Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Bon turystyczny. 500 zł na wakacje w Polsce dla 6,5 mln osób

20
Podziel się:

W Sejmie już po pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o bonie turystycznym. - Mówimy o ponad 3,5 mld zł, który trafi do branży turystycznej, turystyki krajowej - zaznaczyła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.
Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. (KPRM)

- Z bonu turystycznego w wysokości 500 zł na wypoczynek krajowy dzieci i młodzieży skorzysta 6,5 mln osób - poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Bonem będzie można opłacać wyjazdy, wycieczki czy obozy sportowe dla dzieci do marca 2022 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

- Jest to pierwsze w takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora. Mówimy o ponad 3,5 mld zł, który trafi do branży turystycznej, turystyki krajowej. Według naszych szacunków, skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów - zaznaczyła wicepremier.

- Nie mniej istotny segment, którzy skorzysta z bonu to, oczywiście, gospodarstwa domowe, w tym przede wszystkim rodziny. Bezpośrednich beneficjentów mamy 6,5 mln - bo tyle dzieci w wieku do 18 lat - wyjaśniła Emilewicz.

Na dzieci niepełnosprawne bon ma przysługiwać w podwójnej wysokości.

Bon turystyczny ma być dokumentem cyfrowym, którym będzie można płacić za usługi hotelarskie, wycieczki, wyjazdy, a w przypadku świadczeń dostępnych w pakiecie - w restauracjach czy na np. na koncertach.

Bony będą udostępniane w systemie teleinformatycznym, co ma zapewnić ich sprawną dystrybucję oraz ułatwić uprawnionym do otrzymania bonu, przedsiębiorcom turystycznym, organizacjom pożytku publicznego, a także zaangażowanym instytucjom sprawną obsługę całego procesu.

Polska Organizacja Turystyczna ma prowadzić listę przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego przyjmujących płatność za pomocą bonu, udostępniać ją na swojej stronie internetowej, prowadzić czynności sprawdzające wobec tych przedsiębiorców i promować projekt.

Bonem będzie można płacić do 31 marca 2022 r., ale z usługi będzie można korzystać także po tej dacie.

Branża turystyczna stanowi ponad 6 proc. polskiego PKB i około 800 tys., osób bezpośrednio w niej zatrudnionych (wraz z innym sektorami, zaangażowanymi w turystykę to - według PIE - 7-8 proc. PKB i 1,3 mln osób zatrudnionych). Branża ta w dużej mierze opiera się na małych i średnich firmach, które nie mają dużych buforów finansowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(20)
Tomek
4 lata temu
Też myślałem, że chociaż raz znajdę się w tej grupie wiekowej i społecznej, która coś dostała, ale nie szkodzi. W tym roku wakacje w Warszawie. Przynajmniej sobie pochodzę do ulubionej knajpki - Buena Vista Social Food polecam swoją drogą.
Cyzik
4 lata temu
Każdy by chciał. Fakt, że bon do młodszych kierowany, a młodzi niekoniecznie zauważyli że go dostaną od ekipy rządzącej...
seth
4 lata temu
bony na dwójkę dzieci. brawo. za tydzień dwa głosy na Trzaskowskiego. Brawo.
wafel
4 lata temu
Jadźka mówi? A skąd wiadomo, że nie kłamie? Bo niedawno udawała przygłuchą i przygłupią hipokrytkę...
gustaw jeleń
4 lata temu
Czyli ci co nic nie robią i żyją z socjalu, dalej mogą nic nie robić i jeszcze dostali kasę, żeby od tego "nicnierobienia" odpocząć. Brawo.