Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

W gospodarce Niemiec coraz gorzej. Fabrykom w Polsce też się dostanie

13
Podziel się:

Zamówienia dla niemieckiego przemysłu spadły w październiku o 5,5 proc. rok do roku. To gorzej od oczekiwań ekonomistów i gorzej niż we wrześniu. Ucierpią nie tylko fabryki w Niemczech, ale też ich podwykonawcy w Polsce.

W gospodarce Niemiec coraz gorzej. Fabrykom w Polsce też się dostanie
(PAP/EPA, RONALD WITTEK)

Miesiąc do miesiąca nowe zamówienia w przemyśle niemieckim w październiku spadły według wstępnych danych o 0,4 proc. - podał niemiecki urząd statystyczny Destatis. Dane uwzględniają zmiany cen oraz efekt sezonowy i kalendarzowy. To duże rozczarowanie, bo ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,3 proc.

W skali roku spadek jest aż 5,5-procentowy (uwzględniony efekt cenowy i kalendarzowy). We wrześniu spadek był "tylko" 5-procentowy. Jak widać w przemyśle naszego zachodniego sąsiada, który przez lata był podstawą wzrostu całej gospodarki, nie dzieje się dobrze.

Co ciekawe, spadły zamówienia z kraju o 3,2 proc., a te zza granicy wzrosły o 1,5 proc. w porównaniu z wrześniem. Zamówienia rosły przede wszystkim ze strefy euro - o 11,1 proc. w porównaniu z wrześniem, a z pozostałych krajów (w tym z Polski) spadły o 4,1 proc. To wciąż konsekwencja wojny handlowej USA z Chinami.

Zobacz też: Polska prześcignie Niemcy? "Rośniemy szybciej, bo jesteśmy biedniejsi. Eldorado się skończy"

Choć w pierwszych trzech kwartałach eksport do Państwa Środka wzrósł o 2,7 proc. to w samym wrześniu spadł o 3,3 proc. czyli o 266 mln euro. Problemy gospodarki Niemiec wynikają więc bardziej z ogólnoświatowego klimatu na spowolnienie wywołane barierami celnymi, niż samymi tylko zakupami z Chin.

Co ciekawe Chińczycy kupili od stycznia do września w Niemczech towary i usługi za 71 mld euro, a Polacy za 49 mld euro - jak widać jesteśmy dla naszych sąsiadów prawie równie ważni jak Chińczycy. O aż 24 proc. zmniejszyły zakupy Indie (-306 mln euro), a o 39 proc. Zjednoczone Emiraty Arabskie (-340 mln euro).

O ile nowe zamówienia spadają, to obroty firm przemysłowych jeszcze w październiku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z wrześniem. We wrześniu był spadek obrotów o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca.

Kłopoty niemieckiego przemysłu to i prawdopodobne kłopoty firm zlokalizowanych w Polsce, które są dla Niemców podwykonawcami. Szczególnie chodzi o fabryk części motoryzacyjnych.

Niedawno pisaliśmy, że fabryki samochodów i metali deklarują ostry spadek zamówień zza granicy. Według badań GUS zagraniczny portfel zamówień w przemyśle motoryzacyjnym na najbliższe trzy miesiące maleje. Pesymistyczne oczekiwania ma o 14,8 proc. więcej firm niż jest optymistów. To najgorzej od grudnia 2012.

Motoryzacja to po sektorze spożywczym największy dział produkcji przemysłowej w Polsce, wytwarzający w tym roku 12,1 proc. produkcji sprzedanej przemysłu. Dokłada więcej wartości dodanej niż przemysł spożywczy. Jej problemy odbiją się z całą pewnością na PKB, dochodach budżetu państwa, a w konsekwencji mogą się odbić na planach wydatków socjalnych rządu.

Na razie import Niemiec z Polski jeszcze nie maleje. Sprowadzili od nas od stycznia do września towary i usługi za 43 mld euro, czyli za 2 mld euro więcej (+5 proc.) niż rok wcześniej - podaje Destatis. Bardziej import rósł tylko z Rosji, Włoch, Irlandii i Holandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Random
4 lata temu
Ekonomia kraju to nie jest gra w dwie wieże
wyborca PiS
5 lata temu
W Niemczech jest totalne załamanie gospodarki, PBB zmalał o 0,1 %, tragedia. Teraz Niemcy będą emigrować do bogatej Polski za chlebem.
Mojo_jojo
5 lata temu
Dlatego powinniśmy zadbać o nasz przemył i go rozwijać. 20lat temu sprzedaliśmy za bezcen prawie wszystko licząc na pseudo-inwestycje a to była pułapka!!! Teraz po latach to widać dopiero, mieliśmy być dla zachodu takimi Chińczykami w Europie
Ale jaja
5 lata temu
Za czasów PO Niemcy miały czas prosperity, za czasów PiS w Niemczech recesja, teraz widać gołym okiem kto służył wiernie swoim panom zza Odry
polak
5 lata temu
Jaki rykoszet? Zaraz długonosy w wystąpieniu powie, że pod każdym względem wyprzedziliśmy Niemcy. Teraz tylko milimetry dzielą nas do wyprzedzenia gospodarki USA! Dramat polegać będzie na tym, że 50% obywateli uwierzy w prawdziwość tej bajeczki. To straszne.