Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

W tym tygodniu ważna decyzja dla naszych portfeli. Co zrobi RPP?

169
Podziel się:

Ożywienie gospodarcze w Polsce postępuje szybciej niż oczekiwano, a inflacja jest największa od prawie dekady. Czy w takiej sytuacji czas na podwyżki stóp procentowych? Najbliższe posiedzenie RPP już w środę.

W tym tygodniu ważna decyzja dla naszych portfeli. Co zrobi RPP?
Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP. (YouTube, NBP)

Ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zapadnie decyzja w kwestii stóp procentowych w Polsce.

Aby pobudzić gospodarkę Rada w ubiegłym roku obniżyła stopy prawie do zera. W wyniki tej decyzji m. in zmniejszyły się raty kredytów, ale też odsetki od lokat bankowych. Stopy procentowe to potężne narzędzie oddziaływania na gospodarkę – niskie sprzyjają choćby wzrostowi cen. A najnowsze dane pokazały, że inflacja w Polsce jest największa od prawie dekady.

Dane opublikowane od czasu poprzedniego posiedzenia RPP wskazują, że ożywienie w gospodarce następuje szybciej, niż oczekiwano, a ekonomiści podnoszą prognozy tempa wzrostu PKB na 2021 rok. Co zatem zrobi Rada? Czy już czas na podwyżkę stóp?

Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Wśród ekonomistów coraz częściej pojawiają się opinie, że wprawdzie najbliższe posiedzenie RPP nie przyniesie zmian stóp procentowych (tylko zmianę retoryki Rady), jednak podwyżki mogą rozpocząć się już w tym roku.

- Po wejściu gospodarki na wyższe tempo wzrostu należałoby zacząć normalizować politykę pieniężną, podwyższyć stopę rezerwy, zmienić retorykę (…). I w perspektywie 2-3 kwartałów dokonać podwyżek stóp - powiedział w poniedziałek w Tok FM prezes PFR Paweł Borys.

Zdaniem ekonomistów mBanku, w czerwcu i lipcu prezes NBP Adam Glapiński zachowa umiarkowanie optymistyczny ton. Prognozują oni, że do podwyżki dojdzie w I kwartale 2022 roku, choć ostatnie dane (lepszy PKB, wysoka inflacja) zwiększają ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia podwyżek.

Z kolei ekonomiści Credit Agricole w scenariuszu bazowym nie oczekują zmian w polityce pieniężnej już teraz, to jednak jednak dopuszczają możliwość, że Rada zdecyduje się na posiedzeniu 9 czerwca na jednorazową podwyżkę stóp o 15 pb.

Gdyby RPP chciała rozpocząć podwyżki już latem, czerwiec byłby dobrym momentem, aby zacząć przygotowywać do tego rynki, choć raczej nie należy liczyć na diametralną zmianę nastawienia Rady już w bieżącym miesiącu - uważają ekonomiści Citi Handlowego.

Ich scenariusz zakłada: 1) brak istotnych zmian w retoryce Rady w czerwcu; 2) pierwsze istotne modyfikacje komunikacji w lipcu 3) dalsze wygaszanie programu skupu aktywów i ponowne zaostrzanie retoryki w IV kwartale 4) pierwsze podwyżki w I połowie 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
fdg
3 lata temu
jak podniosą to juz umarł w butach i ludzie przestaną kupowac.... a co za tym idzie wpływy do budzetu zmaleją
rad
3 lata temu
RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
a55
3 lata temu
4 % -tak jak inflacja
xyyyz
3 lata temu
Co mi za różnica czy będę płacił 200zł mniej za kredyt, a więcej w spożywczaku, czy odwrotnie - więcej za kredyt a mniej w spożywczaku. I tak mnie oskubią i tak.
kolox
3 lata temu
Nic nie podniosą, w ten sposób ludzie oszczędnościami finansują panstwo PiS...
...
Następna strona