Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Bonifikata na przekształcenie użytkowania. Zamiast 8 tys., 800 zł. Ale czasu jest mało

74
Podziel się:

Zostały dwa miesiące, aby złożyć wniosek i uzyskać maksymalną bonifikatę z przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Tysiące Polaków wciąż czekają na zaświadczenia potwierdzające przekształcenie. W urzędach miejskich gorączka.

Tysiące Polaków wciąż czekają na zaświadczenia potwierdzające przekształcenie.
Tysiące Polaków wciąż czekają na zaświadczenia potwierdzające przekształcenie. (Wikimdia/Money.pl, Sascha Grosser/CC BY-SA 4.0/Wikimedia/Money.pl / Źródło: Wikimedia/Money.p)

W Warszawie wydanych zostało 161 tys. zaświadczeń potwierdzających użytkowania wieczystego we własność 62 proc. nieruchomości. Warszawa ma 448 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Najwięcej w Polsce. Mimo przyśpieszenia prac już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą wysłać dokumentów wszystkim.

We Wrocławiu z kolei wydanych zostało w sumie około 51 tys. zaświadczeń. "Szacujemy, że do 5 proc. zaświadczeń nie zostanie wydanych w terminie do 31 grudnia z powodów obiektywnych, tj. toczących się postępowań dotyczących ustalenia opłaty, udzielenia pomocy publicznej, trwających podziałów nieruchomości lub innych regulacji stanów prawnych" – poinformował money.pl Wojciech Koerber z departamentu prezydenta, komunikacji społecznej.

Zobacz także: Zobacz też: Radom nie do końca czuje skalę inwestycji. "Lotnisko to nie jest obce ciało"

Gorączka panuje w urzędach miejskich w całym kraju, gdyż te zgodnie z założeniami powinny rozesłać dokumenty do końca roku.

Ma to związek z końcem użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Tym samym z początkiem stycznia 2019 r 2,5 mln Polaków stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami.
By jednak przekształcenie mogło zostać w pełni przeprowadzone, nowi właściciele gruntów muszą otrzymać od urzędów gminy zaświadczenie o przekształceniu użytkowania i wnieść opłatę przekształceniową.

Bonifikaty. Kilka tysięcy złotych w kieszeni

Opłata za przekształcenie będzie naliczana co roku przez okres 20 lat. Wynosi tyle, co opłata związana z użytkowaniem wieczystym. Kwota zależna jest od ceny nieruchomości.

Przykład? Właściciel mieszkania w 10 piętrowym bloku we Wrocławiu uzyskał udział gruncie pod budynkiem, za który musi zapłacić 8 188,40 zł. Kwota ta jednak rozbita zostaje na 20 lat po 409,42 zł.

Jednak może się ubiegać o bonifikatę, składając stosowny wniosek. Jej maksymalna wysokość różni się w zależności od gminy. Warszawa przyznaje ulgę w wysokości 98 proc. We Wrocławiu bonifikata dla dotychczasowych użytkowników wieczystych na gruntach Skarbu Państwa jest niezmienna w całym czasie obowiązywania opłaty i wynosi 90 proc.

Gmina wylicza jednorazową opłatę i wysyła pismo z decyzją. W naszym przykładzie będzie to 818,84 zł. Jak informuje Urząd Miasta, "złożenie wniosku nie rodzi zobowiązania do dokonania wpłaty, dlatego dotychczasowi użytkownicy wieczyści pomimo uzyskania Informacji o wysokości opłaty jednorazowej nie mają obowiązku z tego uprawnienia skorzystać".

Czas ucieka

Jednorazowa wpłata w oczywisty sposób się opłaca. Zamiast 8 tys. zł grunt pod nieruchomością ”kosztuje” nas nieco ponad 800 zł.

Trzeba jednak pilnować terminu. Uzyskanie bonifikaty jest możliwe tylko przy wpłacie przed 29 lutego 2020 r. Po wniesieniu opłaty otrzymuje się dokument potwierdzający spłatę należności. Następnie należy złożyć wniosek w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w księdze wieczystej.

Jeśli jednak tę datę przegapimy, trzeba będzie płacić wcześniej wyliczoną roczną opłatę przez 20 kolejnych lat.
Jak ma się do tego poślizg urzędników? Jak zapewniają pracownicy Urzędu Miasta nie wpłynie on na wysokość bonifikaty i możliwość jednorazowej wpłaty.

”Właściciele, którzy nie otrzymali zaświadczenia w tym roku, nie stracą prawa do bonifikaty. W przypadku wydania zaświadczeń po 30.11.2019 roku właścicielom lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych jednorodzinnych, będącym osobami fizycznymi, przysługuje bonifikata w wysokości 90 proc.” – informuje Miasto.

Ważne jest, aby pamiętać o terminach. Jeśli zaświadczenie zostało doręczone po 30 listopada, właściciel ma 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej. I kolejne dwa na zapłatę, licząc od daty otrzymania informacji o wysokości opłaty jednorazowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
Warszawiak
4 lata temu
Warszawa. W marcu 2019r. złożylem wniosek o zamiarze skorzystania z bonifikaty do jednorazowej opłaty. 5 marca 2020r. odebrałem (bez zwłoki) z poczty zaświadczenie z wyliczoną kwotą rocznej opłaty przekształceniowej. Dokument zawiera pouczenie i daty opłat (ale dotyczą one opłat jednorocznych - moja interpretacja). Urząd teraz przystępuje do rozpatrzenia mojego zeszłorocznego wniosku o skorzystaniu z bonifikaty przy jednorazowej opłacie za 20 lat. A ja mam zamiar wpłacić teraz samodzielnie wyliczoną jednorazową kwotę z uwzględnieniem bonifikaty. Uważam, że mam prawo do bonifikaty za 20 lat (od 2019roku włącznie). W przeciwnym wypadku sprawę skieruję do SKO.
Wyeksmitowany...
4 lata temu
Studenci na bruk! Jeżeli wynajmujesz swoje mieszkanie, Urząd Mokotów odmawia Ci bonifikaty 98 lub 99% od 20 letniej opłaty. Proponuje Ci 99 rat po 1%, czyli zostało uwłaszczone miasto, a nie użytkownik. Możesz złożyć wniosek z 500 rubryka i o pomoc de minimis i ewentualnie wejść w ulgę płacąc tylko przez 20 lat. Następuje lawinowe wypowiadanie najmu. Urząd powołując się na Unię Europejską twierdzi, że każdy wynajmujący jest przedsiębiorcą, choć tak nie jest w polskim prawie. Za te masowe wypowiedzenia odpowiada Urząd Mokotów.
Ania
4 lata temu
Czy jak oplacilam opłatę, tylko po wpis do sądu zrobię później to będę płaciła więcej, czy muszę w tym roku zapłacić do sadu o wpis do ksiag
Fox
4 lata temu
Nie miejcie zamętu i fałszywych informacji. W Wawie na Gocławiu płaciliśmy użytkowanie przez cały 2019 rok mimo, że już nie powinniśmy. Te pieniądze są równe lub trochę większe niż opłata przekształceniowa. Wobec tego Spółdzielnie w naszym imieniu złożyły deklarację o spłacie z najwyższą bonifikatą i rozliczą ją w ramach wpłaconego w 2019 użytkowania. Podsumowując, czekamy już tylko na decyzję przyznającą grunt, ponieważ już to opłaciliśmy. Tam, gdzie użytkowanie za 2019 przewyższyło kwotę opłaty przekształceniowej, różnica zasili fundusze remontowe.
czekam
4 lata temu
złożyłam w marcu w urzędzie Bemowo i nic nie dostałam.
...
Następna strona