Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wakacje
20.07.2020 18:12

Wakacje 2020. Co trzeciego Polaka nie stać na tygodniowy wyjazd

Co trzeci dorosły Polak nie może pozwolić sobie na choćby tygodniowy wyjazd na wakacje. W podobnej sytuacji jest zaledwie co dziesiąty Szwed czy Duńczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Wakacje 2020. Co trzeciego Polaka nie stać na tygodniowy wyjazd.

Aż 33 proc. Polaków powyżej 16. roku życia nie stać na choćby tygodniowy wyjazd na urlop raz na rok, wynika z najnowszych danych za 2019 rok zebranych przez unijną instytucję Eurostat.

Jesteśmy nieco powyżej unijnej średniej, która wynosi 29 proc. I chociaż w ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i w większości innych krajów Unii Europejskiej odsetek ten systematycznie malał, Eurostat zaznacza, że z uwagi na zamrożenie gospodarek z powodu koronawirusa oraz blokadę granic ten pozytywny malejący trend prawdopodobnie zostanie zatrzymany.

Natomiast Kamila Miciula z Nocowanie.pl zwraca wagę, że wielu Polaków w tym roku decyduje się na znacznie krótsze urlopy niż w poprzednich latach. Wybieramy również zdecydowanie mniej popularne kierunki w kraju i stawiamy przede wszystkim na kontakt z naturą i aktywny wypoczynek.

Obejrzyj także: Bon turystyczny, gdzie nim płacić? Prezes ZUS wyjaśnia

Z danych unijnej instytucji wynika, że w znacznie gorszej sytuacji od Polaków znajdują się mieszkańcy Rumunii, z których aż 54 proc. nie stać na tygodniowy wyjazd. Oznacza to, że na wakacje nie wyjeżdża co drugi Rumun. Na kolejnych miejscach znaleźli się Grecy (49 proc.), Chorwaci (48 proc.) oraz Cypryjczycy (45 proc.).

Na drugim końcu rankingu znajdują się mieszkańcy Szwecji, Danii czy Luksemburga, spośród których na tygodniowy wakacyjny wyjazd nie stać zaledwie co dziesiątą osobę powyżej 16. roku życia. Znacznie lepiej sytuacja wygląda również u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech odsetek ten wynosi 13 proc.

Jak wspomniano, średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 29 proc., podczas gdy w 2010 roku było to 39 proc. Polska należy do krajów, w których sytuacja poprawiła się najbardziej. Dziesięć lat temu odsetek ten wynosił w naszym kraju aż 60 proc. W ciągu dekady odnotowano spadek o 27 pkt. proc., przy czym wyraźną poprawę (o 16 pkt. proc.) widać między 2013 a 2015 rokiem.

Największe pozytywne zmiany w ostatniej dekadzie zaobserwowano także na Litwie (-35 pkt. proc.), Malcie (-30 pkt. proc.), w Bułgarii (-27 pkt. proc.) oraz Estonii (-26 pkt. proc.). Z kolei w dwóch krajach sytuacja pogorszyła się – w Grecji oraz we Włoszech widać wzrost o 3-4 pkt. proc.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2020

remCo trzeci Polak pracuje na 500+ , emerytów i rencistów po 40.

20-07-2020

jajoBrawo Polska jesteśmy rumunami Europy :)

20-07-2020

psiaraStac mnie, ale mam z kim zostawic moich czterech kotow i psa. A i jeszcze jedno nie lubię towarzystwa ludzi i ich widoku.

Rozwiń komentarze (189)