Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Tak rząd chce walczyć z szalejącymi cenami energii. Dwa rozwiązania

55
Podziel się:

- Są dwa rozwiązania, które mogą ulżyć obywatelom całej Europy: zmiany w polityce ustalania ceny krańcowej oraz w opłatach związanych z polityką klimatyczną UE - powiedział w środę 31 sierpnia podczas konferencji prasowej Piotr Müller. Rzecznik rządu wskazał tym samym, w jaki sposób Polska chce walczyć ze wzrostem cen energii.

Tak rząd chce walczyć z szalejącymi cenami energii. Dwa rozwiązania
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i rzecznik rządu Piotr Müller (z prawej) (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Są dwa rozwiązania, które mogą ulżyć obywatelom całej Europy. Jedno to zmiany w polityce ustalania ceny krańcowej, która generuje ostateczny rachunek na rynku hurtowym i detalicznym - powiedział Müller, dodając, że "pan premier Mateusz Morawiecki zaproponował, aby takie zmiany wprowadzić".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Racjonowanie energii. Ekspertka: Trzeba się przygotować do zimy

Ceny energii. Oto plan rządu na kryzys

Według Müllera druga zmiana to "opłaty związane z polityką klimatyczną UE, które są dodatkowym podatkiem nakładanym na nośniki energii, które generują dwutlenek węgla, w tym na spalany węgiel". - Wiemy, że to w tej chwili ważny element generowania prądu nie tylko w Polsce, ale w innych krajach, które uruchamiają elektrownie albo kupują prąd z krajów, które taką produkcję prowadzą - stwierdził Müller.

Jak podkreślał, "od dłuższego czasu jesteśmy jako cała Europa objęci szantażem gazowym Władimira Putina", który "wykorzystuje z żelazną konsekwencją te mechanizmy, które może, aby doprowadzać do manipulowania cenami energii w Europie". Müller przytoczył dane, z których wynika, że w całej UE w I kwartale 2022 r. w porównaniu do 2020 r., koszt energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrósł o 37 proc., a dla przemysłu o 42 proc.

- W stosunku do Polski w wielu krajach UE wzrosty cen energii są dużo wyższe niż w Polsce. W Polsce też obserwujemy te dziiałania wzrostowe, ale szukamy wszelkich rozwiązań, aby wprowadzić systemy dopłat albo taryfikacji, czyli mrożenia wzrostu cen. Odbywa się to w ten sposób, że z budżetu państwa są kierowane dodatkowe środki finansowe - wyjaśnił Müller.

Zamrożenie cen energii

Rząd chce zamrozić taryfy na gaz w 2023 r., ale to niemożliwe, by w pełni zrekompensować w ten sposób podwyżki - oświadczył w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. - Nie dopuścimy do tego, żeby ceny gazu poszybowały tak wysoko, jak wynika to ze wzrostu cen hurtowych, bo to oznaczałoby gigantyczne podwyżki - mówił Müller. Zaznaczył jednocześnie, że "to niemożliwe", by w pełni zrekompensować podwyżki. - Trzeba to sobie jasno powiedzieć - podkreślił.

Taryfy "możemy zamrozić na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa środki finansowe muszą być na określonym poziomie" - zaznaczył rzecznik rządu, dodając, że "niedługo przedstawimy kalkulację w tym zakresie". - Poziom na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz będzie zależał od sytuacji na rynku - dodał. Ustawa o ochronie odbiorców cen gazu ze stycznia 2022 r. przewiduje zamrożenie do końca tego roku stawek zatwierdzanych przez Prezesa URE taryf na gaz na poziomie z końca 2021 r.

Müller poinformował też, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad "pewnym systemem dopłat dla tego sektora". - Ostatecznych rozwiązań nie ma, ale wsparcie zostanie wypłacone w tym roku - dodał. - Środki muszą się mieścić w możliwościach budżetowych państwa - zastrzegł, dodając, że wsparcie jednocześnie powinno trafiać do tych obszarów przemysłu, odpowiedzialnych za wysoki wkład do inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
obsevator
2 lata temu
Zmienić rząd? a kto mnie da 14-tke - a za co kupie se flaszke
Od_tak!
2 lata temu
czy to jest ten sam rzecznik który nie kazał kupować węgla? Za jego rady należy szybko dziękować i robić co rozsądek nakazuje. Naprawdę świetny rzecznik! Nieoceniony. Taki młody. Po prostu Skarb!
nikt
2 lata temu
Oni walczą z ludźmi, a ceny sami sztucznie wywołują. Program "miska ryżu" jest realizowany.
jkt
2 lata temu
jak na razie to pisowski rząd walczy z obywatelami i wszystkimi naszymi sąsiadami taka to wojna podjazdowa nam zaciska pętlę na szyi podatkami i inflacja a sąsiadów oczernia wyzywa i straszy takie to nasze zrujnowane Państwo samotne jak ponton na oceanie
kwiatek
2 lata temu
Zobaczcie, jak ten Piotruś, (potomek dziadka z Wermachtu?) się rozkokosił, wszystkich poucza, a rządzący atakują Niemców.
...
Następna strona