiecznie i po problemie
Ola
4 miesiące temu
A lekarzy w szpitalach brakuje a na lekarski idą tylko po to by usteczka robić przyszli lekarze 🤣🤣🤣🤣tez mi poświęcenie! W takim razie wszyscy lekarze co robią usta niech oddają kasę za ich kształcenie!!!! Bo już nie ma komu LECZYĆ Ludzi!!!!
Gość
4 miesiące temu
Powiem tak,sama pracuję w branży beauty, robię głównie paznokcie i popieram,bo widzę co się w branży dzieję,przede wszystkim widzę klientki jak wyglądają po tego typu zabiegach. Za powiększanie ust, makijaż permanentny biorą się osoby które nawet nie są kosmetologami,prawie w każdym gabinecie są dostępne tego typu zabiegi,bo kasa wieksza. Tak nie powinno być,ją przede wszystkim nie wyobrażam sobie żebym miała robić ludziom takie zabiegi w miejscu w którym robię paznokcie i pedicure. Bardzo dobrze, że ktoś wreszcie zrobi z tym porządek bo jest wolna amerykanka a później płacz klientek, że zabieg nieudany. To samo jest z masażami, masażystą może zostać każdy po zwykłym kursie,a nawet i bez kursów ludzie się tym zajmują,wystarczy że kupi łóżko, otworzy gabinet i jest masażystą,nikt tego nie sprawdza,a też trzeba się na tym znać żeby nie uszkodzić komuś kręgosłupa. Ludzie bez odpowiedniego wykształcenia którzy mają więcej pieniędzy kupują,lasery i drogi sprzęt do zabiegów i działają. Możecie się oburzać ale ja to popieram,że powinni to ukrócić,bo znam branżę beauty,wiem co się dzieje i wiem też jakie mogą być komplikacje. Mówicie że tym ludziom się odbiera zawód,a czy znacie kogoś kto przed takim zabiegiem wypełniał ankietę,był pytany o choroby, dolegliwości itp? Ja nie. Czy taka,,kosmetyczka,, będzie potrafiła udzielić pierwszej pomocy jak coś się nie daj Boże będzie działo? Jak ktoś wstrząsu anafilaktycznego dostanie? Jakbyście wiedzieli jakie ryzyko się wiąże z takim zabiegiem to sami byście poszli do lekarza z uprawnieniami a nie kosmetyczki. Kosmetyczka jest od oczyszczania twarzy,maseczek, masaży twarzy różnych zabiegów na twarz a nie od tak poważnej ingerencji w czyjeś ciało