Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

W tej małej włoskiej miejscowości produkują nadmiar energii. Teraz będą się nią dzielić

6
Podziel się:

Niewielka miejscowość Torre Beretti e Castellaro w Lombardii na północy Włoch będzie "wspólnotą energetyczną". Tak w miasteczku, liczącym zaledwie około 500 mieszkańców, postanowiono odpowiedzieć na wysokie ceny energii. Jej nadwyżkę, która pochodzi z fotowoltaiki, dystrybuuje się za darmo.

W tej małej włoskiej miejscowości produkują nadmiar energii. Teraz będą się nią dzielić
W małej włoskiej miejscowości produkuje się wręcz nadmiar energii z paneli fotowoltaicznych (zdjęcie ilustracyjne) (Licencjodawca, Darek Delmanowicz)

Jak podał dziennik "La Repubblica", w małej miejscowości w prowincji Pawia narodziła się wyjątkowa inicjatywa, której celem jest obniżenie rekordowych kosztów energii, zwłaszcza zimą. To, zaznaczyła gazeta, może być wzór do naśladowania w obliczu obecnego kryzysu energetycznego.

Ponieważ w Torre Beretti e Castellaro produkuje się wręcz nadmiar energii z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu ośrodka sportowego, postanowiono oddawać ją do dyspozycji rodzinom, dzięki czemu obniżą swoje wydatki na prąd.

To na razie pierwsza taka instalacja. Wkrótce ruszą pracę nad drugą, a do końca przyszłego roku będzie też trzecia - wyjaśnił burmistrz Marco Broveglio.

Przypomina się, że od kilku lat zabiega on o to, aby w miejscowości tej korzystano wyłącznie z energii odnawialnej, przeznaczając na ten cel środki otrzymywane z budżetu państwa.

- Przede wszystkim uruchomiliśmy urządzenie geotermiczne, by definitywnie przestać wykorzystywać metan, a potem zainwestowaliśmy pieniądze od państwa w panele fotowoltaiczne na ośrodku sportowym — dodał burmistrz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Środki z KPO pomogłyby obniżyć rachunek za prąd? "40 proc. na zmianę energetyczną"

Następny podjęty przez zarząd gminy krok to utworzenie spółki , która nie czerpiąc z tego zysku będzie formalnie dystrybuować energię słoneczną do domów rodzin, które wpiszą się na listę jej odbiorców.

Kiedy pojawią się następne panele, cała lokalna społeczność będzie korzystała z czystej energii.

- Jesteśmy małą osadą, która dysponuje dużą przestrzenią do wykorzystania. Jeśli się nie zacznie, do niczego się nie dojdzie - stwierdził burmistrz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Polak
2 lata temu
Dobry pomysł zamiast dopłat do węgla i gazu dać prąd za darmo i nie używać węgla i gazy przez ciepłe 8 miesięcy
Otrcg
2 lata temu
Dla mnie absurdem absolutnie niezrozumiałym jest to że w krajach takich jakich Hispanis czy Włochy prąd pozyskuje się z gazu a nie z fotowoltaiki. Najbogatszym w Fotowoltaika krajrm jest ….. Holandia w której jak każdy wie w porównaniu do krajów południa Europy jest mało słońca.., Ot takie absurdy ale sytuacja wymusić na nich zmiany
WoW
2 lata temu
W wiaderkach mają te nadwyżki?
Kubuś Puchate...
2 lata temu
Gdzie można, to można. A co, jeśli warunków na tworzenie takich instalacji nie ma?
Tomek
2 lata temu
Czas najwyzszy i logiczne . Samorzad w pelnej krasie. A co na to koncerny energetyczne i ich lobby oraz politik?