Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polscy eksporterzy obawiają się zastoju niemieckiej gospodarki

4
Podziel się:

Polska jest już szóstym co do ważności partnerem handlowym Niemiec. Kraj nad Wisłą prześcignął tym samym Wielką Brytanię. Dla polskich eksporterów z kolei Niemcy są najważniejszym kierunkiem. Dlatego też uderzyć w nich mogą gospodarcze problemy naszych sąsiadów.

Problemy gospodarcze Niemiec to mniej ciężarówek wyjeżdżających z Polski.
Problemy gospodarcze Niemiec to mniej ciężarówek wyjeżdżających z Polski. (flickr.com, https://www.flickr.com/photos/satransport)
bEUsLyad

Z danych GUS-u wynika, że polski eksport do Niemiec za trzy kwartały 2019 roku wyniósł 48,1 mld euro – podaje "Rzeczpospolita". To o 3,3 proc. więcej, niż w tym samym czasie rok wcześniej. Dla porównania: w przypadku Czech, będących drugim najchętniej wybieranym krajem przez przedsiębiorców z Polski, eksport wyniósł 10,6 mld euro.

Udział Niemiec w całości polskiego eksportu wyniósł 27,7 proc. – to minimalnie mniej, jeżeli porównamy analogiczny okres 2018 roku, kiedy wskaźnik ten wyniósł 28,2 proc. Jednocześnie polsko-niemieckie obroty handlowe wzrosły o 4 proc., do 80,7 mld euro, w pierwszych ośmiu miesiącach 2019 roku – podał Deutsche Welle, powołując się na ekspertów stowarzyszenia gospodarczego OAOEV zrzeszającego 350 niemieckich koncernów, banków i stowarzyszeń gospodarczych.

– Struktura wymiany między Polską a Niemcami wykazuje duże podobieństwo, co świadczy o tym, jak ważnym partnerem jest Polska dla Niemiec w globalnej sieci produkcyjnej – tłumaczą eksperci OAOEV, cytowani przez "Rz".

bEUsLyaf
Zobacz także: Zobacz także: Emerytury Polaków. "Pomysły rządu kłócą się z logiką"

Powyższe dane jasno wskazują, jak ważnym partnerem dla Polski są Niemcy. Kiedy gospodarka naszych sąsiadów jest silna i rośnie, to z automatu beneficjentem tego stanu rzeczy staje strona polska. Rosną w takim wypadku spółki włączone w łańcuch dostawczy niemieckiego przemysłu.

bEUsLyal

Dla polskich firm rynek niemiecki jest często okienkiem na świat. Od tego kraju przedsiębiorcy znad Wisły zaczynają najczęściej ekspansję międzynarodową. Dlatego też kłopoty z koniunkturą w Niemczech mogą okazać się gwoździem do trumny ich ambicji. A w tym roku nasi sąsiedzi odczuwali ogromne zawirowania gospodarcze.

Jednak ostatnie informacje napływające z Niemiec mogą wlać trochę optymizmu w serca. Najnowsze dane Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden wskazują, że w trzecim kwartale niemiecki PKB wzrósł o 0,1 proc. – głównie za sprawą popytu wewnętrznego. Jednak eksport do Niemiec hamują cały czas międzynarodowe konflikty, ochłodzenie światowej koniunktury oraz perspektywa brexitu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUsLyaG
KOMENTARZE
(4)
aaaa
2 lata temu
"gratulacje" za zdjęcie ciężarówki
Legionista
2 lata temu
Polska będzie drugą Grecją 😀
Domi
2 lata temu
Jak w Niemczech będzie kryzys to polandu juz nie będzie 😂 ha ha
bEUsLyaH
emil
2 lata temu
Gdy Niemcy kichną my dostaniemy zapalenia płuc niestety nie możemy się od nich obecnie odłączyć było by to jak odłączenie śmiertelnie chorego od respiratora zła wiadomość dla kół antyniemieckich w kraju nad Wisłą