Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.03.2020 12:09

ZUS zlecił 1,5 mln przelewów. W miesiąc do seniorów wyśle ponad 10 mld zł

Świat stoi, biznes stoi, Zakład Ubezpieczeń Społecznych… nie. Zlecił właśnie blisko 1,5 mln przelewów. Powód? ZUS właśnie rozpoczął wypłaty pierwszych "13-stych" emerytur w tym roku. Pieniądze na konta seniorów trafią w kilku terminach. Blisko milion osób zobaczy świadczenia już 1 kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewnia, że pieniądze są wypłacane na bieżąco (Fot: PIOTR MOLECKI)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przelewanie pieniędzy dla seniorów. 1,2 tys. zł brutto powędruje do każdej starszej osoby, która była emerytem lub rencistą na dzień 31 marca. Na rękę seniorzy zobaczą około 1 tys. zł.

Dlaczego na konto nie powędruje 1,2 tys. zł? Wszystko przez zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną, które seniorzy też opłacają. "13." emerytura nie jest zwolniona z danin. Pieniądze trafią do grupy 9 mln seniorów. Łączny koszt programu to blisko 11 mld zł.

Kiedy pieniądze dotrą na konto? Terminów płatności w ZUS jest kilka, a zaczynają się od pierwszego dnia miesiąca. Kolejne przelewy są realizowane 5, 6, 10, 15, 20 i w 25 dzień miesiąca. Wtedy też na konta (lub przekazem pocztowym) środki docierają do seniorów. Różne terminy są spowodowane tylko i wyłącznie koniecznością rozładowania pracy na cały miesiąc. Na poszczególne dni przypadają równe grupy seniorów. A to oznacza, że 1 kwietnia pieniądze powędrują do blisko 1,5 mln seniorów. I tak w każdym kolejnym terminie.

Zobacz także: Mniej kontroli ZUS. "To nie tak, że w ogóle ich nie ma"

ZUS rozpoczyna cały proces wcześniej, bo środki w tym terminie muszą być u seniorów. I właśnie dlatego przelewy ruszyły 31, by maksymalnie 1 były dostępne do wydania.

Tak zwana "13." emerytura przysługuje pobierającym emeryturę, rentę (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej) lub mają prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Nie brakuje chętnych do skorzystania z ulg jakie daje ZUS.
Odroczenie płatności składek do ZUS. Ruszyła lawina wniosków

O czym warto pamiętać? O świadczenie nie trzeba się ubiegać. Jest ono przelewane automatycznie, przyjdzie w tym samym przelewie/przekazie pocztowym, co klasyczna emerytura, renta lub inna wypłata z ZUS.

W programie specjalnym Wirtualnej Polski dot. koronawirusa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewniała, że wypłaty są zabezpieczone i nie zagraża im w żaden sposób sytuacja epidemiologiczna w Polsce. - Wszystkie świadczenia są i będą wypłacane na czas - zapewniała.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Tagi: gospodarka, gospodarka polska, gospodarka wiadomości, emerytury, 13. emerytury, 13 emerytura, zus, Gertruda Uścińska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2020

gośćTakie rozdawnictwo jak 13-te emerytury , czy 500+ , dobija budżet , ale co tam , ważne żeby poparcie nie spadło . Krótkowzroczna polityka , aby tu i … Czytaj całość

31-03-2020

nikiidata przelewów na 13 -stki dla emerytów rozminie się z datą ....wyborów, a miało być tak pięknie. Jaki niefart......

31-03-2020

TyuiMożna byłoby kupić testy ale one nie zagłosują na prezydenta

Rozwiń komentarze (584)