Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Użytkowanie wieczyste znika. Nie wszyscy mogą skorzystać z bonifikaty

44
Podziel się

Nie wszystkie miejscowości oferują swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Niektóre bonifikat nie przewidują, bo uszczupliłoby to mocno ich budżet.

Tam, gdzie bonifikat nie ma, mieszkańcy pytają: dlaczego?
Tam, gdzie bonifikat nie ma, mieszkańcy pytają: dlaczego? (PAP, Darek Delmanowicz)
bDzOlOrV

Upusty otrzymają właściciele lokali stojących na gruntach Skarbu Państwa, niepełnosprawni i posiadacze Kart Dużej Rodziny. Pozostali też - jeśli radni podjęli takie uchwały. A nie zawsze podjęli.

"Rzeczpospolita" podaje przykłady Rawy Mazowieckiej. Białej Rawskiej czy Raciborza, gdzie stosownych bonifikat nie ma. W tej ostatniej miejscowości, jak czytamy, nie obyło się bez emocji. Radni co prawda chcieli przyznać bonifikaty, ale ostatecznie do tego nie doszło, bo wówczas wpływy do budżetu spadłyby o 400 tys. zł rocznie, co dla Raciborza byłoby mocno odczuwalne.

Przedstawiciele miast zresztą twierdzą, że opłaty przekształceniowe są do udźwignięcia dla mieszkańców. - Na początku 2019 r. w Raciborzu było 8 tys. użytkowników wieczystych. Opłaty wynoszą rocznie od 25 do 120 zł, czyli tyle, ile ostatnie roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego - tłumaczy dziennikowi Lucyna Siwek z Urzędu Miasta w Raciborzu.

bDzOlOrX
Zobacz także: Obejrzyj także: Ukraińcy budują Polakom mieszkania. Mogą wyjechać. "Cały rynek drży. Budowy staną, ceny wystrzelą"

Mimo to nie wszyscy przyjmują argument braku bonifikat. Z mocy ustawy mają je np. duże rodziny, niezależnie od dochodu. Osoby mieszkające na gruntach komunalnych, jeśli nie mają karty dużej rodziny, nie.

bDzOlOsd

Od 1 stycznia 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Aby dawni użytkownicy w pełni poczuli się właścicielami, muszą otrzymać od urzędów gminy zaświadczenie o przekształceniu użytkowania.

Wiele miast jednak przewidziało bonifikaty dla swoich mieszkańców. Tu jednak ważne jest pilnowanie terminów. Jak już pisaliśmy w money.pl, uzyskanie bonifikaty jest możliwe tylko przy wpłacie przed 29 lutego 2020 r. Jeśli jednak tę datę przegapimy, trzeba będzie płacić wcześniej wyliczoną roczną opłatę przez 20 kolejnych lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzOlOse
bDzOlOsy
KOMENTARZE
(44)
trubin
rok temu
A dlaczego ludzie z kartą dużej rodziny nie płacą ??? Przecież oni dostają kupę forsy od państwa za posiadanie dzieci :/ Powoli zaczyna dochodzić do paranoi bo ci co obecnie mają całkiem sporo pieniędzy są zwalniani z wszystkich dodatkowych opłat . Ktoś niech się puknie w łeb i pomyśli przez chwilę :/
Mirek
rok temu
Witam. Wykup jest ok z dofinansowaniem. Ale jest drugie dno. Wszystkie gminy z automatu muszą wpisać hipoteki nie ważne czy spłacone. Tak jest głupio napisane w ustawie. Wykreślenie hipoteki wynosi 250 zł.
Marek Z
rok temu
Super ale mamy 18 grudnia do końca roku kilka dni a ogrom ludzi nie dostało decyzji o przekształceniu.
bDzOlOsz
Ludzie zastan...
rok temu
przecież zgodnie z ustawą o spółdz. mieszlk. już zapłaciliście cenę za udział w gruncie w cenie zapłaty za mieszkanie. nie można sprzedać mieszkania bez udziału w gruncie ! lokal musi mieć adres ! Mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych już ZAPŁACILI te należności i to ZARZĄDY spółdz. mieszk. powinny się rozliczyć z gminami tymi pieniędzmi, które uzyskali od kupujących mieszkania. NIE DAJCIE SIĘ ROBIĆ PO RAZ KOLEJNY W TRĄBĘ. TO JEST OSZUSTWO ! Za dwa lata obudzicie się jak klienci amber gold/ OFE/ FOZZ/ ZUS itp z przeświadczeniem, że znowu was oszukano ! To jest przepis ustanowiony na błędnym rozpoznaniu stanu faktycznego. Wasze pieniądze wpłacone przy wykupie mieszkania (z adresem a więc udziałem w gruncie) znowu przypadną PREZESOM SPÓŁDZIELNI i ich kompanom ! Naprawdę zamierzacie drugi raz płacić za sprawy opłacone ?!
krysia
rok temu
ciemne ludzie jak wam podatek katastralny od własności nasadza to się z rozumem nie pozbieracie po to to robia
...
Następna strona