Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kolejny rekord przekroczony. Europejskie kraje płacą za energię najwięcej w historii

90
Podziel się:

Średni miesięczny koszt wytworzenia energii w Europie w sierpniu 2022 r. stał się najwyższy w historii. Wszystko przez gwałtownie rosnące ceny energii - wynika z badania firmy analitycznej Rystad Energy. Pod koniec sierpnia w Niemczech koszty te przekroczyły poziom 1 tys. euro za MW. - Jest tylko jeden aktor - Putin - przekonuje Ursula von der Leyen.

Kolejny rekord przekroczony. Europejskie kraje płacą za energię najwięcej w historii
Ceny energii w Europie są rekordowe. Ursula von der Leyen zapowiada reakcje (PAP, PAP/Andrzej Lange)

Sierpień okazał się wyjątkowo trudnym i wymagającym miesiącem dla producentów energii elektrycznej w Europie. W wielu krajach padł kosztowy rekord, co pokazują dane Rystad Energy. Eksperci przewidują, że sierpień będzie najdroższym miesiącem dla energii elektrycznej na wszystkich głównych rynkach europejskich - pisze portal qz.com.

Rekordowe ceny energii

Włochy były pierwszym państwem, na którym średnia miesięczna cena spotowa przekroczyła 500 euro za MW. Natomiast cena hurtowa energii na przyszłoroczne dostawy we Francji i w Niemczech przekroczyła w ubiegłym tygodniu 1000 euro za MW.

Rystad Energy podkreśla, że taki skok cen prądu wynika przede wszystkim z silnego wzrostu kosztów gazu na rynkach europejskich. A to z kolei wiąże się z polityką Gazpromu, który ogranicza dostawy surowca do Niemiec poprzez Nord Stream 1.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Gospodarka wejdzie w inny tryb". Ekspertka o racjonowaniu energii
Taka sytuacja wywołuje reakcję władz Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen stwierdziła w ostatnich dniach, że "rynek energii elektrycznej już nie funkcjonuje". - Jest jeden aktor - Putin - który systematycznie próbuje go zniszczyć - dodała szefowa KE, cytowana przez qz.com.

KE reaguje na wysokie ceny energii

Komisja Europejska wysyła sygnały w kierunku obserwatorów i uczestników rynku energetycznego, że jest gotowa interweniować, jeżeli ceny prądu się nie ustabilizują. Jednym z rozwiązań jest rozdzielenie rynku gazu i rynku energii elektrycznej, czego domaga się np. Rumunia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zawieszenie zasad wolnego rynku i ustalenie limitu cenowego na energię. Przy takim rozwiązaniu jednak niezbędne byłoby uruchomienie rekompensat dla producentów energii, bo w przeciwnym przypadku to oni musieliby ponieść koszty tej decyzji politycznej. A to finalnie doprowadziłoby do ich bankructwa.

Polska z kolei nawołuje do zmian w systemie ETS. W ostatnich dniach Mateusz Morawiecki mówił, że niezbędne jest "zawieszenie systemu ETS w obecnej formie na rok albo dwa lata. W tym czasie powinniśmy mieć ustaloną stałą, niską cenę" - przekonywał premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
WYRÓŻNIONE
Sylwek
2 lata temu
Kobieta była na korepetycjach u Morawieckiego i wie, że za ceny energii opowiada Putin...Nie Putin ale wasze chore, unijne wymysły ..pakiety klimatyczne, zielone łady, fity i inne etesy ...to windowało cenę energii bez Putina ...kłamie kobieta jak premier Pinokio
Twój nick
2 lata temu
Tymczasem reszta świata zrywa boki z powodu debilizmu subkontynentu europejskiego
Andrzej
2 lata temu
Przeciez hrabina von der leyen twierdzila jeszcze rok temu ze wystarcza wiatraki i panele na dachu Nawet uchwalili w Parlamencie Europejskim zakaz piecykow gazowych aut spalinowych wegla itd . wiec oco ten caly wrzask Pan Putin pomogl zrealizowac marzenia hrabiny i jej europejskiej ferajny
NAJNOWSZE KOMENTARZE (90)
fak mać
2 lata temu
TO PUTIN ŁADNIE NAMIESZAŁ A IM STARSZY TYM GŁUPSZY
Abc
2 lata temu
Niemcy i kraje Europy Zachodniej są i tak cały czas nad kryzysową linią odcięcia - my, niekoniecznie, bo zarabiamy w złotówkach, a ceny mamy europejskie.
leśniak
2 lata temu
Jakie masło maślane, tłumaczenie takie to tylko dziecku
olo
2 lata temu
Umowa Putin- Merkel owocuje .
Jeszcze
2 lata temu
raz sie pytam, gdzie jest pachnacy fiolkami, tani, w pelni demokratyczny jankeski gaz i ropa kradziona z podbitych i okupowanych krajow z Iraku, Syrii, Libii, Palestyny, Tunezji, Afganistanu itd?
...
Następna strona