Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
01.04.2020 22:24

W Polsce przybyło... pechowców. Nie skorzystają ze zwolnienia z ZUS, bo biznes założyli za późno

1 kwietnia w Polsce przybyło 18 tys. 219 pechowców - przedsiębiorców, którzy nie będą mogli skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. Powód? Zaczęli działalność zbyt późno. Od środy firmy mogą składać wnioski o zawieszenie płatności. Jest jednak kilka warunków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 kwietnia przyjmuje wnioski o umorzenie składek na 3 miesiące (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Jak wynika z analizy money.pl, w marcu ponad 18 tys. osób zdecydowało się założyć własną działalność gospodarczą. Wnioski złożyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i… wpadli w sam środek kryzysu gospodarczego, związanego z koronawirusem. Z 3-miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS jednak nie skorzystają.

Jak to możliwe? Zgodnie z przepisami o przerwę w płaceniu składek na ubezpieczenie społeczne może wnioskować tylko ten przedsiębiorca, który wykonywał działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacał składki na własne ubezpieczenie. Przedsiębiorca, który założył jednoosobową działalność gospodarczą w marcu, po prostu nie jest uwzględniony w systemie. Firma stała się firmą zbyt późno. Co w takim wypadku? Firma może skorzystać z tradycyjnej "Ulgi na start" (o ile w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadził innej działalności), która pozwala płacić tylko składkę zdrowotną. To jednak już obowiązujący program. Ci, którzy założyli firmę wcześniej, mieli więcej szczęścia. Nie zapłacą nic.

Po zwolnienie mogą za to sięgnąć przedsiębiorcy, którzy byli płatnikiem składek przed 1 lutego 2020 roku i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób. Jednocześnie zwolnienie z ZUS jest możliwe dla osób duchownych.

Zobacz także: Emerytura wyższa o 15 proc. Prezes ZUS: wystarczy popracować rok dłużej

Pechowców będzie jednak więcej. Ich trudno w tej chwili zliczyć. Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 roku i jednocześnie nie regulowały należności (w tym składek pobieranych przez ZUS).

Z systemu wykluczeni są też ci przedsiębiorcy, którzy mają zbyt wysokie przychody. I tak zwolnienie przewidziane jest dla przedsiębiorców, których przychód z prowadzonej działalności nie przekroczył 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Limit wynosi w tej chwili 15 tys. 681 zł. Warto pamiętać że limit przychodu dotyczy pierwszego miesiąca, za który jest składany wniosek.

Wniosek o zwolnienie z ZUS. Podpowiadamy, jak go wypełnić.
Zwolnienie ze składek ZUS. Serwery przeciążone. Podpowiadamy, jak wypełnić wniosek

Co ważne, zwolnienie ze składek obejmuje pełne 3 miesiące, czyli marzec, kwiecień, maj. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Składek nie będzie płacił w kwietniu, maju i czerwcu tego roku.

Warto pamiętać, że przekroczenie limitu w jednym miesiącu nie oznacza utraty prawa do zwolnienia za wszystkie miesiące. Przekroczysz próg w jednym miesiącu? Możesz korzystać z ulgi w dwóch pozostałych. Przekroczysz w dwóch? Wciąż możesz zaliczyć jeden miesiąc bez ZUS. Najłatwiej pokazać to na przykładzie.

Pan Jan prowadzi działalność gospodarczą od 2016 roku i opłaca składki wyłącznie na własne ubezpieczenie. W marcu tego roku jego przychód osiągnął poziom 17 tys. zł (czyli przekroczył dopuszczalny próg). W kwietniu z kolei jego przychody spadły do poziomu 5 tys. zł. Nie traci prawa do zwolnienia z ZUS, ale - wniosek musi złożyć za kwiecień i maj (bez marca). I analogicznie - jeżeli w marcu i w kwietniu jego przychody przekroczyłyby limit, a w maju nie, to wciąż mógłby wnioskować w czerwco o zwolnienie z jednego miesiąca.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewnia, że pieniądze są wypłacane na bieżąco
ZUS zlecił 1,5 mln przelewów. W miesiąc do seniorów wyśle ponad 10 mld zł

Jednocześnie w przypadku tej formy pomocy nie ma warunków spadku obrotów. Sytuacja przedsiębiorcy nie musi się drastycznie pogorszyć z miesiąca na miesiąc, by mógł ubiegać się o wsparcie.

Pomoc państwa dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne.

Jednocześnie wyrwa w składkach na ubezpieczenie społeczne - czyli składkach liczących się do wysokości przyszłej emerytury lub prawie do otrzymywania renty - będzie uzupełniona. Składki zostaną zapisane na koncie, chociaż nie będą płacone.

Przedsiębiorcy nie mogą liczyć na automatyczne zwolnienie - muszą złożyć wniosek. Warto pamiętać, że przepisy nie przewidują minimalnej i maksymalnej kwoty należności z tytułu składek, którą może objąć zwolnienie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

EdytaProwadze działalność od 15 lat. Tyle też,płacę ZUS i co ? Mogę być zwolniona z ZUS i tyle... Nie dostanę żadnej zapomogi, dodatku czy czegokolwiek. … Czytaj całość

01-04-2020

ufffffjaka ulga , proboszcz będzie zwolniony , a co on prowadzi działanosć gospodarczą , to dlaczego nie placą podatków od uslug

01-04-2020

CeidgWczoraj zawiesilem działalnosc.. do odwolana :/

Rozwiń komentarze (284)