Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Odroczenie płatności składek do ZUS. Ruszyła lawina wniosków

36
Podziel się:

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z uproszczonego wniosku o odroczenie płatności składek. Do ZUS wpłynęło już ponad 18 tys. tego rodzaju pism. Zapytań jest znacznie więcej.

Nie brakuje chętnych do skorzystania z ulg jakie daje ZUS.
Nie brakuje chętnych do skorzystania z ulg jakie daje ZUS. (East News, Karol Makurat/REPORTER)

Dotychczas wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych cytowany przez PAP. ZUS dostaje w tej sprawie nawet kilkadziesiąt tysięcy zapytań dziennie.

Urzędnicy przypominają, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Wniosek jest już dostępny na stronie internetowej ZUS. Żeby go wypełnić, wystarczą podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

- Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

We wniosku należy zaznaczyć czego on dotyczy, np. odroczenia terminu płatności składek, zawieszenia układu ratalnego czy zawieszenia spłaty już posiadanej umowy o odroczenie.

Wniosek można złożyć elektronicznie, pocztą lub osobiście, w placówce ZUS. Po pozytywnym rozpatrzeniu, Zakład prześle umowę, którą trzeba podpisać i odesłać W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(36)
wilk
2 lata temu
czy ta pani była w wojsku bo to co napisała to jest nienormalne
Polak
2 lata temu
Jak można robić ludzi w konia odraczanie składek na 8 procent takie pismo dostałem z zusu to jest bandytyzm w biały dzień Niemcy umazaną składki a polska grabi
koko
2 lata temu
A po 90 dniach trzeba będzie i tak zapłacić! Jak nie bedzie z czego to mpomoże w tym komornik!
adi
2 lata temu
ZUS to zło - trzeba zlikwidować i niech kazdy oczędza jak chce. Może pozostać składka na zdrowotne i tyle.
jkhgjhkg
2 lata temu
nie będę składał żadnych wniosków ... jak będą pieniądze to zapłacę i tyle
...
Następna strona