Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Prezydent podpisał bon turystyczny. 500 zł na wakacje na każde dziecko

559
Podziel się

500 złotych ekstra na wakacje otrzyma każde dziecko, a te z niepełnosprawnością dostaną 1000 zł. Polskie rodziny będą mogły wykorzystać bony aż do marca 2022 r. Prezydent złożył w piątek podpis pod wsparciem dla branży turystycznej.

Ustawa o bonie turystycznym została już podpisana przez prezydenta. Będą dodatkowe pieniądze na wakacje
Ustawa o bonie turystycznym została już podpisana przez prezydenta. Będą dodatkowe pieniądze na wakacje (Materiały WP)
bEpLLLvV

Ustawa przyznaje państwowy dodatek na wakacje dla każdego dziecka. Państwo ma zapłacić na nowy program mniej niż 4 mld złotych.

Polski Bon Turystyczny jest zapowiadanym przez polityków ugrupowania rządzącego wsparciem turystyki, osłabionej przez koronawirusowy kryzys. Ostatecznie przyjęło ono formę dodatku w wysokości 500 złotych na każde dziecko. O podpisie prezydenta na Twitterze poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

bEpLLLvX

W środę Sejm odrzucił część poprawek Senatu. Tym samym upadł pomysł, aby bonem objąć również seniorów. Udało się jednak poprawką objąć wszystkie dzieci, a nie, jak w pierwotnej ustawie, tylko te, na które rodzice pobierają świadczenie 500+.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6522055623173761v">Bon 500+ na wakacje. "Za mało, by mówić o ratowaniu branży"</a>

Z bonu wykluczone były bowiem rodziny, w których jedno z rodziców pracuje za granicą i tam korzysta ze świadczeń na dziecko. Bon będzie więc ostatecznie przysługiwać na wszystkie polskie dzieci, których rodzice pracują na terenie Unii Europejskiej. Pieniądze będzie można przeznaczyć na usługi turystyczne.

bEpLLLwd

Jak wnioskować?

Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają oprócz tego jeszcze dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych, więc w sumie dla nich przewidziano 1000 złotych.

Jak wnioskować o bon? Ministerstwo Rozwoju przekonuje, że wykorzystana do tego będzie przede wszystkim Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Obecnie można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o 500+ czy świadczenie "Dobry Start" (czyli 300+, nzywane też wyprawką szkolną). Po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw powinna się tam również pojawić możliwość zarejestrowania bonu turystycznego.

W przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych oprócz rejestracji trzeba będzie również złożyć oświadczenie, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dołączyć jego kopię do specjalnego formularza.

bEpLLLwe

Pierwotnie bony turystyczne miały mieć wartość 1000 złotych i przysługiwać każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę, ważny miał być też limit zarobków. Ostatecznie stanęło na 500 złotych.

Co za bon?

Opiekunowie rodziców niepełnosprawnych, oprócz bonu turystycznego dostaną także dodatkowe 500 złotych na każde dziecko. W tym przypadku także będzie ono wypłacane w formie bonu.

bEpLLLwf

Bonem będzie można płacić wielokrotnie – czyli nie trzeba będzie wydać całości środków za jednym zamachem. Środki zaś na nim zgromadzone trzeba wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Co ważne, bon nie podlega wymianie ani na gotówkę, ani na jakikolwiek inny środek płatniczy. Jednocześnie nie będzie obłożony podatkiem dochodowym.

Na co będzie można przeznaczyć te fundusze? Z ustawy wynika, że bon może zostać wykorzystany na "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne". Może to być wynajem domku, miejsca na przyczepę kempingową czy pola namiotowego. Nawet rolnicy wynajmujący część pola rolnego (pod namioty) mogą przyjąć bon.

Bon będzie można wykorzystać w blisko 100 tys. punktów w Polsce. Firma turystyczna, która chce przyjmować płatności bonem, będzie musiała się zarejestrować w systemie prowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpLLLwy
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(559)
Astat
rok temu
Bą! Ile będzie wart realnie w przyszłym roku?
Salomon
rok temu
Niech młody urodzi zajmuje się nimi po nocach wychowuje i kształci żeby mieli później emerytury to dostanie leniuchy i karierowicze nie dostają bonów a tym co narzekają że pracują i nie mają niech się zgłoszą do Komorowskiego on wam powie zmień pracę i weź kredyt
;-/
rok temu
Jeszcze kilka lat i socjal sprawi że będziemy pracować na specjalistów w Afryki co mają po siedmioro dzieci. Nie prościej było obniżyć podatki ?
bEpLLLwz
Majka
rok temu
Pan prezydent patrzy tylko na młodych a oni mają go w d......e,głosują na Trzaskowskiego. Jedynie my emeryci głosujemy na PiS a oni też nas mają w d....e.Ja to już przestane głosogłosować w ogóle. Młodzi zamiast pracować i awansować na dzień dobry mają więcej niż ten co pracuje 40 lat.Brak słów.
Karma
rok temu
Emerytom obiecali. Inie dali...
...
Następna strona