Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wakacje
14.07.2020 10:45

Wakacje 2020. Kiedy jesteś na urlopie, a szef dzwoni i mówi: wracaj!

Czy pracodawca ma prawo przerwać pracownikowi urlop wypoczynkowy i wezwać go do pracy? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w bardzo określonych sytuacjach. Musi też oddać podwładnemu urlop w innym uzgodnionym terminie i pokryć poniesione wydatki, ale nie wszystkie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Uchylenie się od powrotu do pracy może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Pracownik nie ma obowiązku informowania przełożonego, gdzie udaje się na wakacje – to istotna sprawa zważywszy, że mamy okres pandemii COVID-19 i nie wszystkie miejsca uznawane są przez pracodawców całkowicie bezpieczne.

Po drugie, nie ma też obowiązku zabierania ze sobą telefonu służbowego i odbierania połączeń od przełożonego. To dotyczy również połączeń wykonywanych na numer prywatny. Tyle teoria.

Praktyka jest inna. Obawiając się pogorszenia relacji w pracy, pracownicy często zabierają ze sobą służbowe laptopy i telefony, by w razie nagłej potrzeby być w kontakcie z firmą.

ZOBACZ: Na plaży w Mielnie nie ma wydzielonych stref. "Parawany pomagają stworzyć enklawy"

Tyle, że co innego krótka rozmowa służbowa z szefem w czasie wolnym, a co innego – kiedy przełożony dzwoni lub pisze i żąda przerwania urlopu oraz bezzwłocznego powrotu do pracy. Czy ma do tego prawo?

- Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, gdy obecność pracownika jest niezbędna w zakładzie pracy lub zaszły okoliczności nieprzewidziane w chwili udzielania urlopu pracownikowi – informuje Miłosława Strzelec-Gwóźdź, partner i radca prawny w gpkancelaria.pl.

Wynika to z art. 167 Kodeksu pracy. Pracownik, który otrzyma polecenie stawienia się do pracy, powinien bez zbędnej zwłoki przerwać urlop wypoczynkowy. Tyle, że decyzja ta musi być uzasadniona nagłym wydarzeniem, o którym pracodawca nie mógł wiedzieć, kiedy wyrażał zgodę na urlop. Chodzi tu o np. awarię, powódź, pożar, niezapowiedzianą kontrolę, czy chorobę pracownika zastępującego.

To nie wszystko. Pracodawca musi też uzasadnić, dlaczego domaga się powrotu tego konkretnego pracownika: np. posiada on kwalifikacje, uprawnienia lub unikalną wiedzę niezbędną do rozwiązania sprawy i nie można go nikim innym w firmie zastąpić.

Odwołując pracownika z urlopu, przełożony musi wskazać konkretny termin, w którym pracownik jest obowiązany stawić się w pracy. Zatem przełożony musi poznać miejsce pobytu pracownika i uwzględnić połączania komunikacyjne i dostępne środki transportu.

Warto przy tym zaznaczyć, że uchylenie się od powrotu do pracy może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, za co grozi zwolnienie z pracy. Nawet jeśli pracownik ma inną ocenę sytuacji nie powinien na własną rękę podejmować decyzji o kontynuowaniu urlopu.

Przerwanie urlopu pociąga też za sobą obowiązki ze strony pracodawcy. - Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w innym uzgodnionym wspólnie terminie oraz zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł w związku z odwołanym urlopem, będzie to np. koszt hotelu, biletów lotniczych, czy wycieczki turystycznej – przypomina mec. Miłosława Strzelec-Gwóźdź i dodaje, że przepisy nie precyzują wprost, w jaki sposób pracownik powinien wystąpić do pracodawcy z takim wnioskiem.

Przyjmuje się jednak, że powinno być to pismo z żądaniem zwrotu i uzasadnieniem poniesionych kosztów.

Uwaga! Pracownik nie może domagać się zwrotu kosztów tylko pośrednio związanych z urlopem. Na przykład nie może liczyć, że pracodawca zwróci mu koszty zakupu sprzętu sportowego czy odzieży turystycznej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wakacje, odwołanie z urlopu, przerwany urlop, prawo pracy, gospodarka, wiadomości, #WPnaLato, praca
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

VpWystarczy na urlop wyłączyć telefon i urlopować się na prawdę. Bez internetu.

14-07-2020

TertoW czasach, w których w Tarczy Antykryzysowej ukryto przepisy, że pracownika można zwolnić mailem, że nie przysługuje mu odprawa ani inne dodatki,że … Czytaj całość

14-07-2020

wowDla tego na autoresponderze ustawia się komunikat że nie ma mnie w pracy od .. do i kontakt telefoniczny będzie nie możliwy. Na samym urlopie nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (115)