Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

W przyszłym roku światowa gospodarka ma pobić rekord. Ale za rogiem czają się dwa zagrożenia

13
Podziel się:

W 2022 r. gospodarka świata przekroczy po raz pierwszy 100 bln dolarów, Chiny staną się do 2030 r. największym gospodarczo krajem na świecie przed USA, Indie wyprzedzą w 2022 r. Francję, a rok później w Wielką Brytanię - to prognozy brytyjskiego Centre for Economics and Business Research (CEBR), o których pisze "Rzeczpospolita".

W przyszłym roku światowa gospodarka ma pobić rekord. Ale za rogiem czają się dwa zagrożenia
Światowa gospodarka ma po raz pierwszy przekroczyć 100 bln dol. (Adobe Stock, ©peshkova - stock.adobe.com)

CEBR publikuje doroczne zestawienie Światowej Ligi Gospodarczej. W najnowszym stwierdza, że pułap 100 bln światowego PKB zostanie przekroczony dwa lata wcześniej, niż przewidywano w poprzedniej prognozie.

Jak czytamy, gospodarka światowa, która w 2020 r. wpadła w najgłębszą recesję, zdecydowanie odbiła się z pandemicznego dołka. CEBR pisze:

Rok temu mieliśmy nadzieję, że skutki pandemii na gospodarkę zostaną względnie szybko usunięte. W pewnym sensie tak było. Teraz spodziewamy się. że światowy PKB w dolarach w 2022 r. będzie większy od tego, co przewidywaliśmy przed pandemią i po raz pierwszy przekroczy 100 bln dolarów.
Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

Inflacja. Jaki będzie mieć wpływ na światową gospodarkę w 2022 r.?

Brytyjska firma zwraca uwagę też na inflację jako kolejną kluczową kwestię dla światowej gospodarki w 2022 r. "Kluczowa kwestia polega na tym, czy inflacja zmaleje samoistnie, przy umiarkowanym udziale zaostrzenia polityki i być może średnim spadku cen aktywów (z ok. 10 do 15 proc.), ale przy małym wpływie na PKB, czy też obniżenie jej będzie wymagać działań zbliżonych do wyrzeczeń" - napisano.

CEBR podkreśla, że większy nacisk na bardziej ekologiczną gospodarkę i zwiększenie mocy OZE zmniejszą wydatki konsumentów o około 2 bln dol. rocznie do 2036 r.

W rankingu gospodarek CEBR prognozuje, że Chiny prześcigną USA w 2030 r. i staną się największą gospodarką świata. Ma się to wydarzyć dwa lata później niż wcześniej przewidywano. Już w 2022 r. Indie wyprzedzą Francję, a rok później Wielką Brytanię i znajdą się na 6 miejscu. W 2031 r. Indie mają być trzecią gospodarką świata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
lork
2 lata temu
paradoksalnie to jest bardzo zła informacja. Bo to nie jest wzrost oparty o wzrost produktywności - czyli wydajności ludzkiej pracy i innowacje, tylko wzrost poprzez dodruk pustego pieniądza, który napędza inflację
ujes
2 lata temu
to że wpuszcza się coraz więcej drukowanego pieniądza w obieg nie znaczy że jest lepiej. Wręcz gorzej. Ten dodruk trafia do tych co już mają ogrom pieniędzy i powoduje straty u tych co mają najmniej poprzez wzrost inflacji. Jako ekonomista, zalecam porządny reset światowej gospodarki i redystrybucję pieniądza - zabrać tym co mają nadmiar i dać tym co mają mało. Nie drukować więcej.
Metro66
2 lata temu
Powiedzą ze Jackowski to przewidział i baba Wanga .
666
2 lata temu
Głódź się cieszy
Help
2 lata temu
Kurdę ja się boję