Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

W Orlenie wiedzieli, że Lotos wart jest więcej. Ujawniono dokumenty

506
Podziel się:

Koncern kierowany przez Daniela Obajtka dysponował wycenami, w których wartość sprzedawanych aktywów Lotosu oszacowano na ponad 8 mld zł - ustalił Business Insider Polska.

W Orlenie wiedzieli, że Lotos wart jest więcej. Ujawniono dokumenty
Daniel Obajtek nie jest już prezesem Orlenu (Getty Images, SOPA Images)

Sprzedaż aktywów Lotosu poniżej ich rynkowej wartości to jeden z najpoważniejszych zarzutów wobec fuzji z Orlenem przeprowadzonej pod wodzą Daniela Obajtka. Aby mogła spełnić się wizja połączenia dwóch koncernów, Komisja Europejska narzuciła środki zaradcze - sprzedaż 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, stacji paliw pod szyldem Lotosu, hurtowej części jego biznesu i logistyki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

Orlen odrzuca zarzuty

Na konto Orlenu z tego tytułu trafiło około 5 mld zł. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że to kwota o połowę niższa, niż wynikałoby z wartości rynkowej. Z dokumentów, do których dotarł serwis, wynika, że doradcy Orlenu wiedzieli, że sprzedawana część Lotosu warta jest więcej.

"Z dokumentów, które poznaliśmy, wynika, że szacunkowa średnia wartość zbywanego biznesu Lotosu wynosiła około 8,2 mld zł. Rozpiętość przedziału wycen wynosiła od 6,6 mld zł do 9,9 mld zł. Więc nawet najniższe wyceny przygotowane przez doradców Orlenu, pokazywały, że aktywa gdańskiej spółki są więcej warte, niż uzyskał za nie przy sprzedaży Orlen" - napisał Business Insider Polska.

Wyceny sporządzone przez doradców wynajętych przez Orlen trafiły w ręce zarządu spółki na początku stycznia 2022 r. Kluczowymi doradcami byli EY oraz Pekao Investment Banking.

Orlen w ostatnich dniach prezesury Daniela Obajtka odrzucił wszystkie zarzuty, jakie wobec fuzji postawiła Najwyższa Izba Kontroli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(506)
Proste
5 dni temu
Konfiskata majątku obmajtka póki jeszcze coś zostało. Tą lipną fundacja nie jest przeszkodą
654321@
5 dni temu
Spółka jest tyle warta ile ktoś chce zapłacić, to samo z mieszkaniem , samochodem itd. A co z tysiącami fabryk , zakladów uprzednio dokapitalizowanych( wymiana okien , drzwi, odbudowa instalacji , sprzętu ,sprzedanych za ułamek wartości poniżej 1% w trakcie globalnej prywatyzacji?! Książka "Czerwony alert " autora Broudena!
Jola
7 dni temu
Ale teraz trzeba jeleniowi udowodnić ile wziął i kto był z mim do spółki i w jakiej formie wypłata .Znając ich oni powiedzą kto brał bo liczą na zwrot kasy.
MwGg
7 dni temu
Przecież to tak jak ceny mieszkań na portalach. Jest wycena a potem jest cena transakcyjna. Nawet jak lotos był wart 6 8 mld to chcąc szybko domknąć transformację dali upust. Orlen i tak zwiększymy kilkunastokrotnie zyski za PiS. Z aPO by pew IE poszedł pod młotek za grosze, wcześniej wchłaniając lotos za grosze
Ava
7 dni temu
To przestępstwo działania na szkodę spółki. Gdzie są należne pieniądze za tą transakcję. Że ktoś na tym zarobił duże pieniądze,to pewne. Tylko pytanie kto. Wygląda to na działanie większej grupy. A saudyjczycy się cieszą. Były ostrzeżenia zanim doszło do sprzedaży. Ale komuś bardzo zależało, by do tego doszło. Wcześniej,czy później sprawa wyjdzie na jaw. Te dziwne ruchy przy przekazywaniu majątków,chyba nie bez przyczyny.
...
Następna strona