Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bon turystyczny wesprze nielicznych. "Zyskają najtańsi"

Bon wakacyjny miał wspierać polskich przedsiębiorców z branży turystycznej w trudnych czasach koronawirusa. Okazuje się jednak, że na pomyśle rządu zyskają nieliczni. Przede wszystkim ci, którzy oferują najtańsze miejsca noclegowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Hotelarze krytykują bon turystyczny. A przecież to właśnie im miał on pomóc

O potencjalnych skutkach wprowadzenia bonu turystycznego mówi Polskiej Agencji Prasowej Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Jego zdaniem jednym z największych problemów jest przyznanie bonu wakacyjnego tylko dla dzieci. - Finansując wypoczynek dzieci i młodzieży rząd wspomaga ruch turystyczny z nim związany głównie w czasie wakacji i ferii szkolnych, kiedy obiekty wypoczynkowe i tak mają względnie dobre obłożenie - mówi Węgłowski.

Oznacza to tyle, że pieniądze trafią do hoteli, które są oblegane w sezonie. Te, które świecą pustkami z pomocy nie skorzystają. A takich placówek nie brakuje.

Obejrzyj: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Izba szacuje, że w 70 proc. obiektów liczba rezerwacji w lipcu nie przekracza nawet 40 proc. możliwości. - Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy sierpnia i września, kiedy rezerwacje poniżej tego progu zadeklarowało odpowiednio 84 i 93 proc. ankietowanych obiektów - mówi Węgłowski.

Jego zdaniem z pomocy praktycznie wykluczone zostaną obiekty droższe, leżące w dużych miastach oraz te nastawione na klienta biznesowego.

- Przeciętnego Kowalskiego podróżującego z dziećmi nie będzie stać na skorzystanie z hoteli średniej i wyższej kategorii. Nie zarobią także obiekty, które są nastawione na obsługę gości z segmentu biznesowego. Program bonów nie pomoże też hotelom miejskim, które ucierpiały najbardziej, a wiele z nich nadal pozostaje zamkniętych - zwraca uwagę.

Być może sytuacja wyglądałaby lepiej, gdyby bony turystyczne ostatecznie przysługiwały na przykład emerytom. Mówi o tym wprost prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

W piątek ustawę o bonie turystycznym podpisał prezydent. To oznacza, że przepisy już weszły w życie i w najbliższym czasie bon trafi do rodziców dzieci.

Przypomnijmy, że bon turystyczny w wysokości 500 złotych przysługuje rodzicom na każde dziecko. Dodatkowo dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe świadczenie w kwocie 500 złotych, więc w sumie będę miały do rozdysponowania 1000 zł.

Pieniądze można wykorzystać na opłacenie imprezy turystycznej lub noclegu dla dziecka. Bon jest ważny do marca 2022 roku. Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2020

BastardTo jest patologia a nie państwo ! Zajmijcie się gospodarka i utrzymaniem miejsc pracy ! W hotelach przecież pracuje obsługa ! Kto im da prace jak … Czytaj całość

18-07-2020

MagdaNo przecież o to chodzi żeby pomóc tym najmniej zarabiajacym żeby mieli jakiekolwiek wczasy, większość Polaków nie śpi w hotelach biznesowych. O czym … Czytaj całość

18-07-2020

DzidekBrawo ! 26 plus bez dzieci znowu nic nie otrzymają. Oby tak dalej

Rozwiń komentarze (245)