Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS upraszcza wniosek o odroczenie płatności

11
Podziel się

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS upraszcza wniosek o odroczenie spłaty.
ZUS upraszcza wniosek o odroczenie spłaty. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bDTbBDkl

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak zaznacza, wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Wniosek jest już dostępny na stronie internetowej ZUS. Żeby go wypełnić, wystarczą podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL.

bDTbBDkn
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

– Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia szefowa ZUS.

We wniosku należy zaznaczyć czego on dotyczy, np. odroczenia terminu płatności składek, zawieszenia układu ratalnego czy zawieszenia spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

bDTbBDkt

Wniosek można złożyć elektronicznie, pocztą lub osobiście, w placówce ZUS. Po pozytywnym rozpatrzeniu, Zakład prześle umowę, którą trzeba podpisać i odesłać W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

O uproszczenie procedur apelował m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz.

"Nie ma teraz czasu na rozpatrywanie podań, analizowanie załączników, wypełnianie wniosków i ankiet. Jeszcze kilka - kilkanaście dni bez pomocy i firmy zaczną się ratować zwalnianiem pracowników" - pisał Adam Abramowicz w liście do premiera.

Podawał przy tym przykłady przedsiębiorców, którzy nie byli w stanie wypełnić szczegółowego i skomplikowanego wniosku o odroczenie płatności.

bDTbBDku

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDTbBDkO
gospodarka
KOMENTARZE
(11)
Hooh
rok temu
Mam nadzieję że tak dotknie ludzi kryzys że wyjdą z domu spalą ten cały ZUS
Zyta
rok temu
A co jak masz zapłacić za 20 osób i przychód zero .nie wiem co mam robić
Jaga
rok temu
TO JEST KPINA SKĄD MAMY WZIĄĆ PIENIADZE SKORO NIE MAMY KLIENTÓW
bDTbBDkP
Het
rok temu
Nie pracuję nie płacę bo inaczej zawieszę i zwolnie ludzi sam sobie bez łaski odrocze, złodzieje
Ania
rok temu
Ręce opadają pogrzebią nas żywcem .Niecwykonczy nas wirus tylko zus