Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odroczenie płatności składek do ZUS. Ruszyła lawina wniosków

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z uproszczonego wniosku o odroczenie płatności składek. Do ZUS wpłynęło już ponad 18 tys. tego rodzaju pism. Zapytań jest znacznie więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nie brakuje chętnych do skorzystania z ulg jakie daje ZUS. (Fot: Karol Makurat/REPORTER)

Dotychczas wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych cytowany przez PAP. ZUS dostaje w tej sprawie nawet kilkadziesiąt tysięcy zapytań dziennie.

Urzędnicy przypominają, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Wniosek jest już dostępny na stronie internetowej ZUS. Żeby go wypełnić, wystarczą podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL.

Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

- Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

We wniosku należy zaznaczyć czego on dotyczy, np. odroczenia terminu płatności składek, zawieszenia układu ratalnego czy zawieszenia spłaty już posiadanej umowy o odroczenie.

Wniosek można złożyć elektronicznie, pocztą lub osobiście, w placówce ZUS. Po pozytywnym rozpatrzeniu, Zakład prześle umowę, którą trzeba podpisać i odesłać W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: zus, składki, koronawirus, tarcza antykryzysowa, wnioski, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2020

Sejm tylko uchwała,a do robotyŻal mi pracowników zus, których mało kto docenia ..

29-03-2020

pakale przecież teraz ma wejść ZWOLNIENIE z płacenia składek przez 3 miesiące . Czy nie zrobią tak, że kto zawnioskuje o odroczenie nie będzie mógł … Czytaj całość

29-03-2020

ArturCo z tego że odroczą i tak trzeba bedzie spłacic i tak teraz czy za 90 dni to jest bez znaczenia

Rozwiń komentarze (36)